Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βλάβες ΩΣ λόγω πολυ μικρών επικαλύψεων


 

Recommended Posts

Σε κολώνες pilotis που βρέχονται συνέχεια από τα ποτιστικά του κήπου, οι ανύπαρκτες επικαλύψεις έχουν καταστραφεί και έχουν φανεί οι συνδετήρες (ΚΛΑΣΣΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ). Η βλάβη ακόμη είναι σε πολύ πρώιμο στάδιο. Βρήκα στο internet τεχνικές που περιλαμβάνονται σε γενικές γραμμές 3 στάδιο-υλικά: 1. αναστολέας διάβρωσης οπλισμών 2. αναστολέας διάβρωσης στο σκυρόδεμα (για ενανθρακωμένο) 3. στεγανωτική τσιμεντοκονία. Μπορώ να αποφύγω το στάδιο 2, καθώς δεν υπάρχει θέμα ενανθράκωσης του σκυροδέματος, παρα μόνον απώλεια της (μηδενικής) επικάλυψης;

Αλλες προτάσεις;; δεκτές όλες οι ιδέες....

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν τίθεται θέμα ενανθράκωσης; (έχεις κάνει έλεγχο; )

Δύσκολο μου φαίνεται να μην υπάρχει καθόλου θέμα.

 

Σε κάθε περίπτωση θεωρώ ότι το 2 πρέπει να γίνεται, γιατί σίγουρα η διάβρωση έχει "εισχωρήσει" και σε τμήματα του οπλισμού, που δεν φαίνονται και δεν έχουν αποκαλυφθεί ακόμα (δηλαδή το φαινόμενο βρίσκεται στην έναρξη) ανεξαρτήτως αν υπάρχει ενανθράκωση ή όχι. Απλά στην περίπτωση της ενανθράκωσης η εξέλιξη του φαινομένου είναι πιο ταχεία.

 

Σε κάθε περίπτωση ο αναστολέας αυτός θα βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Πως είσαι τόσο σίγουρος ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με την ενανθράκωση? Κοίτα και εδώ τι μπορείς να κάνεις για να βεβαιωθείς

Link to comment
Share on other sites

το να βρεχεται δε σημαινει ότι πρέπει να φύγει, αλλιώς σε οχετούς κλπ τι θα κάναμε. 7 χρόνια και εφυγε η επικάλυψη ε?

μηπως υπάρχει γενικά στη οικοδομη μια εν γενει παθογένεια, η οποία εκφραζεται με το ελλειμα επικαλύψεων σε ευρύτερη κλίμακα?

 

αλλού εχεις το ίδιο πρόβλημα, οπτικά τουλάχιστον?

 

edit: η εναθράκωση στην περίπτωση σου δεν με απασχολεί γιατι και να υφίσταται τι θα κάνεις, θα κάνεις επεμβάσεις σε όλη σου την οικοδομή?

το θέμα ειναι ο εκτεθειμένος πλέον οπλισμός. επιφανειακή οξειδωση,αυτή η ψιλοκιτρινη επιφανειακη σκουριά δεν με προβληματίζει λόγω της μικρης ηλικίας

της οικοδομής και του πολύ συντομου χρόνου εκθεσης άρα η οξείδωση αποκλείεται να εχει προχωρήσει ώστε να τίθεται θεμα μειωσης (διατομης/αντοχής).

 

εγώ λίγο πολύ, θα εκανα αυτά που περιγραφεις στο 1ο σου ποστ και νομίζω δεν μπορείς να κάνεις περισσότερα όπως εχει η κατασταση

 

από κει και πέρα αν υπάρχει θεμα γενικά επικαλύψεων στην οικοδομή σου, τοτε υπάρχει θέμα

Link to comment
Share on other sites

Το οτι βρεχεται το αναφερω, για να το λαβουμε υποψην για την επεμβαση μας. Ειναι οντως πιθανον να υπαρχει προβλημα επικαλυψεων. Εφοσον υπαρχει εκει, γιατι να μην υπαρχει και αλλου; Αλλα και τι να κανω;; Απλα δεν ειναι ορατο (και ελπιζω να μην γινει) γιατι υπαρχουν οι σοβαδες κλπ κλπ κλπ. Σε αυτες τις κολωνες του ισογειου, οπου υπαρχει μονον η μπογια και η μηδενικη επικαλυψη, φανηκαν αμεσως οι συνδετηρες. Επισης σε τι εκταση να εφαρμοσω την επεμβαση;; Θα ειχε νοημα σε ολο το υψος της κολωνας ή μονο σε 1-1,5 μέτρπ απο τη βάση της.

 

Να ρωτησω και κατι αλλο; Η οικοδομη εχει πηγαδι το οποιο και λειτουργουμε κανονικα για το ποτισμα του κηπου. Αν αυτες οι τραγικες επικαλυψεις υπαρχουν και στα θεμελια μου και στις πεδιλοδοκους, με τοσο νερο εκει κατω μηπως πρεπει να αρχισω να ανησυχω;;;

Link to comment
Share on other sites

κοίτα να δεις, το περιπλέκεις τώρα το θεμα,

αν θες να μιλήσουμε επί πιο ρεαλιστικής βάσης ανέβασε καμμιά φωτογραφία να δούμε τι λες

 

και πηγάδι να μην είχες, η υγρασία φτάνει να κάνει τη ζημιά εκει κάτω αν δεν έχεις επικαλύψεις, έτσι κι'αλλιως δεν θεμελίωσες μέσα ή πάνω στο πηγάδι...έτσι?

 

επίσης τι επαγγέλεσαι?

Link to comment
Share on other sites

Δεν την θεμελιωσα εγω την οικοδομη... Επισης δεν ξερω, αλλα θα το βρω για αλλους λογους, πού είναι η στάθμη του υδροφόρου... Δεν το περιπλέκω το θέμα, είναι απλά και κλασσικά τα πράγματα, μην φανταστείς τιποτα το φοβερό....Εσύ με μπέρδεψες λίγο, γιατί λες υπάρχει θέμα.. τι θέμα;; Ο,τι θέμα έχουν όλες οι οικοδομές πριν και μετά ΕΚΩΣ (γιατι δυστυχώς τις επικαλύψεις τις παραμελούσαν και τις παραμελούν)...

 

Πολιτικός μηχανικός είμαι (μόλις εδω και ένα χρόνο!!!!!!) και έχω τη ατυχία να με ρωτάει όλη η πολυκατοικία για κάθε της πρόβλημα...............

 

Θα ανεβάσω και τις φωτο αργότερα.....

Link to comment
Share on other sites

εν το περιπλέκω το θέμα, είναι απλά και κλασσικά τα πράγματα, μην φανταστείς τιποτα το φοβερό....Εσύ με μπέρδεψες λίγο, γιατί λες υπάρχει θέμα.. τι θέμα;;

όχι βρε, τι φοβερο και τρομερο, που δεν υπάρχουν επικαλύψεις? για όνομα του θεού, κανένα θέμα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.