Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επισκευή κολώνας και κόλλα πλακιδίων


Grafistas

Recommended Posts

12 minutes ago, ΠαναγιώτηςΡ said:

Αγαπητέ, έχω καταλάβει, από την όλη πορεία του νήματος, ότι, αφ' ενός εσύ δεν θες να πληρώσεις μηχανικό για να αναλάβει επίσημα την εργασία (άδεια, αμοιβή, έλεγχος ως προς την διάβρωση των οπλίσμών, σωστά υλικά κλπ), αφ' ετέρου ο μηχανικός που έχεις έχει αποφύγει να αναλάβει κάτι επίσημα για να μη φέρει καμμία ευθύνη, πετώντας το μπαλάκι στον μάστορα και, τέλος, ο "μάστορας" κάνει ό,τι γουστάρει προκειμένου να τελειώσει την "δουλειά" γρήγορα και να πληρωθεί. Μιλάμε για επισκευές σε ΦΕΡΟΝΤΑ ΔΟΜΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ. Βρες πολιτικό μηχανικό σωστό και άσε τις γνώμες αγνώστων σε ένα φόρουμ. Αλλίως με δική σου ευθύνη βάλε και Logo στιγμής.

2000 ευρώ τον πλήρωσα μέχρι στιγμής και ήθελε και άλλα. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

17 hours ago, ΠαναγιώτηςΡ said:

Ποιον;

Αυτόν που ανέλαβε την δουλεία (ο οποίος εξαφανίστηκε - δε σηκώνει τηλέφωνα). Περιμένω να έρθει ο μηχανικός μου να δει πως θα το διορθωσουμε. Ο "μάστορας" εχει χτίσει 200 χιλιάδες ξενοδοχεία μου είχε πει και οτι είναι μια απλή δουλεία για αυτόν. 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Grafistas said:

Αυτόν που ανέλαβε την δουλεία (ο οποίος εξαφανίστηκε - δε σηκώνει τηλέφωνα). Περιμένω να έρθει ο μηχανικός μου να δει πως θα το διορθωσουμε. Ο "μάστορας" εχει χτίσει 200 χιλιάδες ξενοδοχεία μου είχε πει και οτι είναι μια απλή δουλεία για αυτόν. 

  1. Δουλειά αναλαμβάνει ο μηχανικός, όχι ο "μάστορας"
  2. Ο μηχανικός σου, εξ όσων συνάγω, δεν έχει εμπλακεί επίσημα πουθενά. Ούτε άδεια ούτε επίβλεψη ούτε τπτ. Τι να διορθώσετε; Μη σου πω ότι θα την κάνει και εκείνος.
  3. Προφανέστατα τώρα που τσέπωσε τα χρήματα δεν σηκώνει· δεν τον δεσμεύει τίποτα απέναντί σου και φυσικά μπορεί ανά πάσα στιγμή να αρνηθεί τα πάντα.
  4. Για τους μάστορες όλα είναι απλές δουλειές διότι είναι εμπειροτέχνες· δεν υπογράφουν πουθενά, δεν έχουν επιστημονική εξειδίκευση και προφανώς θα κοιτάξουν να ελαχιστοποιήσουν την ώρα εργασίας μεγιστοποιώντας το κέρδος τους, ενίοτε εις βάρος της ποιότητας της δουλειάς.

Προφανώς φέρεις και εσύ μερίδιο ευθύνης διότι, όπως σου είπα, φαίνεται να μην ήθελες να εμπλέξεις μηχανικό, άδειες (και ένσημα..) κλπ (τους λόγους θα τους ξέρεις καλύτερα από εμένα..)

Ψάξε για άλλον μηχανικό και κάνετε τις διαδικασίες σωστά. Θα σου κοστίσει προφανώς...

 

  • Like 1
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Η επισκευή χαλασμένης κολόνας δεν γίνεται παρά μόνο με υλικά και κατασκευαστικές μεθόδους που ταιριάζουν με το μπετόν και τα σίδερα .

Ε λοιπόν για να τελειώνει αυτή η ανοησία.

Η κόλλα πλακιδίων δεν ανήκει σε αυτά τα υλικά .

Μόνο μηχανικός σε συνεργασία με το κατάλληλο συνεργείο (και μάλιστα με εμπειρία σε τέτοια θέματα ) θα δώσει την σωστή λύση .

Αλλοιώς κρύβεις το καρκίνωμα και αυτό θα συνεχίζει να τρώει από μέσα.

Έτσι σταράτα και λαϊκά...

  • Like 2
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kfil said:

Η επισκευή χαλασμένης κολόνας δεν γίνεται παρά μόνο με υλικά και κατασκευαστικές μεθόδους που ταιριάζουν με το μπετόν και τα σίδερα .

Ε λοιπόν για να τελειώνει αυτή η ανοησία.

Η κόλλα πλακιδίων δεν ανήκει σε αυτά τα υλικά .

Μόνο μηχανικός σε συνεργασία με το κατάλληλο συνεργείο (και μάλιστα με εμπειρία σε τέτοια θέματα ) θα δώσει την σωστή λύση .

Αλλοιώς κρύβεις το καρκίνωμα και αυτό θα συνεχίζει να τρώει από μέσα.

Έτσι σταράτα και λαϊκά...

Δεν βάλαμε κόλλα (που ήθελε ο "μαστορας" και το συνεργείο του. Αλλα ακολούθησε του μηχανικού μου τη μέθοδο που μας είπε. Ferroseal δυο στρώσεις, MEGACRET 40 και Marcocret bond, Marmocret 1 για το σοβά. Δεν είμουν απο πάνω οταν τα έκανε αυτα λόγω οτι είμαι εκτός επαρχίας λογω επαγγέλματος και τα είδα εκ των υστέρων. Δε ξέρω αν ακολουθησε αυτην την διαδικασία - τα υλικά τα πήρα εγω - πάνω απο 1500 ευρώ.

Δεν εχω ξαναδεί τέτοιο αποτέλεσμα - οι γωνιες να μην ειναι ευθείες, η επίστρωση σοβά επίσης να μην ειναι ομοιομορφη...  ειχα αγοράσει και γωνιοκρανα πλαστικά με δίχτυ. Φυσικά δεν ξέρω αν τα χρησιμοποίησε οπως είπε... 

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.  

 

Edited by Grafistas
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, Grafistas said:

Δεν βάλαμε κόλλα (που ήθελε ο "μαστορας" και το συνεργείο του. Αλλα ακολούθησε του μηχανικού μου τη μέθοδο που μας είπε. Ferroseal δυο στρώσεις, MEGACRET 40 και Marcocret bond, Marmocret 1 για το σοβά. Δεν είμουν απο πάνω οταν τα έκανε αυτα λόγω οτι είμαι εκτός επαρχίας λογω επαγγέλματος και τα είδα εκ των υστέρων. Δε ξέρω αν ακολουθησε αυτην την διαδικασία - τα υλικά τα πήρα εγω - πάνω απο 1500 ευρώ.

Δεν εχω ξαναδεί τέτοιο αποτέλεσμα - οι γωνιες να μην ειναι ευθείες, η επίστρωση σοβά επίσης να μην ειναι ομοιομορφη...  ειχα αγοράσει και γωνιοκρανα πλαστικά με δίχτυ. Φυσικά δεν ξέρω αν τα χρησιμοποίησε οπως είπε... 

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.  

 

Στα είπαν οι ειδικοί παραπάνω και προφανώς έχουν δίκιο .

Εγώ μια άλλη παράταση έχω να κάνω. Από την εικόνα που εστειλες εμένα μου φαίνεται ότι έβαλε μόνο κόλλα πλακιδίων που επειδή την έβαλε και παχιά στρώση του έχει κρεμάσει σε πολλα σημεία. Μπορεί να έχω άδικο αλλά έτσι φαίνεται από την φωτό. 

Όπως και να χει με κολώνα έχεις να κάνεις. έπρεπε να είχες πάει με μηχανικό και ίσως σου στοίχισε και λιγότερο τελικά διότι φιλτατε 4000 για αυτην την σταβοστρωμενη τούρτα τι να πω... Όλοι μας έχουμε πετάξει λεφτά στα σκουπίδια το θέμα είναι να μαθαίνουμε για την επόμενη. Ακόμη και τώρα μπορείς να το δεις σοβαρά και να συνεργαστείς με κάποιον μηχανικό να το ψάξετε σε βάθος και να κάνετε τη σωστή παρέμβαση .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.