Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Συνιδιοκτησία ανακαίνιση


Nik Del

Recommended Posts

Καλημέρα αγαπητοί.

Φίλος που είναι ιδιοκτήτης κατά 60% σε ακίνητο(όροφος και σοφίτα)θέλει να κάνει ανακαίνιση και επισκευές στην σκεπή η οποία κοντεύει να πέσει.Σημειωτέον η σοφίτα δεν κατοικείται,ο απο κάτω όροφος όμως είναι νοικιασμένος.Ο ιδιοκτήτης του 40% (ισόγειο)δεν συναινεί και δεν πληρώνει.

Αν επικαλεστεί λόγους επικινδυνότητας θα πρέπει να εκκενώσει/ξενοικιάσει και τον πρώτο όροφο?

Παρότι ο φίλος μου είναι διατεθειμένος να αναλάβει  εξ ολοκλήρου το κόστος φοβάται μήπως του δημιουργήσει προβλήματα κατά την διάρκεια των εργασιών.

Υπάρχει λύση σε αυτές τις περιπτώσεις ώστε να προχωρήσει η ανακαίνιση?Έχει εκδοθεί άδεια 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Προτείνω να μην έχεις απολύτως καμία συμμετοχή φίλε μου...

Χαχα...κατάλαβα.Δεν έχω έτσι κι αλλιώς.Απλά συλλέγω πληροφορίες μήπως και ξεμπλοκάρει η κατάσταση!Ευχαριστώ πάντως

Link to comment
Share on other sites

Για επεμβάσεις κ.λπ. σε κοινόχρηστους χώρους κ.λπ. μέσω έκδοσης της αντίστοιχης άδειας, απαιτείται αφενός μεν η μη ύπαρξη αυθαιρεσιών στο σύνολο του ακινήτου, αφετέρου η σύμφωνη γνώμη του συνόλου των συνιδιοκτητών αυτού!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

παρόλα που η άδεια εκδόθηκε χωρίς τη συναίνεση των συνιδιοκτητών αλλά χωρίς ύπαρξη αυθαιρεσιών στο σύνολο του ακινήτου ο ιδιοκτήτης του κατά 60% με ανάληψη εξ ολοκλήρου το κόστος ποιά προβλήματα μπορει να αντιμετωπίσει απο τον ιδιοκτήτη του 40% ;

τι είναι " η σύσταση ο.ι. " ;

Edited by arel
Link to comment
Share on other sites

On 5/11/2023 at 9:46 AM, Nik Del said:

Καλημέρα αγαπητοί.

Φίλος που είναι ιδιοκτήτης κατά 60% σε ακίνητο(όροφος και σοφίτα)θέλει να κάνει ανακαίνιση και επισκευές στην σκεπή η οποία κοντεύει να πέσει.Σημειωτέον η σοφίτα δεν κατοικείται,ο απο κάτω όροφος όμως είναι νοικιασμένος.Ο ιδιοκτήτης του 40% (ισόγειο)δεν συναινεί και δεν πληρώνει.

Αν επικαλεστεί λόγους επικινδυνότητας θα πρέπει να εκκενώσει/ξενοικιάσει και τον πρώτο όροφο?

Παρότι ο φίλος μου είναι διατεθειμένος να αναλάβει  εξ ολοκλήρου το κόστος φοβάται μήπως του δημιουργήσει προβλήματα κατά την διάρκεια των εργασιών.

Υπάρχει λύση σε αυτές τις περιπτώσεις ώστε να προχωρήσει η ανακαίνιση?Έχει εκδοθεί άδεια 

Αντιλαμβανόμενος ότι συχνά η συνιδιοκτησία είναι πολύ κακή υπόθεση σε θέματα επισκευών, καθώς και ότι η αναληψη του κοστους εξ ολοκληρου φαντάζει ως διέξοδος (εφ' όσον υπάρχει η δυνατότητα αυτή), εν τούτοις:

  1. Η ανάληψη του κόστους εξ ολοκλήρου σε κάτι που δεν σου αναλογεί, πέραν του ότι δεν είναι η πλέον προβλεπόμενη διαδικασία και για την οποία είναι πιο αρμόδιοι οι νομικοί να σου πουν, δημιουργεί κακό προηγούμενο με τον συνιδιοκτήτη. Τον  "μαθαίνει" να ξεφεύγει από τις υποχρεώσεις του και μελλοντικά να επικαλείται την πρωτοβουλία αυτή και να μην συναινεί για τπτ (και να μην δίνει cent)
     
  2. Η πρόσληψη ενός κατηρτισμένου μηχανικού βοηθεί στην ενημέρωση από απόψεως διαδικαστικών που απαιτούνται, εξασφαλίζει την νομιμότητα στις όποιες επεμβάσεις, και δεν δίνει έρεισμα στον κάθε μη συνεργάσιμο να επικαλείται τα μύρια όσα ώστε να διαφύγει των υποχρεώσεών του.

Η άποψή μου είναι ότι είτε υπάρχει σύσταση ΟΙ είτε όχι, εφ' όσον η σκεπή αποδεδειγμένα αποτελεί κίνδυνο (αυτοψία μηχανικού κλπ), ρωτάς έναν δικηγόρο πως πρέπει να κινηθείς, ο οποίος μεταξύ άλλων, μάλλον θα σου πει να προβείς και σε έγγραφο επικινδύνου.

Δεν ξέρω άλλοι συνάδελφοι αν έχουν να προσθέσουν κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Σημειώνεται ότι, για να γίνουν οι οποιεσδήποτε εργασίες επισκευής σε κοινόχρηστους χώρους ενός ακινήτου, απαιτείται πρωτίστως η έκδοση της αντίστοιχης "οικοδομικής" άδειας, για την έκδοση δε της οποίας απαιτείται η σύμφωνη γνώμη του συνόλου των συνιδιοκτητών!

Όλα τα υπόλοιπα είναι απλώς για να έχουμε να λέμε...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.