Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιο πρόγραμμα για στατικά (μεταλλικές κατασκευές);


sundance

Recommended Posts

Μόλις τώρα, akis73 said:

Τότε για μεμονωμένες επιλύσεις κατέβασε το demo τoυ Steel Express της Runet αλλά δεν ξέρω αν έχει σύμμεικτα οπότε ίσως δεν καλύπτει.

Διαφορετικά δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο για την Ελληνική αγορά, υπάρχει όμως το Tedds της Tekla που πρέπει να έχει επιλύσεις για συμμεικτά με ΕΚ. Λογικά όμως το τεύχος θα είναι στα Αγγλικά... :(

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 454
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα σύμμικτα που έχει το steel της runet είναι απλοικά. Πρακτικά ένα σύμμικτο δάπεδο ενός ανοίγματος, όπου ελέγχει μόνο την δοκό, ούτε καν χαλυβδόφυλλο, ήλους κλπ. Εν γένει πάντως χρησιμοποιώ προγράμματα τους. Θα δω το πρόγραμμα της tekla που αναφέρεις, αν και υποψιάζομαι πως δεν είχα κάτι τέτοιο στο μυαλό μου. Σε ευχαριστώ θερμά πάντως για την διάθεση να βοηθήσεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα, επίσης τώρα θυμήθηκα ότι σύμμεικτα πρέπει να έχει και το ΡΑΦ αλλά νομίζω πάλι σε επίπεδο κτιριακού φορέα και όχι μεμονωμένα. Δεν χάνεις πάντως και τίποτα να τους ρωτήσεις...

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Χρόνια πολλά και καλή Χρονιά,

Θα ήθελα την γνώμη σας  για το ΡΑΦ και το SCADA Pro.

Θέλω να αγοράσω ένα ολοκληρωμένο πακέτο λογισμικού και είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο.

Ευχαριστώ

 

1. Οι συνεχόμενες δημοσιεύσεις απαγορεύονται. Τα μηνύματά σου έχουν συγχωνευτεί.

2. Η δημοσίευση του ίδιου μηνύματος σε διαφορετικά θέματα απαγορεύεται. Η άλλη-;ίδια- δημοσίευσή σου έχει αφαιρεθεί.

Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Καλησπέρα, έχει ασχοληθεί κανείς με στατική μελέτη σε κατασκευές από λεπτότοιχες διατομές γαλβανισμένου χάλυβα ψυχρής έλασης μορφής C ή U; Αναφέρομαι σε αυτές τις ελαφριές κατασκευές που γίνονται με αυτό τον σκελετό (φωτό) και πλαγιοκάλυψη με τσιμεντοσανίδα ή OSB και εξωτερική θερμομόνωση μετά. Υπάρχει πρόγραμμα που να επιλύει τέτοιου είδους μέλη και γενικά με βάση ποιους κανονισμούς γίνεται η επίλυση; Ποιες φορτίσεις και ποιο έλεγχοι είναι οι κρίσιμοι; Μιλάω για κατασκευές μέχρι 2 ορόφους. Επίσης στην περίπτωση που έχω και υπόγειο από μπετόν πως θα μπορούσα να φτιάξω το στατικό μοντέλο και να δω τη συνολική συμπεριφορά του; Δεν έχω γνώση του αντικειμένου και επειδή συνήθως οι εταιρείες σου στέλνουν έτοιμη τη μελέτη δεν ξέρω πως θα μπορούσα και εγώ να την αξιολογήσω γιατί δεν θέλω να βασιστώ μόνο σε αυτά που θα μου στείλουν. Γενικά δεν τις βλέπω με καλό μάτι αυτές τις κατασκευές για χρήση κατοικίας εκτός αν μιλάμε για κάποιο πολύ μικρό κτίσμα και για δευτερεύουσα χρήση..δεν ξέρω αν έχω δίκιο ή αν απλά είμαι καχύποπτη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια βοήθεια..όποιος έχει εμπειρία θα ήθελα να μου πει τη γνώμη του.

 

lian01.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ο κανόνας είναι ότι αποφεύγεις να υπογράψεις στατική μελέτη που εχει εκπονήσει άλλος. Επίσης, στα προκατ, αποφεύγεις και την επίβλεψη του φορέα. Ο λόγος είναι ότι η συντριπτική πλειοψηφία αυτών των κατασκευών είναι άρπα κόλλα...

  • Thanks 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Φίλε @tetris έχεις δίκιο, απλά επειδή ακριβώς δεν θέλω να υπογράψω μια στατική μελέτη έτοιμη από την εταιρεία έλεγα μήπως μπορώ με κάποιο λογισμικό και με βάση τις οδηγίες που θα μου δώσουν να φτιάξω το στατικό μοντέλο και να κάνω τους απαραίτητους ελέγχους..δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι κάτι τέτοιο όμως.            Σε περίπτωση που το καταφέρω αυτό τότε ίσως μπορέσω να απευθυνθώ και σε ντόπια συνεργεία και σε ανθρώπους που εμπιστεύομαι, ώστε με κάποια καθοδήγηση να μπορέσουμε να βγάλουμε ένα πιο καλό αποτέλεσμα και να μην πάμε στη λύση της εταιρείας "με το κλειδί στο χέρι" που σίγουρα θα είναι άρπα κόλλα, με ότι πιο φτηνό υπάρχει και σίγουρα θα το μετανιώσει ο πελάτης στην πορεία..μπορεί να είναι και τελείως λάθος η σκέψη μου βέβαια..απλά για την ώρα ο πελάτης είναι κάθετος ότι θέλει να πάει σε τέτοια λύση και δεν ακούει τίποτα οπότε έμπλεξα γενικώς! Βρήκα και το παρακάτω βιβλίο και λέω να το παραγγείλω μήπως μου ανοίξει λίγο τα μάτια..

https://www.ianos.gr/sidires-kataskeves-0135997?gclid=Cj0KCQjwoK2mBhDzARIsADGbjeo3mlK7DDxxeX5D6HQ7zhxVWb1ePnjmBvr3Avj7Hs_O_2SyydUBJrsaAr9dEALw_wcB

@kfil σε ευχαριστώ πολύ! Φαίνεται να έχει ενδιαφέρον όντως και απ' ότι είδα έχει χρησιμοποιήσει sap2000 για την προσομοίωση και την ανάλυση του φορέα.

Link to comment
Share on other sites

Σε αντίστοιχες περιπτώσεις, είχα ξεκαθαρίσει στους πελάτες πως, σε ό,τι αφορά στο φ.ο., δεν θέλω καμία ανάμειξη διότι δεν μπορώ να πάρω την ευθύνη.

Η σκέψη να το κάνεις με ανεξάρτητα συνεργεία ενέχει πολλούς κινδύνους διότι, πέρα από τη μελέτη, υπάρχει και η επίβλεψη-καθοδήγηση που απαιτεί μεγάλη εμπειρία σε αντίστοιχες κατασκευές. 

Επειδή αντιλαμβάνομαι ότι έχεις πέσει σε πελάτη "ντουβάρι", θα σου πρότεινα την πρώτη λύση.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω αναλάβει αρχικά το κομμάτι και της μελέτης και της επίβλεψης με τον αρχιτέκτονα και το μηχανολόγο που συνεργάζομαι, έχουμε προχωρήσει με την αρχιτεκτονική μελέτη, έχει περάσει και από συμβούλιο αρχιτεκτονικής και πηγαίναμε για συμβατική κατασκευή από μπετόν και ξαφνικά προέκυψε αυτό..οπότε υπάρχουν και πολλές τεχνικές δυσκολίες εκτός των άλλων για να υλοποιηθεί η αρχική μελέτη με τα νέα δεδομένα.

Απλά γενικά τώρα τελευταία υπάρχει πολύ ενδιαφέρον για τέτοιου είδους κατασκευές γιατί πολλοί νομίζουν ότι θα φτιάξουν σπίτι πολύ γρήγορα και φτηνά, "με τα ψέματα" κοινώς, τους πουλάνε και ένα ότι είναι αντισεισμικό και καλά και τσιμπάνε. Έχει αρχίσει να δραστηριοποιείται και μια εταιρεία στην περιοχή με ένα μηχανικό που όλα τα σφάζει όλα τα μαχαιρώνει και τους υπογράφει τα πάντα όλα και πάει λέγοντας..ασχέτως που ήδη 2-3 περιπτώσεις έχουν καταλήξει στα δικαστήρια με την εταιρεία. .απλά πιο πολύ θα εμπιστευόμουν ανθρώπους με τους οποίους έχω συνεργαστεί και υπάρχει επικοινωνία και ας μην έχω την απαραίτητη εμπειρία, παρά  ένα συνεργείο που θα έρθει και σε 10 μέρες θα το έχει στήσει όλα και θα μας χαιρετίσει..μάλλον καλύτερα αρχικά να προσπαθήσω με κάθε τρόπο  μήπως του αλλάξω γνώμη και μετά αν επιμείνει ας βρει η εταιρεία μηχανικό να αναλάβει τα στατικά μελέτη-επίβλεψη , να τον βάλω στην ομάδα έργου και να αναλάβω εγώ τη γενική επίβλεψη μετέπειτα..

Σ' ευχαριστώ πολύ @tetris για το χρόνο σου! Η βοήθεια σου κάθε φόρα είναι πολύτιμη!  

Edited by Artemiscv
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.