Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιο πρόγραμμα για στατικά (μεταλλικές κατασκευές);


sundance

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 449
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ρωτησα κ γω τηλεφωνικα.....Υπερβολικη η τιμη αυτη....Αλλα μου ειπαν οτι αν αγορασεις της λεπτοτοιχες μαζι με το Ινσταντ πανε στην μιση τιμη ...δλδ 450Ε+ΦΠΑ...παλι πολυ μου φαινεται....

 

Χαρη ξερεις ποιο μερος του ΕΚ3 αναφερεται στις λεπτοτοιχες??? (υποθετω πως οι ελεγχοι αλλαζουν, συγχωρεστε την αφελεια μου αλλα με λεπτοτοιχες δεν ειχα μεχρι τωρα επαφη...)

 

Γενικα για μεταλλικα...χρησιμοποιειτε λεπτοτοιχες διατομες για τεγιδες-μηκιδες?? Ερωτηση..Σε ανοιγμα 6μ απο πλαισιο σε πλαισιο θα αντεχε μια λεπτοτοιχη??? (απο την εμπειρια σας ρωταω)

Link to comment
Share on other sites

Ρωτησα κ γω τηλεφωνικα.....\Γενικα για μεταλλικα...χρησιμοποιειτε λεπτοτοιχες διατομες για τεγιδες-μηκιδες?? Ερωτηση..Σε ανοιγμα 6μ απο πλαισιο σε πλαισιο θα αντεχε μια λεπτοτοιχη??? (απο την εμπειρια σας ρωταω)

 

Φυσικά και αντέχει , η ροπή αδράνειας Ιyy που έχουν είναι αρκετά μεγαλύτερες από τις IPE (100 ή 120 που συνήθως χρησιμοποιούνται).Συνήθως έχουν μικρή Ιzz.Yπάρχουν σε διάφορα πάχη , σχήματα και μεγέθη , π.χ. Μ205/2 , Μ235/2 , Μ265/2.

Σχήματα τύπου Ζ,C ή Μ (κάποιοι τις λένε και Σ).

Για τεγίδες εγώ χρησιμοποιώ τις Μ.Για 6,00 μ. (και το σύνηθες πλάτος επιρροής) θα έλεγα ότι οι Μ235/2 αντέχουν.Φυσικά στα 6,00 μ. θα πρέπει να βάλεις και αποστάτες στο μέσο των τεγίδων.

Έλληνες κατασκευαστές ΚΟΝΤΙ , Καλπινίδης.Αρκετά στοιχεία (αλλά και προγράμματα διαστασιολόγησης) θα βρεις από Άγγλους κατασκευαστές Metsec , Κιngspan ......

Aπλά πρέπει να ξέρεις και πως θα τις σχεδιάσεις.Σε ποιες θα βάλεις μόνο ''αυτί'' και σε ποιες θα έχεις ''αυτί'' και ''μανίκι''.(cleat & sleeve στα Αγγλικά).

Θα ανέβαζα κάποια αρχειάκια αλλά είναι μεγάλα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μολις πηρα ενημερωτικα φυλλαδια απο ΚΟΝΤΙ και Βιεμεταλ....Βλεπω για διατομη C140/2 Iy=172.3 και για IPE140=541,2....αρα..??? Αποστατες τι εννοεις??? Για εξηγησε λιγο αυτο που λες με τα αυτια...

Link to comment
Share on other sites

C140 είναι αρκετά μικρή.Ίσως να κάνει για μηκίδες αλλά θα πρέπει να μειώθει η απόσταση μεταξύ τους.Για τεγίδες IPE συνήθως χρησιμοποιώ 100 ή 120.ΙPE140 μόνο στο θέμα των μεταλλικών κατασκεών στο πανεπιστήμιο έβγαλα αλλά τότε λύναμε ζευκτό και η απόσταση των τεγίδων ήταν περίπου 2,10 μ. δηλαδή αρκετά μεγάλη.

Αποστάτες εννοώ τη σύνδεση στη μέση για την αποφυγή του εκτός επιπέδου λυγισμού των τεγίδων.Έτσι τις έλεγαν στο εργοστάσιο.Στο παλιό παράδειγμα του Instant χρησιμοποιούσε δύο.

Τerry τα αρχεία που έχω είναι γύρω στα 2 με 3 ΜΒ και δεν μπορώ να τα ανεβάσω στα downloads.Στείλε το e-mail σου.Θα δεις κάποιους συνδυασμούς μανικί-αυτί για τεγίδες.Νομίζω ότι ο καλύτερος (και οικονομικότερος) είναι σαν το σκάκι.

Link to comment
Share on other sites

@spy1551

Συμπίεσε τα αρχεία αυτά και ανέβασε τα σε κάποιον server όπως το http://www.ifile.it.

Στη συνέχεια δώσε εδώ το link ή ακόμα καλύτερα ανέβασε το link στα downloads.

Link to comment
Share on other sites

@Terry , ναι τις ντίζες εννοώ.Κάποιοι χρησιμοποιούν απλές ντίζες και κάποιοι κοιλοδοκούς 40x40 με ντίζα.Στα 6μ. θα σου χρειαστούν σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

@Τerry

Πίνακες από Καλπινίδη.

Τεγίδα τύπου Σ225/2 Ιy = 623,91 cm4 , Wy = 55,46 cm3

Ιz = 44,14 cm4 , Wy = 10,16 cm3

βάρος = 6,55 kg/m

ΙPE 120

Ιy = 318,00 cm4 , Wy = 53,00 cm3

Ιz = 27,70 cm4 , Wy = 8,65 cm3

βάρος = 10,40 kg/m

Μη το ψάχνεις σίγουρα συμφέρουν οι λεπτότοιχες.

Νομίζω ότι δε σύμφεραν μέχρι το 2001 περίπου λόγω τιμής

http://www.elastron.gr/el/index.php?cat_id=336

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.