Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επισκευή κολώνας και κόλλα πλακιδίων


Grafistas

Recommended Posts

Αυτό που λέτε τώρα δεν έχουν σχέση με το αρχικό ερώτημα περί σοβά ή δεν τέθηκε ευκρινώς το ερώτημά σας.

Αφορά τοπική αποκατάσταση βλάβης .

Τον αν είναι σωστή η προτεινόμενη διαδικασία (για την αποκατάσταση της βλάβης) ή όχι είναι αρμοδιότητα του μηχανικού σου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

7 hours ago, Grafistas said:

Ευχαριστώ παιδιά για της απαντήσεις. Μίλησα με τον μηχανικό μου και ενώ είχαμε πεί οτι ο "μαστορας" θα ακολουθουσε τους οδηγους της isomat για επισκευή σκυροδέματος και προστασία του οπλισμού άρχισε να ζητάει κόλλες της isomat και πλέγμα. Είναι επαρχία και απο οσο έμαθα ολοι βαζουν κόλλες! (όχι φυσικά οτι είναι και η σωστή διαδικασία) Φυσικά και δε θα πάρω άλλες κόλλες αλλά θελει δε θέλει θα ακολουθήσει την σωστή διαδικασια αλλιώς δε θα πληρωθεί. Μόνο με οδηγίες μηχανικού. 

https://www.isomat.gr/solution/επισκευή-σκυροδέματος-προστασία/?fbclid=IwAR1uqgTanbYbJz16jmTvc--Uvi1ysYITs7HBEunGU_k1PXnnFHrB58SRs6U

gr32-1.jpg

Για να είμαι όσο το δυνατόν πιο ξεκάθαρος· ο μηχανικός που θα αναλάβει την επισκευή, καλόν είναι να έχει μια ειδίκευση επάνω στο αντικείμενο αυτό καθαυτό. Μου φαίνεται κουλό να λέει ένας μηχανικός ότι ο μάστορας θα πρέπει να ακολουθήσει τις οδηγίες μιας εταιρείας, ενώ θα έπρεπε ο ίδιος να έχει γνώση της διαδικασίας την οποία θα επιβάλει στο συνεργείο σου, μια και θα υπογράψει. (αν γίονται όλα σύννομα) Οι διαδικασίες, όπως προείπα, είναι συγκεκριμένες.

Ενδεικτικά, με στόχο την εκτενέστερη ενημέρωσή σου και μόνο, θα σε παραπέμψω (δεν θέλω να θεωρηθεί διαφήμιση - εγώ τον είχα Καθηγητή στο Πανεπιστήμιο) στο βιβλίο του Χρ. Καραγιάννη "Σχεδιασμός Συμπεριφορά Κατασκευών από Ωπλισμένο Σκυρόδεμα έναντι Σεισμού" και πιο συγκεκριμένα στο κεφάλαιο 16, όπου γίνεται αναφορά και σε βιβλιογραφία σχετικά με συνήθεις τεχνικές επισκευών και ενισχύσεων δομικών στοιχείων. Προφανέστατα, η παραπομπή αυτή ΔΕΝ υποκαθιστά την γνωμοδότηση Μηχανικού, ο οποίος όμως πρέπει να έχει μια εμπειρία και, επαναλαμβάνω, ειδίκευση επί του θέματος. Δεν είναι όλοι για όλα, μηδενός εξαιρουμένου.

Ελπίζω να σε κατατόπισα!

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

τι άλλο θα δουν τα ματια μας. 

Έχετε πρόβλημα στο ακίνητο σας.

καμία εταιρεία δεν μπορεί να σας πει τι να κάνετε,παρά μόνο ο μηχανικός σας

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Απο οτι φαίνεται δε νομίζω να έχει όρεξη να ασχοληθεί ο μηχανικός και άντε να βρεις επαρχεία τωρα καπιον μηχανικό να θελει να μπλέξει. 

Οι μάστορες ειναι πρακτικοί ανθρώποι και ξέρουν τι δουλεύει. Δεν έχουν ιδέα απο επισκευή ουτε προτυπα ούτε τιποτα πχ en 1504-3. Συνήθως αν ακούσουν κάποιον να λεει για τέτοια θα τον περάσουν καθυστέρημενο. 

Απο αυτο που λες καλύτερη είναι η κόλλα και δεν ειναι οτι καλύτερο ασβέστης για τα σιδερα. Ελλάδα εισαι δε μπορεις να εχεις απαιτήσεις.

Εγω ενα μικρο κομμάτι παροτι ειχα αγοράσει υλικά και με μηχανικό γραμμένα δε προλαβα το μάστορα και αντι για γεφυρα προσυφυσης και επισκευαστικό κτκ εβαλε μινιο και κολλα που βρήκε αλλά γενικα ειναι κανονας η κόλλα για πολλα στην Ελλάδα. Αφου υπάρχει και αστείο οτι παει και με το καφε η κόλλα 

Edited by Kadmos
Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, Kadmos said:

Απο οτι φαίνεται δε νομίζω να έχει όρεξη να ασχοληθεί ο μηχανικός και άντε να βρεις επαρχεία τωρα καπιον μηχανικό να θελει να μπλέξει. 

Οι μάστορες ειναι πρακτικοί ανθρώποι και ξέρουν τι δουλεύει. Δεν έχουν ιδέα απο επισκευή ουτε προτυπα ούτε τιποτα πχ en 1504-3. Συνήθως αν ακούσουν κάποιον να λεει για τέτοια θα τον περάσουν καθυστέρημενο. 

Απο αυτο που λες καλύτερη είναι η κόλλα και δεν ειναι οτι καλύτερο ασβέστης για τα σιδερα. Ελλάδα εισαι δε μπορεις να εχεις απαιτήσεις.

Εγω ενα μικρο κομμάτι παροτι ειχα αγοράσει υλικά και με μηχανικό γραμμένα δε προλαβα το μάστορα και αντι για γεφυρα προσυφυσης και επισκευαστικό κτκ εβαλε μινιο και κολλα που βρήκε αλλά γενικα ειναι κανονας η κόλλα για πολλα

Δεν είναι θέμα όρεξης, μάλλον δεν είναι ειδικευμένος και δεν θέλει ευθέως να αρνηθεί να αναλάβει επίσημα την δουλειά.

Οι μάστορες είναι αναρμόδιοι να επιλέξουν τι θα βάλουν επειδή "ξέρουν τι δουλεύει". Υπάρχει ολόκληρη ειδίκευση στον τομέα των επισκευών και των υλικών και μεθόδων εκλογής. Η άποψή τους λοιπόν ως προς την επιλογή υλικών και μεθόδων αποκατάστασης περισσεύει. Θα πρέπει να αρκούνται μόνο στην σωστή εφαρμογή των υλικών.

Φαντάζομαι αυτά τα λες από την εμπειρία σου στον τομέα αυτόν... Υπάρχουν κονιάματα υψηλής αντοχής για τέτοιες επισκευές, που σε συνδυασμό με ρητινενέσεις, σφραγίζουν πλήρως τα συστήματα ρωγμών και τα αποδιοργανωμένα τμήματα σκυροδέματος. Η κόλλα από μόνη της δεν αρκεί, οπότε προσοχή στο τι προτείνεις, ιδίως αν δεν είσαι του τομέα.

 

Η χρήση χρώματος πλέον του μαύρου σε κείμενο δημοσίευσης και τίτλου δεν επιτρέπεται. Επίλεξε «επεξεργασία» (3 τελείες άνω δεξιά) και διόρθωσε το κείμενο της δημοσίευσής σου. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ. akis73

 

 

Edited by ΠαναγιώτηςΡ
Αλλαγή χρώματος σε μαύρο κατόπιν υποδείξεως akis73 και χρήση διαφορετικών διαμορφοποιήσεων για εκάστοτε σημείο αναφοράς
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, ΠαναγιώτηςΡ said:

Δεν είναι θέμα όρεξης, μάλλον δεν είναι ειδικευμένος και δεν θέλει ευθέως να αρνηθεί να αναλάβει επίσημα την δουλειά.

Οι μάστορες είναι αναρμόδιοι να επιλέξουν τι θα βάλουν επειδή "ξέρουν τι δουλεύει". Υπάρχει ολόκληρη ειδίκευση στον τομέα των επισκευών και των υλικών και μεθόδων εκλογής. Η άποψή τους λοιπόν ως προς την επιλογή υλικών και μεθόδων αποκατάστασης περισσεύει. Θα πρέπει να αρκούνται μόνο στην σωστή εφαρμογή των υλικών.

Φαντάζομαι αυτά τα λες από την εμπειρία σου στον τομέα αυτόν... Υπάρχουν κονιάματα υψηλής αντοχής για τέτοιες επισκευές, που σε συνδυασμό με ρητινενέσεις, σφραγίζουν πλήρως τα συστήματα ρωγμών και τα αποδιοργανωμένα τμήματα σκυροδέματος. Η κόλλα από μόνη της δεν αρκεί, οπότε προσοχή στο τι προτείνεις, ιδίως αν δεν είσαι του τομέα.

 

Η χρήση χρώματος πλέον του μαύρου σε κείμενο δημοσίευσης και τίτλου δεν επιτρέπεται. Επίλεξε «επεξεργασία» (3 τελείες άνω δεξιά) και διόρθωσε το κείμενο της δημοσίευσής σου. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ. akis73

 

 

Εγώ είπα τι γίνεται οχι τι είναι σωστό. Η κολλα δουλεύει ως προς το αισθητικό κομμάτι μια χαρα και για αυτό τη βάζουν παντού.

Προϊόντα υπάρχουν από πολλές εταιρείες το πρόβλημα είναι πως ειναι εξαιρετικά δύσκολο και πρακτικα αδυνατο να βρει να του το κάνουν σωστα. Σιγα δηλαδή μη του βαλουν και Sika ποσο μάλλον που θελει να κανει οικονομία.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Kadmos said:

Εγώ είπα τι γίνεται οχι τι είναι σωστό. Η κολλα δουλεύει ως προς το αισθητικό κομμάτι μια χαρα και για αυτό τη βάζουν παντού.

Προϊόντα υπάρχουν από πολλές εταιρείες το πρόβλημα είναι πως ειναι εξαιρετικά δύσκολο και πρακτικα αδυνατο να βρει να του το κάνουν σωστα. Σιγα δηλαδή μη του βαλουν και Sika ποσο μάλλον που θελει να κανει οικονομία.

Εκεί υπεισέρχεται ο (εξειδικευμένος) Μηχανικός, αγαπητέ. Λέει τι πρέπει να γίνει, αν δεχθεί ο πελάτης, έχει καλώς ειδάλλως με δική του ευθύνη βάζει και UHU..

Link to comment
Share on other sites

Πως σας φένεται το τελικό αποτελεσμα?  Η επιφάνεια γιατι δεν ειναι λεία. Ενω τοποθετήθηκαν γωνιόκρανα οι γωνιες δεν ειναι ευθείες (αλφαδιασμένες) Του είπα να της φτιάξει λεει δεν εχουν τίποτα και οτι ειναι έτοιμο για βάψιμο. Ευχαριστώ.

IMG-20230603-WA0000.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είναι απλά εγκληματικό αυτό που έχει γίνει, ξήλωσέ το όλο και απευθύνσου σε μηχανικό κατάλληλης ειδικότητας ώστε να κατατοπίσει σχετικά με την επισκευή των υποστυλωμάτων.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, Grafistas said:

Πως σας φένεται το τελικό αποτελεσμα?  Η επιφάνεια γιατι δεν ειναι λεία. Ενω τοποθετήθηκαν γωνιόκρανα οι γωνιες δεν ειναι ευθείες (αλφαδιασμένες) Του είπα να της φτιάξει λεει δεν εχουν τίποτα και οτι ειναι έτοιμο για βάψιμο. Ευχαριστώ.

IMG-20230603-WA0000.jpg

Αγαπητέ, έχω καταλάβει, από την όλη πορεία του νήματος, ότι, αφ' ενός εσύ δεν θες να πληρώσεις μηχανικό για να αναλάβει επίσημα την εργασία (άδεια, αμοιβή, έλεγχος ως προς την διάβρωση των οπλίσμών, σωστά υλικά κλπ), αφ' ετέρου ο μηχανικός που έχεις έχει αποφύγει να αναλάβει κάτι επίσημα για να μη φέρει καμμία ευθύνη, πετώντας το μπαλάκι στον μάστορα και, τέλος, ο "μάστορας" κάνει ό,τι γουστάρει προκειμένου να τελειώσει την "δουλειά" γρήγορα και να πληρωθεί. Μιλάμε για επισκευές σε ΦΕΡΟΝΤΑ ΔΟΜΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ. Βρες πολιτικό μηχανικό σωστό και άσε τις γνώμες αγνώστων σε ένα φόρουμ. Αλλίως με δική σου ευθύνη βάλε και Logo στιγμής.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.