Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τοποθέτηση τραπεζοκαθισμάτων σε ρυμοτομούμενο τμήμα οικοπέδου


Marina P.

Recommended Posts

(Μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών και ανοίχτηκε νέο θέμα. Pavlos 33)

Καλησπέρα σε όλους. Δεν είμαι μηχανικός. Θέλω να θέσω μια ερώτηση. Μήπως ξέρει κάποιος να μου απαντήσει αν σε ρυμμοτομούμενο οικόπεδο το οποίο θα γίνει το μισό πεζοδρόμιο και το υπόλοιπο δρόμος μπορεί ο ιδιοκτήτης του να τοποθετήσει τραπεζοκαθίσματα και να τα εκμεταλλεύεται για επαγγελματική χρήση ; Δεν έχουν δοθεί ακόμη αποζημιώσεις. Σας ευχαριστώ πολύ. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  Καθε ρυμοτομουμενη ιδιοκτησια, παραμενει στην κυριοτητα και χρηση μεχρι να αποζημιωθει ο ιδιοκτητης της.

  Τα "τραπεζοκαθισματα" δεν αποτελουν ασκηση επιχειρησης...προφανως υπαρχει καποια επιχειρηση εστιασης  με νομιμη αδεια. ...

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ναι υπάρχει επιχείρηση απέναντι από το συγκεκριμένο οικόπεδο. Ο ιδιοκτήτης της επιχείρησης νοικιάζει το συγκεκριμένο ρυμμοτομούμενο οικόπεδο από τον ιδιοκτήτη (του οικοπέδου) και έχει τοποθετήσει τραπεζοκαθίσματα και το έχει σαν επαγγελματικό χώρο. Όμως άδεια για τραπεζοκαθίσματα έχει μόνο για το κατάστημα απέναντι από το οικόπεδο. Έχει όμως δικαίωμα να το χρησιμοποιεί σαν επαγγελματικό χώρο; Μπορεί κάποιος να μου πει αν επιτρέπεται τα ρυμμοτομούμενα οικόπεδα να τα έχουν σαν επαγγελματικό χώρο; Ευχαριστώ πολύ. 

Link to comment
Share on other sites

On 3/6/2023 at 10:47 ΜΜ, Marina P. said:

Ναι υπάρχει επιχείρηση απέναντι από το συγκεκριμένο οικόπεδο. Ο ιδιοκτήτης της επιχείρησης νοικιάζει το συγκεκριμένο ρυμμοτομούμενο οικόπεδο από τον ιδιοκτήτη (του οικοπέδου) και έχει τοποθετήσει τραπεζοκαθίσματα και το έχει σαν επαγγελματικό χώρο. Όμως άδεια για τραπεζοκαθίσματα έχει μόνο για το κατάστημα απέναντι από το οικόπεδο. Έχει όμως δικαίωμα να το χρησιμοποιεί σαν επαγγελματικό χώρο; Μπορεί κάποιος να μου πει αν επιτρέπεται τα ρυμμοτομούμενα οικόπεδα να τα έχουν σαν επαγγελματικό χώρο; Ευχαριστώ πολύ. 

Μπορεί δηλαδή ο ιδιοκτήτης της επιχείρησης να χρησιμοποιήσει το ρυμμοτομούμενο οικόπεδο το οποίο το νοικιάζει από άλλον, σαν επαγγελματικό χώρο; Να υπενθυμίσω πως το συγκεκριμένο οικόπεδο, ναι μεν είναι απέναντι από την επιχείρηση, όμως είναι άσχετο με αυτήν. Απ ότι γνωρίζω μέχρι στιγμής σε αυτά τα οικόπεδα απαγορεύεται να βάλεις έστω και ένα καρφί. Πόσο μάλλον να τα χρησιμοποιείς σαν επαγγελματικό χώρο ( προφανώς χωρίς άδεια) Σας ευχαριστώ πολύ. 

Link to comment
Share on other sites

59 λεπτά πριν, Marina P. said:

....Απ ότι γνωρίζω μέχρι στιγμής σε αυτά τα οικόπεδα απαγορεύεται να βάλεις έστω και ένα καρφί....

από που το γνωρίζεις??

Και όσο είναι ρυμοτομούμενο τμήμα και δεν έχει περάσει ακόμα στην κυριότητα του Δημοσίου αρκετά μπορούν να γίνουν από την ιδιοκτησία του. Καμία όμως εργασία Δόμησης κατασκευής κλπ.....

Καρεκλίτσα με τραπεζάκι και μπύρες και μεζεδάκια μπορεί άνετα να βάλει ο ιδιοκτήτης του ή σε όποιον παραχωρεί αυτό το δικαίωμα.

Απορία δική μου.

Αφορά δική σας επιχείρηση και έχετε ενδιαφέρον ή άλλου?

 

Επίσης μη κάνεις διαδοχικές δημοσιεύσεις (εκ του συντονισμού)

Link to comment
Share on other sites

48 λεπτά πριν, Didonis said:

από που το γνωρίζεις??

Και όσο είναι ρυμοτομούμενο τμήμα και δεν έχει περάσει ακόμα στην κυριότητα του Δημοσίου αρκετά μπορούν να γίνουν από την ιδιοκτησία του. Καμία όμως εργασία Δόμησης κατασκευής κλπ.....

Καρεκλίτσα με τραπεζάκι και μπύρες και μεζεδάκια μπορεί άνετα να βάλει ο ιδιοκτήτης του ή σε όποιον παραχωρεί αυτό το δικαίωμα.

Απορία δική μου.

Αφορά δική σας επιχείρηση και έχετε ενδιαφέρον ή άλλου?

 

Επίσης μη κάνεις διαδοχικές δημοσιεύσεις (εκ του συντονισμού)

Όχι δεν αφορά δική μου επιχείρηση. Αφορά επιχείρηση ή όποια έχει στήσει τα τραπέζια δίπλα στο υπνοδωμάτιο μου και θέλω με κάποιον τρόπο να ξεκινήσω τη ρυμμοτόμηση. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.