Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επισκευή κολώνας και κόλλα πλακιδίων


Recommended Posts

Καλησπέρα, 

Εχω μια μονοκατοικία και οι κολωνες στη βεραντα εχουν σκασει απο το μισό και κάτω μέρος. Ο μάστορας που πήρα αφαιρεσε τους παλιους σοβάδες και τσιμέντα, φάνηκαν τα σιδερα που ειχαν σκουριασει απο την υγρασία και για καθε κολώνα χρησιμοποιησε 2 χ 25 κιλά κόλλα πλακιδιων με πλέγμα. 50 κιλά για κάθε κολώνα? 

Η κολλα πλακιδιων δεν ειναι για να κολλας πλακάκια? Πιο φτηνά δεν ειναι να φτιάξεις το μιγμα με τσιμέντο, ασβεστη κλπ... καθε τσουβάλι και 18 ευρώ η κόλα. Εχω πολλές κολώνες περιμετρικα. Μου ζητησε αλλα 20 τσουβάλια και βλεπουμε. Είπε οτι παλιά το εκαναν αυτο, τώρα ολοι βαζουν κολλα πλακιδιων. Υσχίει? Δείτε την φωτογραφία.

Ευχαριστώ.

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία (3 τελείες άνω δεξιά) και διόρθωσε το κείμενό σου. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos 33

PXL_20230420_131233064.jpg

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτή είναι ξεκάθαρη περίπτωση επισκευής. θα απευθυνθείτε εν πρώτοις σε Πολιτικό Μηχανικό. Δεν υπογράφουν οι μάστορες.

Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν, Grafistas said:

...Πιο φτηνά δεν ειναι να φτιάξεις το μιγμα με ......

αν κατάλαβα καλά η αγωνία και το ερώτημα σου αφορά τι είναι πιο φθηνό?

(και αδιάφορο το πιο σωστό)

Μπορείς να συνεχίσεις να μιλάς με τον "μάστορα" σου για τους αντισεισμικούς σοβάδες ή κόλλες για αυτά ..... 

  • Like 2
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση μου ειναι αν μπορείς να αντικαταστήσεις τον σοβά με κόλλα πλακιδίων. Είναι πρακτική που την βλέπω όλο και πιο συχνά. 

Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Grafistas said:

Η ερώτηση μου ειναι αν μπορείς να αντικαταστήσεις τον σοβά με κόλλα πλακιδίων. Είναι πρακτική που την βλέπω όλο και πιο συχνά. 

Ευχαριστώ. 

Επαναλαμβάνω, θα χρειαστεί να απευθυνθείς σε Πολιτικό Μηχανικό. Ο μάστορας δεν έχει ούτε την επιστημονική κατάρτιση ούτε την γνώση από απόψεως νομοθεσίας για να γίνουν όλα νομότυπα και σωστά. Υπάρχουν μεταπτυχιακά ολόκληρα που ασχολούνται με την επισκευή και ενίσχυση δομικών στοιχείων. Η διαδικασία είναι συγκεκριμένη, δεν επαφίεται στον κάθε πρωτομάστορα και τις εμπειρίες/διαθέσεις του.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

55 λεπτά πριν, Grafistas said:

Η ερώτηση μου ...

επέτρεψε μου να σε ρωτήσω αν το επάγγελμα σου είναι η γραφιστική ή είναι τυχαία η επιλογή του νικ σου?

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, Grafistas said:

Η ερώτηση μου ειναι αν μπορείς να αντικαταστήσεις τον σοβά με κόλλα πλακιδίων. Είναι πρακτική που την βλέπω όλο και πιο συχνά. 

Ευχαριστώ. 

Όχι !!! και το ξέρει και ο "μάστορας" ότι δεν μπορείς να αντικαταστήσεις το σοβά με κόλλα πλακιδίων.

Επίσης οι βλάβες σε ωπλισμένο σκυρόδεμα (κολώνες με σίδερα) δεν επισκευάζονται ούτε με σοβά, ούτε με κόλλα πλακιδίων. Κακώς ξοδέψατε τα χρήματα σας σε κόλλα πλακιδίων. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ppanag said:

Κακώς ξοδέψατε τα χρήματα σας σε κόλλα πλακιδίων. 

Μόνο; Γιατί τα χρήματα που ξόδεψε για τον μάστορα, έπιασαν τόπο;

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για της απαντήσεις. Μίλησα με τον μηχανικό μου και ενώ είχαμε πεί οτι ο "μαστορας" θα ακολουθουσε τους οδηγους της isomat για επισκευή σκυροδέματος και προστασία του οπλισμού άρχισε να ζητάει κόλλες της isomat και πλέγμα. Είναι επαρχία και απο οσο έμαθα ολοι βαζουν κόλλες! (όχι φυσικά οτι είναι και η σωστή διαδικασία) Φυσικά και δε θα πάρω άλλες κόλλες αλλά θελει δε θέλει θα ακολουθήσει την σωστή διαδικασια αλλιώς δε θα πληρωθεί. Μόνο με οδηγίες μηχανικού. 

https://www.isomat.gr/solution/επισκευή-σκυροδέματος-προστασία/?fbclid=IwAR1uqgTanbYbJz16jmTvc--Uvi1ysYITs7HBEunGU_k1PXnnFHrB58SRs6U

gr32-1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.