Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιο πρόγραμμα για στατικά (μεταλλικές κατασκευές);


sundance

Recommended Posts

Συμπέρασμα: Εδώ και χρόνια ζω με την ελπίδα για ένα στατικό πακέτο όπως το θέλω εγώ, και απ' ότι φαίνεται θα μείνω με την ελπίδα.

 

Πες μας αν θες πως θα ήταν αυτό το στατικό πακέτο!

Edited by Mystic
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 454
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σχετικά με το σκυρόδεμα, μπορώ να πω ότι δεν έχω παράπονο από τα ελληνικά προγράμματα, άλλωστε το thread  αφορά τα μεταλλικά.

Λοιπόν, να τι θα ήθελα:

1. User interface του etabs ή κάποιο παρόμοιο, και γενικά να μην κολλάει καθόλου και να είναι γρήγορο. Κατηγοριοποίηση διατομών όπως επιθυμώ σε γκρουπάκια με εύκολη αλλαγή. Να βάζω 4-5-10-25 διατομές σε ένα section και το πρόγραμμα να βρίσκει το βέλτιστο με iteration process στη διαστασιολόγηση.

2. Βιβλιοθήκη με βασικές μορφές κτηρίων και με πολλές παραμέτρους (π.χ. portal frame, διάφορα είδη trusses, δυνατότητα 2D ή 3D επίλυσης κλπ κλπ)

3. Αυτόματη και εύκολη εισαγωγή φορτίων ανέμου και χιονιού (βλ. prokon)

4. Αυτόματα να δημιουργούνται οι συνδυασμοί ανάλογα με τα φορτία που έχουν επιβληθεί και να είναι κατανοητά (όχι όπως στο robot, εγώ τουλάχιστον ποτέ δεν κατάλαβα τι γίνεται με τους συνδυασμούς εκεί).

5. Εύκολη αλλαγή βαθμών ελευθερίας για χιαστί, τεγίδες κτλ και φυσικά εύκολη εποπτεία των παραπάνω.

6. Ανάλυση γρήγορη και σωστή (εδώ θεωρητικά δεν υπάρχει πρόβλημα, τουλάχιστον ως προς τη σωστή)

7. Διαστασιολόγηση λαμβάνοντας υπ' όψιν όλα τα clauses του Ευρωκώδικα, αυτόματα μήκη λυγισμού, τουλάχιστον σε βασικά στοιχεία.

8. Διαστασιολόγηση λεπτότοιχων διατομών, πάλι όπως προβλέπεται

9. Διαστασιολόγηση συνδέσεων, με αρκετές συνδέσεις, όχι μόνο 2-3 βασικές.

10. Διαστασιολόγηση θεμελίωσης

11. Εξαγωγή "τίμιων" σχεδίων τόσο του φορέα όσο και των συνδέσεων. Στις συνδέσεις έχω μεγαλύτερες απαιτήσεις.

12. Κόστος 500€  :mrgreen:  με μηδενικό συμβόλαιο συντήρησης.

 

Ναι θα ήθελα το πρόγραμμα μου (scadapro) να στήνει εκεί το φορέα εύκολα, πολύ πιο εύκολα απ' ότι το κάνει τώρα, και να κάνω ανάλυση και διάφορες αλλαγές σε διατομές, βαθμούς ελευθερίας κτλ στο etabs και να παίρνω πίσω τα αποτελέσματα στο scadapro και να κάνω εκεί τη διαστασιολόγηση τόσο του φορέα όσο και των συνδέσεων. Υποτίθεται ότι το κάνει αλλά αν δεν το δω δεν το πιστεύω. Ελπίζω δηλαδή να μην έχει χίλια δυο "αλλά, μόνο αν, όχι έτσι, αυτό θα γίνει σε μελλοντική έκδοση κτλ". Δυστυχώς στη δοκιμαστική έκδοση του προγράμματος δεν έχουν τη σύνδεση με το etabs.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα ήθελα το Robot στην  επόμενη έκδοσή του (2017) να υπολογίζει συνδέσεις ροπής (όπως διαμορφώνουν οι Αμερικάνοι και οι Ιάπωνες) με υποστύλωμα κοιλοδοκό και δοκό τύπου Ι ή Η

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Θα θελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάτι που προτείνουν οι συνάδελφοι για διαστασιολόγηση βάσεων φωτοβολταικών συστημάτων

 

Επειδή πρόκειται για απλή σχετικά (φαντάζομαι) περίπτωση, θα μπορούσα να βρω κάποιο freeware λογισμικό που να μου κάνει τη δουλειά?

 

Ή θα πρέπει να πάω σε αγορά κάποιου προγράμματος. Και αν πρέπει να αγοράσω, υπάρχει σαφής διαχωρισμός μεταξύ "μικρότερων"/φθηνότερων προγραμμάτων που επαρκούν για απλές περιπτώσεις και "μεγάλων" προγραμμάτων που "κάνουν παπάδες" (sofistik, scia κλπ)

 

Απ όσο διάβασα στο παρόν thread, δε μπόρεσα να κρίνω το πόσο τα διάφορα θετικά/αρνητικά σχόλια για κάθε πρόγραμμα έχουν νόημα για τη δική μου (μαλλον) απλή περίπτωση

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

 

ΥΓ: έχω δει το thread περί δωρεάν στατικών προγραμμάτων, αλλά οι απαντήσεις είναι αρκετά παλιές (2008) κ θεώρησα σκόπιμο να ξαναρωτήσω εδώ

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα ήθελα το Robot στην  επόμενη έκδοσή του (2017) να υπολογίζει συνδέσεις ροπής (όπως διαμορφώνουν οι Αμερικάνοι και οι Ιάπωνες) με υποστύλωμα κοιλοδοκό και δοκό τύπου Ι ή Η

To robot θα γίνει Autodesk React Structures, μπορείς να κατεβάσεις δωρεάν preview build http://react.autodesk.com/get-started-now/. Στο θέμα των συνδέσεων έχει θέμα :) πολλές ελλείψεις.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν θες γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος. Τι παραπάνω θα ήθελες;

Οι συγκεκριμένες που αναφέρεις δε με πολυενδιαφέρουν, αλλά συνδέσεις κοιλοδοκών θα ήθελα να έχει παραπάνω, πχ  σύνδεση συνδέσμου δυσκαμψίας με CHS-SHS. Γενικά αν δεις σε πρoγράμματα detailing έχεις πάρα πολλές δυνατότητες μόρφωσης συνδέσεων τις οποίες όμως δεν μπορείς να τις υπολογίσεις μέσω software.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.