Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιο πρόγραμμα για στατικά (μεταλλικές κατασκευές);


sundance

Recommended Posts

Μάλλον έχεις δίκιο. Δεν ξέρω πόσο υπάρχει.

Μάλλον τώρα με το συνέδριο βρήκαν την ευκαιρία να το γνωστοποιήσουν καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 450
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εφτασε η ωρα να δοκιμασω κατι αλλο περα απο το instant , και χαζευω λιγο το fespa.

 

μπορει καποιος χρηστης να αναφερει τα οποια μειονεκτηματα?

 

το instant παντως ειναι πολυ καλο προγραμμα, δεν ειναι σχεδον καθολου black box και δεν εχει επισης σχεδον καθολου αυτοματισμους, πρεπει να γινουν ολα χερατα! αν το συνηθισεις παντως ειναι και παραγωγικο και αναλυτικο!

 

γραφει το site του fespa οτι

 

Αυτόματη παραγωγή δράσεων ανεμοπίεσης και ατελειών του χωρικού πλαισίου.

 

κανει οντως αυτοματη παραγωγη ανεμοπιεσεων?

 

επισης περιεχει συνδεσεις με κοιλοδοκους?

 

τελος, με την λειτουργια της τομης, βγαζει σωστες οψεις? ή θελουν πολλη επεξεργασια?

Link to comment
Share on other sites

Το Instant ειναι το πιο μη παραγωγικο λογισμικο που εχω δουλεψει.

 

Αν χρησιμοποιει καποιος το ΦΕΣΠΑ για μεταλλικα, ας μας πει τη γνωμη μου, θα με ενδιεφερε και μενα.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι το fespa δεν βαζει αυτοματα οπως λεει τις ανεμοπιεσεις και το χιονι. πρεπει να τα υπολογισεις και να τα προσθεσεις σε καθε μελος μονος σου. επισης στο υποπρογραμμα των συνδεσεων δεν περιεχει συνδεση με κοιλοδοκους. λενε οτι θα το βαλουν αλλα οχι συντομα. 

ως προς τα σχεδια των οψεων σιγουρα θελουν επεξεργασια αλλα δεν μπορω να κρινω εαν ειναι αρκετη ή ειναι ικανοποιητικα τα αποτελεσματα. δεν εχω εμπειρια.

Link to comment
Share on other sites

ο αυτοματισμος των φορτισεων δεν με νοιαζει τοσο. Τα υπολοιπα στο fespa ειναι οκ? επισημανετε καποια αλλα μειονεκτηματα.

 

αυτο που με προβληματιζει ειναι, επειδη τοσα χρονια ειχα συνηθισει στο 3d μοντελο του instant, οπου εστηνες τον φορεα/περνουσες φορτισεις κλπ, μην σκαλωσω τωρα στο 2d του φεσπα.

Edited by sundance
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Το Fespa δεν βολεύει για μεταλλικά.

Δεν το δουλεύω για μεταλλικά αλλά από τα παιδιά στο γραφείο που το δουλεύουν είναι δύσκολο σε 2d και μέχρι κάποια στιγμή που το κοίταζα έχει και τους άξονες ανάποδα.

Πάντα εξαρτάται από τα μεταλλικά που κάνει κανείς.

Για απλά μεταλλικά δεν υπάρχει λόγος κάποιος να πηγαίνει σε πολύ ακριβά προγράμματα. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.