Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ποιο πρόγραμμα για στατικά (μεταλλικές κατασκευές);


sundance

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 449
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χαίρετε και από μένα...

Συνάδελφος μαχόμενος πολ.μηχανικός, χρήστης του ΝΕΧΤ, επιθυμώ τον εξοπλισμό του τεχνικού γραφείου με πιο αξιόπιστο στατικό πρόγραμμα, κυρίως για μεταλλικές/σύμμικτες κατασκεύες.

 

Καθώς έχω δουλέψει το E-TABS, θα ήθελα τη γνώμη κάποιου χρήστη. Αυτά σε πρώτη φάση - έχω αρκετά πράγματα που θα ήθελα να συζητήσω στην πορεία.

 

(Να προσθέσω πως από το ΝΕΧΤ είμαι πολύ ευχαριστημένος - ωστόσο δεν το εμπιστεύομαι σε θέματα μεταλλικού κτιρίου...και ας μη θίξω τις συνδέσεις)

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε καλώς ήρθες στο forum, υπάρχουν πάρα πολλές συζητήσεις για όλα τα προγράμματα και θα δείς πολλές απόψεις για όλα. Θα σου παραθέσω τις δικές μου εμπειρίες. Μεταλλικά ξεκίνησα και εγώ με το NEXT και αντιμετώπισα τα μειονεκτήματα που ανέφερες. Στην συνέχεια προμηθεύτηκα το sofistik με το steel members. Πολύ δυνατό πρόγραμμα με άπειρες δυνατόητες αλλά είναι αρκετά δύσκολο στην εκμάθηση, ειδικά για αυτούς που δεν έχουν πρότερη εμπειρία και από το ίδιο το πρόγραμμα αλλά και από την γερμανική νοοτροπία.Έχει δύσκολα manual και δυσεύρετα παραδείγματα. Στο forum που υπάρχει είναι όλα στα γερμανικά και αν δεν ξέρεις.... Έχοντας δουλέψει παλαιότερα κι εγώ το ETABS δυσκολεύτηκα αρκετα. Αν αρχίσεις όμως και μαθαίνεις το πρόγραμμα οι δυνατότητες γίνονται απεριόριστες.

Τώρα πέρα από αυτά στο forum είναι πολύ δημοφιλές το Robot, έχουν αρχίσει και υπάρχουν όμως γκρίνιες με το κόστος της υποστήριξης. Για περισσότερα δες εδώ.

Ακόμα πάρα πολύ καλό φαίνεται να είναι το SCIA έχω ενθουσιαστεί και εγώ και γενικά το ψάχνω. Η ανάλογη συζήτηση είναι εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Υπόψιν ότι το ETABS δεν έχει καθόλου συνδέσεις, εδράσεις κλπ. Έλεγχο σε σύμμικτη δοκό δεν κάνει παρά μόνο με τους Αμερικάνικους. Δεν έχει λεπτότοιχες διατομές. Δεν επιλύει θεμέλια.

 

Δεν μπορείς να κάνεις τομές στις πλάκες και να δεις ροπές.

 

Η δημιουργία τεύχους είναι πρόκληση.

 

Τα παραπάνω ισχύουν για την έκδοση 8 ή 9 που χρησιμοποιούσα πριν μερικά χρόνια. Μπορείς να κάνεις έναν έλεγχο στο site αλλά δεν νομίζω να άλαξε τίποτα.

 

Να δεις και το R-STAB (ή R-FEM), αν και θεωρώ ότι μπορούσαν να βρουν καλύτερο αντιπρόσωπο στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

(Να προσθέσω πως από το ΝΕΧΤ είμαι πολύ ευχαριστημένος - ωστόσο δεν το εμπιστεύομαι σε θέματα μεταλλικού κτιρίου...και ας μη θίξω τις συνδέσεις)

εγω το χρησιμοποιώ χρόνια. στην διαστασιολόγηση μελών είναι άριστο, έχω τσεκάρει τους φορείς με sap2000 και Instant αρκετές φορές. έχει το πλεονέκτημα από πάρα πολύ παλιά των κυκλικών επιλύσεων μέχρι να βρει την βέλτιστη διατομή.

για τις συνδέσεις, τώρα έχει ξεκινήσει σοβαρή προσπάθεια, φέτος τις πήρα και γω, θέλουν δουλειά αλλά πάλι η αυτοματη διαστασιολόγηση τους μέχρι να επαρκούν ειναι ένα ατού.

αν υπάρχουν καλύτερα? σαφώς και ναι

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ρε παιδιά επειδή παρακολουθώ την συζήτηση και έχω μπερδευτεί λίγο. Είμαι ανάμεσα στο να αγοράσω etabs ή instant.

Με κολλάει γενικά το θέμα θεμελίωση:

Στο πρώτο πάμε σε safe και φέξε μου κ γλύστρισα απο κόστος.

Στο δεύτερο αν και θα βγεί τώρα και η θεμελίωση με πεδιλοδοκούς υπάρχει η φήμη από παλιά της υπερδιαστασιολόγησης (ας πεί κάποιος που το δουλεύει κ σήμερα αν ισχύει).

Ευχαριστώ εκ προοιμίου.

Link to comment
Share on other sites

Αν το κ το Ινσταντ το χρησιμοποιεί η πληοψηφια και εγω μαζι...ΔΕΝ θα στο προτεινα...Θελει χέρι πολυ...Εχεις βέβαια καλυτερη εποπτεία αλλασου βγάζει την πιστη μεχρι να τελειωσει μια μελετη

 

Εισαι νέος μηχανικός???

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση με τη σειρά μου...

Είμαι νέος μηχανικός και ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα λογισμικό μεταλλικών κατασκευών. Μάλλον κλείνω προς το STRAD Steel αλλά θα ήθελα και μια γνώμη. Τα δεδομένα μου είναι τα εξής :

1)Είμαι νέος μηχανικός και θα ήθελα ένα απλό στη χρήση πρόγραμμα

2)Κάνω μελέτες κυρίως για τυποποιημένα βιομηχανικά κτίρια και υπόστεγα και σπάνια για πολυόροφες κατασκευές.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.