Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απαίτηση εξαρτημένου τοπογραφικού σε αγωγή


Recommended Posts

Έδωσαν στον πελάτη μου μία φετινή αγωγή διανομής ακινήτου με προσαρτώμενο τοπογραφικό του 1970!!!

Προφανώς ο πελάτης μου θέλει να ζητήσει να γίνει η διανομή με καινούργιο εξαρτημένο τοπογραφικό, ώστε να μπορεί να γίνει και η σωστή χάραξή τους.

Μέχρι στιγμής ήξερα (από ότι μου ζητούσαν όλοι οι δικηγόροι) πως στην αγωγή προσκομίζουμε πάντα εξαρτημένο, χωρίς να το έχω ψάξει περισσότερο.

Ψάχνω τον νόμο που κάνει αναφορά σε αυτήν την απαίτηση (ώστε να του ζητήσει να κάνει εξαρτημένο για τη διανομή), αλλά δεν μπορώ να την βρω. Ο ν. 4602/2019 μιλάει για ΔΓΜ, ωστόσο είμαι σε περιοχή χωρίς κτηματολόγιο (και άρα χωρίς ΔΓΜ). Αν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Οποιοσδήποτε δικαστής θα καταλλάβει ότι το τοπογραφικό πρέπει να είναι σε ΕΓΣΑ, προκειμένου να είναι δύνατη η καταχώρηση της διανομής που θα γίνει στο Κτηματολόγιο, όταν αυτό γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα, αλλά δεν θέλει να πληρώσει για εξαρτημένο.

Που ακριβώς όμως αναφέρεται στο νόμο πως απαιτείται, ώστε να το επικαλεστώ;

Link to comment
Share on other sites

οι δικαστικές αποφάσεις καταχωρούνται στο Εθνικο Κτηματολόγιο

"....Περαιτέρω, από το συνδυασμό των διατάξεων των άρθρων 1 παρ.2 εδ.α’ και 3, 6 παρ.1, 2 και 3, 7 παρ. 3 και 7α παρ.1 περ. α’ εδ. α’ και β’ ν. 2664/1998, όπως ισχύει, προκύπτει ότι: α) Στο Κτηματολόγιο καταχωρούνται νομικές και τεχνικές πληροφορίες που αποσκοπούν στον ακριβή καθορισμό των ορίων των ακινήτων και στη δημοσιότητα των εγγραπτέων στα κτηματολογικά βιβλία δικαιωμάτων και βαρών, με τρόπο που διασφαλίζει τη δημόσια πίστη, προστατεύοντας κάθε καλόπιστο συναλλασσόμενο που στηρίζεται στις κτηματολογικές εγγραφές,"

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@toposa Να του πεις αν είναι του θανατά και πάει στο γιατρό και του πει αξονική ή μαγνητική, να ανταπαντήσει ότι θα προσκομίσει ακτινογραφία από όταν πήγαινε στο σχολείο. Τι καθόμαστε τώρα και συζητάμε με τον κάθε ιδιοκτήτη ε;

  • Like 1
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  Εσυ δεν εχεις να επικαλεσθεις τπτ.

 Ο δικηγορος του που θα καταθεσει την αγωγη,   πρεπει  σου το ζητησει, ειδοποιωντας τον πελατη.

  Αυτος θα αναλαβει την ευθυνη.

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να ρωτήσω κάτι σχετικό. Για μία άλλη υπόθεση που έκανε εξώδικο ο πελάτης μου για ένα καταπατηθέν τμήμα, μου ήρθε και εμένα εξώδικο από τον γείτονα ότι και καλά εισήλθα παράνομα στην ιδιοκτησία του για να μετρήσω, και ότι μόνο σε περίπτωση αγωγής έχω το δικαίωμα να εισέλθω. 

Η αλήθεια είναι πως δεν το γνωρίζω και δεν μπορώ να το βρω κάπου.

Ως μηχανικοί πότε έχουμε δικαίωμα να αποτυπώσουμε σε αντιδικεία την ιδιοκτησία του γείτονα;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

42 λεπτά πριν, toposa said:

..εμένα εξώδικο από τον γείτονα ότι και καλά εισήλθα παράνομα στην ιδιοκτησία του για να μετρήσω,....

ατύχησες ..... έπεσες μεταξύ 2 βουβάλια που έχουν καβγά και θα τσαλαπατάει κι εσένα και ακόμα να κερδίσεις (που θα κερδίσεις) θα χάνεις χρόνο και χρήμα για έξοδα δικαστηρίων κλπ.

Περιττεύει φυσικά να σου υπενθυμίσω ότι στη συγκεκριμένη αποτύπωση την έκανες εξ ολοκλήρου με ντρόουν και δεν πάτησες καν στο γήπεδο του

Και το ντρόουν δεν πέρασε καν την κάθετη στήλη του εναέριου χώρου του γηπέδου του

Όλα τα άλλα είναι άρες μάρες κουκουνάρες δικηγορίστικες μπούρδες κι ας κάνουν μήνυση και στο Κτηματολόγιο που του αποτύπωσε το γήπεδο και όλους τους δορυφόρους που περνάνε από εκεί κάθε μέρα

Edited by Didonis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όντως από ορθοφωτογραφία έγινε και το κτίσμα μετρήθηκε με total station από την ιδιοκτησία του πελάτη μου.

Αν δεν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη πρόβλεψη της νομοθεσίας, τότε απλά σε ό,τι πάει για δικαστήριο, θα κάνω αναφορά στο τοπογραφικό πως οι ιδιοκτησίες μετρήθηκαν από ορθοφωτοχάρτη και με γεωδαιτικό σταθμό, χωρίς να εισέλθω στην όμορη ιδιοκτησία.

Ας το έχουν γενικά υπόψιν τους όλοι οι μηχανικοί που αποτυπώνουν επίδικα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.