Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιο πρόγραμμα για στατικά (μεταλλικές κατασκευές);


sundance

Recommended Posts

Για την επιλογή προγράμματος το πρώτο πράγμα που κοιτάμε είναι τι έργα έχουμε σκοπό να κάνουμε.

Αποθήκες? Μικρά κτίρια? Πολυώροφα κτίρια? Κτίρια με βαριές Γερανογέφυρες? Γέφυρες? Σιλό? Μικτά κτίρια? Σε πέδιλα? Σε ραντιέ? Σε πασσάλους?

Μετά κοιτάμε βασικά πράγματα ανάλυσης που εξαρτώνται από το τύπο του έργου που θέλουμε να κάνουμε Αν για παράδειγμά κάνει μη γραμμικές, αν μπορεί να λύσει καλώδια κτλ.

Μετά κοιτάμε τις ευκολίες που έχει με βασική βασικότατη να μπορεί να κάνει σενάρια για παραγωγή συνδυασμών σύμφωνα με τον ευρωκώδικα. Αν μπορεί να κάνει τα κόλπα του αντισεισμικού χωρίς πολύ βαβούρα κτλ.

Τρίτον και τελευταίο αν μπορεί να κάνει συνδέσεις και τεύχη στα ελληνικά.

Το θέμα επικοινωνίας στατικού σχεδιαστικού δεν το θίγω γιατί είναι θέμα γούστου.

Μη ξεχνάμε ότι για τους περισσότερους η χρήση των προγραμμάτων και η στατική είναι και θέμα βιοπορισμού.

Αν δεν τίθεται οικονομικό θέμα καθόλου τις λύσεις τις ξέρουμε όπως και το κόστος ανα σταθμό εργασίας.

Ίσως αν τα εργοστάσια με τον αθέμιτο ανταγωνισμό τους καθώς και κάποιοι προφέσορες έβγαιναν από τη μέση η συζήτηση να ήταν διαφορετική.

 

Συμφωνω απολυτα!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 449
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα μπορούσε κάποιος χρήστης να πει μια γνώμη για το Fespa στα μεταλλικά;

 

Αρχικά δεν με ενδιαφέρουν άλλα προγράμματα, θα ήθελα γνώμες αποκλειστικά για τo Fespa μιας κι είμαι ήδη κάτοχος Tekton, oπότε σκέφτομαι να παραμείνω στην ίδια εταιρεία.

Link to comment
Share on other sites

εγώ χρησημοποιώ το robot το οποίο θεωρώ το πλέον αξιόπιστο για διαστασιολόγηση...

για σχεδιασμό δεν υπάρχει καλύτερο από το strucad κατά τη γνώμη μου αλλά αν δεν πληρωθείς κατασκευαστικά δεν έχει νόημα...

και με το autocad με το stl application κάνεις τη δουλειά σου μια χαρά...

τις συνδέσεις είτε με το prokon είτε με excel

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι πάνω στο θέμα αυτό?

Εγώ για μεταλλικά ως νέος μηχανικός έχω δουλέψει μόνο eTABS δεν είναι τραγικό το ότι δεν βγάζει σχέδια??? Δηλαδή εντάξει είναι τόσα χρόνια αυτό το πρόγραμμα κ έχει ανπτυχθεί τρομερά λλά δν πρεπει να δούμε λίγο κ το εμπορικό κομάτι?

Link to comment
Share on other sites

Ο σκοπος του ΕΤΑΒs ειναι λιγο διαφορετικος απο τον εμπορικο...Παντως και το Ινσταντ σχεδια δε βγαζει....Για μεταλλικα τα σχεδια εμενα προσωπικα δεν με αγχωνουν ....

 

Κανεις για τις λεπτοτοιχες στο Ινσταντ που ρωταω παραπανω??

Link to comment
Share on other sites

Autocad....xaxaxa

Για μεταλλικα δεν κανω σχεδια κοπης... Απλες κατοψεις, οψεις κτλ...

Σκεφτομαι τωρα για το Strucad Engineer αλλα η ετησια συνδρομη ειναι κοροιδια...μου το δινεις δηλαδη 950Ε και τα σπασμενα μου τα παιρνεις απο τη συνδρομη....

 

Για τις λεπτοτοιχες στο Ινσταντ ξερεις τιποτα...επειδη το δουλευεις, γιαυτο ρωταω..(εχω μια παλια εκδοση που δεν εχει λεπτοτοιχες...τωρα θα το αγορασω και ειχα αυτην την απορια..)

Link to comment
Share on other sites

Καποια στιγμη που ειχα μιλησει με την εταιρια μου ειχε πει 1000Ε αλλα με πολυ μεγαλη επιφυλαξη....μαλλον θυμαμαι λαθος...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.