Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ποιο πρόγραμμα για στατικά (μεταλλικές κατασκευές);


sundance

Recommended Posts

To steel είναι απαράδεκτο προς το παρόν. Φανταστείτε πως ΔΕΝ κανει κατάταξη διατομών και τις θεωρεί όλες κατηγορίας 3. Με αποτέλεσμα να σου βγαίνει ένα τοναζ τεράστιο.

Επιπλέον, δεν μπορείς να βάλεις σε ένα μέλος για την ίδια φόρτιση, φορτία σε δύο διαφορετικές διευθύνσεις. Που σημαίνει πως δεν μπορείς να εφαρμόσεις τον ευροκώδικα 1 σε ότι αφορά τις ανεμοπιέσεις.

Έχω αμφιβολίες επίσης για το πως διαστασιολογεί τη θεμελείωση.

Ο έλεγχος συνδέσεων γίνεται με πεπερασμένα στοιχεία άρα δεν μπορείς να έχεις την παραμικρή εποπτεία. Βέβαια δεν μπορώ να πω αν βγάζει σωστά ή λάθος αποτελέσματα...

Evan

Φαίνεται πως εισακούστηκες από την 4Μ. :)

Στην καινούρια έκδοση του Steel όπως αναφέρεται στα "4Μ νέα" του Ιανουαρίου 2008 υποστηρίζονται οι διατομές 1, 2 και 3 σύμφωνα με τον EC3 και τον ΕΑΚ2000.

Επίσης, αναφέρει πως γίνονται έλεγχοι σύμφωνα με το παράρτημα Γ του ΕΑΚ για υποστυλώματα και διαγώνιους συνδέσμους με τον μελετητή να μπορεί να αλλάξει τις τιμές αcd που υπολογίζονται από το πρόγραμμα!

Τέλος δίνονται οι έλεγχοι λειτουργικότητας στην έκδοση του Steel, εννοεί φαντάζομαι στη βασική έκδοση.

Μπράβο στην 4Μ αν είναι όντως έτσι.

Συνδέσεις χωρίς επιφανειακά πεπερασμένα δεν έχει;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 449
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 4 weeks later...
  • 5 months later...

Καλησπερα συναδελφοι.

Δουλευω το φεσπα σε μπετον και μου φαινεται αρκετα ευχρηστο και αποδοτικο.τι με συμβουλευετε για μεταλλικες?το αντιστοιχο της lhlogismiki στο μεταλλικο κομματι το εχεο δοκιμασει κανεις?ευχαριστω

 

Παρατήρηση: Χρησιμοποιείτε την αναζήτηση πριν να ανοίξετε καινούριο θέμα. ck

Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Τα θέματα πρέπει να αναρτώνται στην σωστή θεματική κατηγορία ανεξάρτητα της επαγγελματικής σας ιδιότητας. Ένας Πολιτικός Μηχανικός πχ δεν δημοσιεύει ένα θέμα που αφορά "Αμοιβές-Οικονομικά Αδειών" στην ενότητα των "Πολιτικών Μηχανικών".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Robot , Statik-Stahl (Cubus) , Sofistik , Instant (θεμελίωση -ούτε το Robot βγάζει τόσο καλά όσο τα μπετονένια) , SCIA ESA-PT (συνεργάζεται με το AllPlan).

Όλα είναι αξιόπιστα με το Ιnstant να έχει λιγότερες δυνατότητες αλλά είναι αρκετά εξελισσόμενο.

Προσωπικά έχω το Robot και είμαι ικανοποιημένος αλλά δεν έχω την κατάλληλη υποστήριξη και δεν με βοηθάει στην εκτύπωση σχεδίων ούτε στη θεμελίωση γιατί και αυτό υπολογίζει μεμονωμένα πέδιλα.Υπολογίζει και συνδετήριο αλλά μεμονωμένα.

Δεν ξέρω αν κάποιο από τα άλλα αντιμετωπίζει τη Μεταλλική Κατασκευή -Θεμελίωση μονολιθικά σαν μία ενιαία κατασκευή σα τα μπετονένια προγράμματα που σου βγάζουν πολύ μικρότερα πέδιλα.

Κατά την γνώμη μου ισχύει κάτι ενδιάμεσο γιατί παρόλο που δεν έχεις συνδετήρια δοκό στην κύρια διεύθηνση , τα συνδετήρια με το περιμετρικό τοιχίο στην άλλη διεύθυνση παραλαμβάνουν ένα μέρος της ροπής από τα πέδιλα αφού για να στρίψει το πέδιλο θα πρέπει εν μέρει να στριψουν και αυτά.Πολλοί θεωρούν ότι παραλαμβάνει το 1/3 της ροπής.

Επίσης κοίτα να κάνει καλό έλεγχο συνδέσεων.

Η πάκτωση υποστυλώματος στο Robot με την οδηγία του 2005 δεν βγαίνει με τίποτα.Το Robot είναι πλήρως παραμετροποιημένο , έχει και πεπερασμένα.Ισάξιο θεωρώ της Cubus με καλό έλεγχο συνδέσεων και κάποιους υπολογσμούς που γίνονται ''κρυφά'' αλλά δεν το έχω δουλέψει πολύ.

Η λογική τουλάχιστον του παλιού Ιnstant (4.1) δεν με βόλευε προσωπικά αλλά το έχουν πολλοί Έλληνες μηχανικοί και αναπτύσσεται συνεχώς.

Sofistik και SCIA είναι κορυφαία αλλά δεν τα έχω δουλέψει.

Link to comment
Share on other sites

Η εταιρία του ETABS έβγαλε ένα πρόγραμμα συνδέσεων των οποίο λειτουργεί και αυτόνομα. ΔΕΝ το έχω τσεκάρει αλλά από μεγάλο γραφείο μελετών μου είπαν πως οι υπολογισμοί φαίνονται σωστοί αλλά δεν συνεργάζεται καθόλου σωστά με το πρόγραμμα, δηλ. δεν παίρνει τα σωστά εντατικά μεγέθη από τα μέλη. Έχει και μια προσφορά είδα τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα μεταλλικά κάπου χωλαίνουν. είτε θα υπολογίζεις άνεμο-χιόνι με το χέρι (βλ. ελληνικά), είτε θεμελιώσεις (βλ. τα περισσότερα ξένα), είτε σχέδια, είτε θα πρέπει να δώσεις άνω των 10Κ για κάτι πραγματικά ολοκληρωμένο (π.χ. SCIA ENGINEER). Ισως το ETABS+SAFE να είναι κάπου στη χρυσή τομή, αν και γενικά πιο δύσχρηστο.

Pick your poison, που λένε και οι Αγγλοσάξονες, και προχώρα.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άσχετο αλλά ίσως και σχετικό. Για να βλέπουν μερικοί πόσο πραγματικά δουλεια θέλει η μελέτη σιδηρών κατασκευών (στατική επίλυση, σχέδια λεπτομερειών, σχέδια κοπής κ.τλ.), γιατί σε κάποιο άλλο σημείο του forum μερικοί έλεγαν για τις μεταλλικες οτι είναι εύκολες και δίνανε 0.30€/m²...(μηχανικοί συνάδελφοι που το γύρισαν στην εγολαβία γιατί είναι αδύνατοι στα στατικά και στο διάβασμα)

Αν πραγματικά κάνανε μόνοι τους στατικά για μεταλλικές (αν μπορούσαν βέβαια) έπρεπε να ντρεπόντουσαν να ζητήσουν τόσο εξευτελιστικό ποσό για μελέτη.

Link to comment
Share on other sites

Pappos , εγώ το είπα .Γιατί υπάρχουν μερικοί που δουλεύουν φασόν (παλιές μελέτες) με κάποια τροποποίηση στις διαστάσεις , αξιοποιώντας το αρχείο τους.Tα στατικά δεν έχουν λεφτά , τουλάχιστον αυτά που τους αξίζουν κατά τη γνώμη μου.

Θα μπορούσαν στην πολεοδομία να ζητάνε από τους πολιτικούς μηχανικούς και S/N του προγράμματος που δουλεύουν ή η εφορία μαζί με την απόδειξη και τα τεύχη που προσκομίζουν να τους ζητάει και απόδειξη αγοράς του προγράμματος.

Ποιο το αποτέλεσμα; Aυτοί που κάνουν τις μελέτες θα υπογράφουν και θα παίρνουν και την ευθύνη.Αν θέλουν να παίρνουν την ευθύνη για 300Ε , δικαιωμά τους.

Με την Robobat και την Αutodesk ,τι έγινε τελικά;Mπορούμε να κάνουμε κάποια αναβάθμιση;

To SCIA το έχει δουλέψει κάποιος;Aν ναι , εντυπώσεις;

Mπορείς να μεταφέρεις δεδομένα από το Allplan;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.