Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ελεύθερος επαγγελματίας και πρόσληψη υπαλλήλου


umeca74

Recommended Posts

Πρόσφατα έκανα έναρξη επαγγέλματος και χρειάζομαι κάποια στελέχη πχ μια γραμματέα κι ένα κομπιουτερά (webmaster etc).

 

1. Κατ΄ αρχήν δικαιούμαι σαν απλός ελεύθερος επαγγελματίας (χωρίς εταιρικό/νομικό πρόσωπο) να έχω υπαλλήλους;

 

2. Εκτός από ότι θα τους γράψω στο ΙΚΑ για ασφάλεια υπάρχουν άλλα παρελκόμενα άπαξ και γίνω μικρο-εργοδότης;

 

3. Υπάρχουν κάποια προγράμματα του ΟΑΕΔ που επιδοτούν την πρόσληψη προσωπικού, εγώ μπορώ να τα εκμεταλλευτώ; (πχ stage)

 

4. Για τον υπάλληλο Η/Υ σκέφτομαι να πάρω κάποιον φρέσκο από ΤΕΙ ή ΑΕΙ που να ξέρει όλα τα τελευταία κόλπα. Υπάρχουν κάποια γραφεία διασύνδεσης των πανεπιστημίων αλλά δεν βρήκα άκρη. Σ'αυτή τη σελίδα ότι σύνδεσμο δοκίμασα ήταν 404 (πχ γραφείο ΑΠΘ): http://www.ekep.gr/Guidance/pan_tei.asp

 

ευχαριστώ για συμβουλές και υποδείξεις. Έψαξα στο φόρουμ αλλά για τον μηχανικό ως εργοδότη δε βρήκα τίποτα!

 

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

1. μα σαν ελεύθερος επαγγελματίας έχεις "προσωπική εταιρεία". Αυτό είναι το νομικό σου πρόσωπο και δικαιούσαι να έχεις προσωπικό απ' όσο ξέρω.

 

2. Και το 1 και το 2 πρέπει να τα συζητήσεις με τον λογιστή σου.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Νίκο,

 

1. Ως ελεύθερος επαγγελματίας με ατομική επιχείρηση μπορείς να απασχολείς προσωπικό.

2. Εκτός από την πληρωμή της ασφάλειά τους (ΙΚΑ) δεν επιβαρύνεσαι με κάτι άλλο.

3. Υπάρχουν προγράμματα που επιδοτούν την πρόσληψη υπαλλήλων από ελεύθερους επαγγελματίες, νομίζω από τον ΟΑΕΔ. Θα πρέπει να ρωτήσεις όμως εκεί για τις λεπτομέρειες.

4. Σε αυτό, δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω....

Link to comment
Share on other sites

  • 11 years later...
15 ώρες πριν, nik said:

Γνωρίζουμε κάποιο πρόγραμμα επιδότησης πρόσληψης υπαλλήλου μηχανικού από ελ.επ. ? ΟΑΕΔ, ΕΣΠΑ, οτιδήποτε...

Γνωρίζω για προγράμματα ΟΑΕΔ για νέους ανέργους, ίσως με ένα τηλεφώνημα στον τοπικό ΟΑΕΔ σε ενημερώσουν σχετικά. Έχει κάποιες προϋποθέσεις, π.χ. να διαθέτει κάρτα ανεργίας ο προς πρόσληψη υπάλληλος, πτυχίο σε συγκεκριμένη ημ/νια, να είναι κάτω των 30 ετών και άλλα.

Καλημέρα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.