Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιο πρόγραμμα για στατικά (μεταλλικές κατασκευές);


sundance

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους/όλες,

Θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με την αγορά προγράμματος για στατικά μεταλλικού κτιρίου. Απευθύνθηκε σε εμένα εχθές ενα πελάτης μου που θέλει να κατασκευάσει ενα μεταλλικό κτίριο για επαγγελματική χρήση και θέλει να κάνουμε μαζί την άδεια, τις μελέτες και όλη την διαδικασία. Εγω δεν έχω ασχοληθεί ξανά (εννοείται πως τον ενημέρωσα σχετικά) και εδώ θέλω την βοήθεια σας. Ποιο πρόγραμμα να επιλέξω να αγοράσω/δουλέψω; Στα προγράμματα των μεταλλικών δουλεύω τα σχέδια και τις διατομές των σιδήρων σε dwg και μετά τα εισάγω στο πρόγραμμα για επίλυση ή υπάρχει πρόγραμμα που μπορώ να κάνω κ τα 2 ταυτόχρονα; 

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και την βοήθεια σας!! :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 451
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχει πολλά λογισμικά, άλλα πιο φτηνά, άλλα πιο ακριβά, άλλα πιο "ελληνικά", άλλα με πιο καλή επίλυση συνδέσεων, άλλα λύνουν και σύμμικτα, άλλα λύνουν και με λεπτότοιχες διατομές...Θέλει πολύ ψάξιμο για να επιλέξεις ένα λογισμικό και θα σου πρότεινα μην αγοράσεις ένα λογισμικό απλά για μία μελέτη. Αν σκοπεύεις να ασχοληθείς γενικά, εννοείται το ψάχνεις και επιλέγεις...

Ένα εκ των κορυφαίων είναι το scia. Ένα πολύ καλό αλλά από ότι έχω ακούσει στάσιμο τα τελευταία χρόνια είναι το robot. Στα πιο οικονομικά (επίσης στάσιμο) είναι το instant. 

Εγώ χρησιμοποιών το instant και δυστυχώς όλος ο σχεδιασμός γίνεται στο autocad εξ αρχής.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.