Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κλάδεμα δέντρου σε κοινόχρηστο χώρο πολυκατοικίας.


oikoenergy

Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

Μένω στον πρώτο όροφο μίας πενταόροφης πολυκατοικίας. Στο πίσω μέρος του μπαλκονιού έχουν φυτευτεί από τον διαχειριστή δύο δέντρα ακακίας τα οποία έχουν μεγαλώσει αρκετά με αποτέλεσμα τα κλαδιά να εισέρχονται στο μπαλκόνι μου. Μίλησα με τον διαχειριστή ότι πρέπει να κλαδευτεί, αλλά δεν μου έδωσε καμία απάντηση και λόγω του  όταν βρέχει τα νερά πέφτουν μέσα στο μπαλκόνι μου από τα κλαδιά και ας έχω κατεβασμένη την τέντα ή τα ρούχα που απλώνουμε γεμίζουν με διάφορα φύλλα και μυρμήγκια ή τα τρωκτικά που σκαρφαλώνουν και έχουν βρεθεί στο μπαλκόνι μου ή το ότι μπορούν άνετα κλέφτες να σκαρφαλώσουν στο μπαλκόνι μας, πήρα την πρωτοβουλία να κόψω αυτα τα κλαδιά που βρίσκονταν μέσα στο χώρο μου.

Το αποτέλεσμα ήταν να νευριάσει ο διαχειριστής και να με απειλήσει νομικά. Δεν υπάρχει καταστατικό στην πολυκατοικία και γενικά μιλάμε για διαχειριστή που είναι χρόνια ο ίδιος χωρίς να έχει την συναίνεση όλων των διαμερισμάτων. Προσπαθώ να καταλάβω πως μπορώ να αμυνθώ από την τρέλα αυτού του ανθρώπου. Έχει κάποιος την παραμικρή ιδέα?

Ευχαριστώ πολύ 

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα έχει μπει στη συνέλευση της πολυκατοικίας; Τι λένε οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες γι' αυτό; Γιατί από τη στάση του το προφανές συμπέρασμα είναι ότι θεωρεί την καθαριότητα και την επιμέλεια των κοινόχρηστων χώρων αρμοδιότητα και όχι υποχρέωση δική του. Για κόφτου λίγο τη φόρα...

Link to comment
Share on other sites

Στην πολυκατοικία δυστυχώς δεν έχει γίνει ποτέ γενική συνέλευση, γι'αυτό και έχει πάρει αέρα ο διαχειριστής! 

Το άρθρο 1008 του ΑΚ λέει για γειτονικό οικόπεδο, λογικά θα ισχύει και για τον κοινόχρηστο χώρο οικοπέδου σε πολυκατοικία ( φυτευσιμος χώρος) . 

Επίσης, επιτρέπονται όλα ήδη δέντρων να φυτευτούν στον φυτευσιμο χώρο ή υπάρχουν συγκεκριμένα ήδη; Αυτά που έχουν φυτευτεί και έχουν μεγαλώσει στα 6 μέτρα είναι δέντρα ακακίας.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι Διαχειριστής με τη γραπτή συγκατάθεση των ιδιοκτητών αλλά ορισμένες αποφάσεις χρειάζονται Συνέλευση. Και αυτό γιατί η Συνέλευση νομιμοποιεί την πλειοψηφία. Αν δεν υπάρχει Συνέλευση η οποιαδήποτε επιπλέον ενέργεια σε κοινόχρηστο χώρο χρειάζεται την συγκατάθεση ΟΛΩΝ των ιδιοκτητών της πολυκατοικίας. Άρα, μήπως η "μήνυση" είναι ανέκδοτο; 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κωσταντίνε ακριβώς αυτό του είπα, ότι είναι ανέκδοτο η απόφαση του να με απειλήσει με μήνυση. 

Μου έχει τύχει με άδεια μικρής κλίμακας να κόψουμε δέντρα σε μια πολυκατοικία, αλλά τέτοια περίπτωση δεν μου έχει τύχει ποτέ, να με απειλούν επειδή έκοψα δύο κλαδιά που έμπαιναν στον χώρο μου, γι'αυτό και θα ήθελα να ήμουν σε ετοιμότητα για παν ενδεχόμενο. 

Σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις σας. 

Link to comment
Share on other sites

Να του τρίψεις  στα μούτρα την πυροσβεστική διάταξη για την θερινή περίοδο που προβλέπει μεταξύ άλλων:

"Άρθρο 2
Διαδικασία καθαρισμού
1. Ο απαιτούμενος καθαρισμός περιλαμβάνει:
α. Υλοτομία και απομάκρυνση των ξερών και σπασμέ-
νων δέντρων και κλαδιών, καθώς και των κλαδιών που
βρίσκονται σε άμεση επαφή με κτίσμα....."


Σκέψου να τον απειλήσεις εσύ με μήνυση. Ως διαχειριστης  αυτός δεν είναι υπεύθυνος ?

ΦΕΚ 2549Β'  19/4/2023

https://www.fireservice.gr/documents/20184/3499166/FEK-2023-Tefxos+B-02549-downloaded+-20_04_2023.pdf/8e6fc584-768a-4121-ab24-c2180eef1320

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

με μια τεκμηριωμένη τεχνική έκθεση κι ένα καλό δικηγόρο, μπορείς κα κόψεις (λέμε τώρα...) όλο το δέντρο (δεδομένου ότι η ακακία έχει αγκάθια, τα οποία μπορεί να είναι επικίνδυνα για τη σωματική ακεραιότητα των ενοίκων)😏

εννοείται ότι ΔΕΝ θα κόψεις το δέντρο, αλλά θα το χρησιμοποιήσεις ως επιχείρημα

Link to comment
Share on other sites

το ερωτημα ελεγε οτι:

"πήρα την πρωτοβουλία να κόψω αυτα τα κλαδιά που βρίσκονταν μέσα στο χώρο μου."

 Εαν τα εκοψε, ας παει ο "διαχειριστης" να διαμαρτυρεται.

ή και εάν  δεν  τα εκοψε akoma,

ισχυει η προαναφερθεισα απο τον αυγουστο ως ανω εγκυκλιος για κλαδια που εισερχονται σε ΟΙ...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.