Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ποιο πρόγραμμα για στατικά (μεταλλικές κατασκευές);


sundance

Recommended Posts

εγώ τι κάνω:

 

τα max εντατικά μεγέθη τα βγάζω από το instant για κάθε βάση μέλους χωριστά μετά τα κατηγοριοποιώ ανάλογα από πιο συνδυασμό προήλθαν και μετά εφαρμόζω στο άλλο πρόγραμμα χωρίς συντελεστές

 

Για τυποποιημένα βιομηχανικά είναι εύκολο αλλά χρονοβόρο

 

Προσοχή το instant δεν εμφανίζει στον πίνακα της αναλυτικής αναφοράς τα max με bold

 

Προφανώς σε κτίριο που δεν είναι τυποποιημένο και με πολλά υποστυλώματα η εύρεση των max είναι επίπονη εως ακατόρθωτη διαδικασία

Σε αυτή την περίπτωση πέρνω μια τάξη μεγέθους για σχεδόν ίδιους στύλους

και εφαρμόζω με ίδια φορτία

 

θελει πολυ προσοχή γιατί μπορεί να προκύψουν ανεπιθύμητες υπερδιαστασιολογήσεις ή υποδιαστασιολογήσεις

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 449
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γιάννη

 

τι λάθη έχεις διαπιστώσει στον έλεγχο συνδέσεων;

 

δεν πιστεύω πάντως ότι υπάρχει πρόγραμμα πουν δεν πρέπει να το εποπτεύεις γιατί αναφέρθηκες σαν μειονέκτημα την εποπτεία με το μάτι

 

δεν υπάρχει αξιόπιστο 100% πρόγραμμα μόνο και μόνο από την ανθρώπινη επέμβαση. Από την εμπειρία μου, σε δύσκολες μελέτες όλο και κάτι θα μου ξεφύγει (κανένας ορισμός σύνδεσης κλπ) και το ανιχνεύω πάντα από τα διαγράμματα και γενικά όλα τα αποτελέσματα.

 

Επίσης πιστεύω πως θα μπορούσε να γίνει πολύ πιο εύχρηστο το Instant και χωρίς μεγάλο κόπο από την CCS.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θυμάμαι σύγουρα είναι η βάση υποστυλώματος. Δεν γίνεται σωστά ο έλεγχος των αποστάσεων κοχλιώσεων από την ακμή. Και άλλα διάφορα

 

Συμφωνώ ότι αν προσπαθούσε λίγο η CCS μπορούσε να βελτιώσει το πρόγραμμα. Σου δίνουν την εντύπωση ότι το έχουν παρατήσει...

 

Πάντως, η παντοκρατορία τους έχει τελείωσει. Έχει μπει δυναμικά και το steel και το Robot. Αν θέλουν να συνεχίσουν να έχουν πωλήσεις μάλλον πρέπει να το αναπτύξουν καλύτερα. (π.χ. αυτόματη εισαγωγή φορτίων με Ευρωκώδικα - τόσο δύσκολο είναι πια;)

Link to comment
Share on other sites

Το ROBOT το χρησιμοποιούσα στο πανεπιστήμιο . Είναι ότως πανάκριβο , αλλά από την άλλη μπορείς να υπολογίσεις οτιδή . Απ'ότι γνωρίζω , χρησιμοπιείται και σε έρευνες . Βέβαια , θα μου πεις , τι να το κάνω εγώ αυτό ; !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Θα πρότεινα σε όποιον ενδιαφέρεται για οποιοδήποτε λογισμικό, πέρα από το να διαβάζει τις υποκειμενικές απόψεις των διαφόρων χρηστών, να απευθύνεται ευθέως και στην εταιρεία που το προμηθεύει η και να απαιτεί μια επίδειξη στα γραφεία της. Ετσι αποκτάει μια σφαιρική άποψη για τις δυνατότητες - μειονεκτήματα του κάθε λογισμικού και μπορεί ασφαλέστερα να προβεί στην αγορά του.

 

Μετά από σχεδόν 18 χρόνια ανάπτυξης και χιλιάδων εργατοωρών στη βελτίωση του Instant με εκατοντάδες εγκαταστάσεις στην ελληνική και διεθνή αγορά, η ρήση "μάλλον το εγκατέλειψαν το Instant" είναι προφανώς η υποκειμενική και σεβαστή βεβαίως άποψη του γράφοντος.

 

Ευχαριστώ

 

Δ.Μπακάλμπασης

Προιστάμενος τμήματος ανάπτυξης λογισμικού

CCS S.A

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εγώ χρησιμοποιώ το Scada Pro για σκυρόδεμα και δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος. ΔΕΝ είναι ακόμα έτοιμο. Πιστεύω ότι θα αργήσει ακόμα για να φτάσει το 100%. Αντιθέτως το Scada Fw για το σκυρόδεμα είναι μια χαρά. Δουλεύει ΟΚ. Στα μεταλλικά όμως, το έχει δουλέψει κανείς???

 

Περιμένω απαντήσεις :)

Link to comment
Share on other sites

αρχικά να χαιρετίσω το συνάδελφο με το scada pro,το οποίο απέκτησα και εγώ πρίν κάτι μήνες.Βασικά συμφωνώ μαζί σου και κάποιες δυνατότητες πράγματι τις δουλευουν ακόμα και τις δίνουν σταδιακά (και κάποιες στιγμές νευριάζεις κι όλας).Ομως το στήσιμο που έχει σου δίνει τη δυνατότητα να λύσεις <<οτιδήποτε>> και εγώ προσωπικά σε θέματα ανάλυσης έχω βρεί λύση που δεν μπορύσα να προσομειώσω με άλλα προγράμματα (ελληνικά). Επειδή ασχολούμαι πολύ και με μεταλλικά,σε βεβαιώνω ότι παρέχει πολύ καλά αποτελέσματα και προσωμειώσεις (μόνο που πρέπει να φτιάξεις τα μητρώα συνδυασμών μονος σου ) .Κλείνωντας καταλήγω ότι είναι πράγματι ένα ΠΛΗΡΕΣ πρόγραμμα πεπερασμένων ακόμα και για τα διεθνή δεδομένα,όμως πρέπει η εταιρία να μη μας δουλευει, να λύσει γρήγορα τα bugs και να παρέχει καλύτερη υποστήριξη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα.

 

Προ ημερών είδα σε γραφείο συναδέλφου το Prokon CalcPad . Δουλεύει με ευρωκώδικα 3 , είναι γραμμένο στην Αγγλική γλώσσα και έχει πολλά modules για μεταλλικά και συνδέσεις. Εντύπωση μου έκανε η ανάλυση ευστάθειας.

Τα αποτελέσματα που παράγει είναι αναλυτικότατα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου συνάδελφε ΣτέφανοςΒ. Όσο αφορά τα μεταλλικά, με το Scada Pro δουλεύεις ή με το Scada Fw? Ποιά είναι τα προβλήματα που έχεις? Τα κατασκευαστικά σχέδια στα βγάζει ή πρέπει να τα σχεδιάζεις μόνο σου?? (τα αντίστοιχα με τους ξυλότυπους στο σκυρόδεμα) Σύμμεικτα έχεις δουλέψει?? Εκεί πως είναι τα πράγματα??

 

Πολλές ερωτήσεις :) Το ξέρω. Αλλά τα μεταλλικά είναι μεγάλος μπελάς.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε,αρχικά σχετικά με το scada να σου πώ ότι δουλευω γενικά το pro (αν και όπως ξέρεις όταν το αγοράσεις σου δίνουν και το FW)

Το βρίσκω πολύ πιό εύκολο και λειτουργικό.Κατασκευαστικά σου δίνει τις κατόψεις (τα αντίστοιχα δηλαδή σαν να ήταν μπετόν).Οσον αφορά τα

προβλήματα τα οποία είναι λίγα,οφείλονται μάλλον περισσότερο στο ότι ακόμα το εξελλίσουν και όχι σε περιορισμένο στήσιμο του κώδικα.

Το πλέον όμως θετικό για εμένα είναι ότι μπορείς να στήσεις οτιδήποτε ,αφού δουλευεις 2d και 3d ,να βάλεις ότι υλικό θέλεις,και να επέμβεις σε κάθε μέλος και κάθε κόμβο πανευκολα.Είναι ενα κλασσικό πρόγραμμα που δουλευει με ραβδιά.Σχέδια δεν παίρνω απο το scada,αλλά απο άλλα προγράμματα που έχω ,ανάλυσης και σχεδίασης (φυσικά τα συμπληρώνω απο πάνω) Δηλαδή για ένα μεταλλικό συνήθως χρησιμοποιώ 3 προγράμματα, συνδυάζοντας τα ατού απο ξεχωριστά προγράμματα,τελικά έχω το αποτέλεσμα που θέλω.

Σχετικά με τα(συνήθη) σύμμεικτα ,σε γενικές γραμμές όσον αφορα τα κατακόρυφα στοιχεία τα πράγματα δεν αλλάζουν ,σχετικά με τις δοκούς χρειάζεται να κάνεις τις παραδοχές σου ,δηλαδή ποιά έχει σύμμεικτη λειτουργία και υπό ποιές φορτίσεις και κατόπιν να υπολογίσεις διατμητικούς ήλους με πάλι κάποιες παραδοχές.Και τελικά τα χαλυβδόφυλλα των πλακών.Ως γνωστόν συνάδελφε κανένα πρόγραμμα δεν είναι για όλες τις δουλειές,τι να το κάνεις ένα ευκολο το οποίο σε περιορίζει στα δύσκολα και τι να κάνεις με ένα σύνθετο που σε παιδευει στα ευκολα! οπότε καταλήγεις στον συνδυασμό.Εχει φτάσει το γραφείο να έχει 7 προγράμματα (4πλήρης και 3 ειδικές εφαρμογές) και όλα χρειάζονται !(βασικά όμως αναφέρομαι για πιό απαιτητικές μελέτες (μεγάλα μεταλλικά κτίρια ,βάσεις πολύ βαριών μηχανημάτων,κτίρια σκυροδέματος χωρίς δοκούς κ.τ.λ-Κλείνωντας αν και είμαι ευχαριστημένος γενικά απο όλα, θα προτείνω και θα αναφέρω μόνο ένα (ας μου επιτραπει) που σχετίζεται με μεταλλικά : steel connections/steel members της SOFiSTiK ,έλεγχος μεταλλικών συνδέσεων και μελών-φοβερή ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ και πολύ καλή υποστήριξη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.