Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δικαστική απόφαση για οικόπεδο


George0006

Recommended Posts

Καλησπέρα , 

Έχω ένα οικόπεδο με το οποίο το έχουν χαρακτηρίσει χώρο πρασίνου. Η δικαστική απόφαση  που βγήκε ( πριν 10 χρόνια και πάνω ) έλεγε  είναι να ληφθεί σύντομα  μία απόφαση είτε να το πάρουμε (εγώ και ο αδερφός μου και ο θείος μου) είτε να  μας δώσει λεφτά ο Δήμος.  Το πράσινο ταμείο είπε ότι θα μας δώσει τα λεφτά γιατί ο Δήμος δεν έχει .Κάναμε ένσταση για το ποσό που έδινε γιατί δεν ήταν στην αντικειμενική αξία του. Μας έστειλε απάντηση ότι το ποσό το μέγιστο που δίνει είναι ας πούμε 100. 

Το από χαρακτηρίζουν από πράσινο και το ξανά χαρακτηρίζουν πράσινο ( σύμφωνα με κάποιον νόμο ).

Το οικόπεδο είναι εξ αδιαιρέτου κάτι που θα ήθελα πολύ να "διαιρεθεί και να έχω το δικό μου ποσοστό" αλλά δεν νομίζω να γίνεται. 

Έχω ερωτήσεις και ελπίζω να έχετε καλές συμβουλές

1)μπορεί καταρχάς να  πάρω το δικό μου ποσοστό και να πω αυτό μου ανήκει ? ( ή θα πρέπει  πρώτα να τελειώσει όλη η διαδικασία με το πράσινο ταμείο - χώρος πρασίνου )

2) έχουν περάσει 10 χρόνια και παραπάνω από την απόφαση του δικαστηρίου  που λέει "σύντομα" εγώ τι μπορώ να κάνω ώστε να έρθει στην κατοχή μου/μας ?

 

  

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν χρειάζεστε δικηγόρο που ασχολείται με τέτοια θέματα.

Θεωρητικά εκτός από χρηματική αποζημίωση, ο Δήμος μπορεί να σας δώσει άλλο οικόπεδο ίσης αξίας με το δικό σας σε άλλη θέση και πιθανόν να είναι ανεξάρτητο από τον άλλο συγκύριο του υπάρχοντος. Συνεπώς, βρείτε έναν έμπειρο δικηγόρο και έναν μηχανικό - πιστοποιημένο εκτιμητή, ώστε να εξετάσουν το θέμα σας βάσει των εγγράφων και των δικαστικών αποφάσεων και να διαπιστώσουν ποιες είναι οι επιλογές που έχετε.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, George0006 said:

Καλησπέρα , 

Έχω ένα οικόπεδο με το οποίο το έχουν χαρακτηρίσει χώρο πρασίνου. Η δικαστική απόφαση  που βγήκε ( πριν 10 χρόνια και πάνω ) έλεγε  είναι να ληφθεί σύντομα  μία απόφαση είτε να το πάρουμε (εγώ και ο αδερφός μου και ο θείος μου) είτε να  μας δώσει λεφτά ο Δήμος.  Το πράσινο ταμείο είπε ότι θα μας δώσει τα λεφτά γιατί ο Δήμος δεν έχει .Κάναμε ένσταση για το ποσό που έδινε γιατί δεν ήταν στην αντικειμενική αξία του. Μας έστειλε απάντηση ότι το ποσό το μέγιστο που δίνει είναι ας πούμε 100. 

Το από χαρακτηρίζουν από πράσινο και το ξανά χαρακτηρίζουν πράσινο ( σύμφωνα με κάποιον νόμο ).

Το οικόπεδο είναι εξ αδιαιρέτου κάτι που θα ήθελα πολύ να "διαιρεθεί και να έχω το δικό μου ποσοστό" αλλά δεν νομίζω να γίνεται. 

Έχω ερωτήσεις και ελπίζω να έχετε καλές συμβουλές

1)μπορεί καταρχάς να  πάρω το δικό μου ποσοστό και να πω αυτό μου ανήκει ? ( ή θα πρέπει  πρώτα να τελειώσει όλη η διαδικασία με το πράσινο ταμείο - χώρος πρασίνου )

2) έχουν περάσει 10 χρόνια και παραπάνω από την απόφαση του δικαστηρίου  που λέει "σύντομα" εγώ τι μπορώ να κάνω ώστε να έρθει στην κατοχή μου/μας ?

 

  

Ενα οικόπεδο μπορεί να ανήκει σε ένα ή περισσότερους ιδιοκτήτες, και αυτοί να έχουν ποσοστό εξ αδιαιρέτου στο οικόπεδο, που σημαίνει ότι το οικόπεδο ΔΕΝ μπορεί να διαιρεθεί σε τμήματα, κατά τα ποσοστά κάθε ιδοκτήτη, για το λόγο ότι τα τμήματα αυτά δεν θα αποτελούσαν άρτια οικόμεδα.

Το οικόπεδο εξακολουθεί να είναι στην κατοχή σας, αλλά η χρήση του έχει αλλάξει, σύμφωνα με την πολεοδομική μελέτη, και από οικοδομήσιμο χαρακτηρίστηκε κοινόχρηστο πράσινο και δεν μπορείτε να το "εκμεταλλευτείτε" ως οικοδομήσιμο.

Εάν η πολεοδομική μελέτη εγκρίθηκε μετά το 1983, πρέπει να έχει προβλεφθεί, με τη μελέτη αυτή, οικόπεδο σε άλλη θέση, για την "αντικατάστασή" του ή χρηματική αποζημίωση. Εάν εγκρίθηκε πριν από το 1983, ακολουθείται άλλη διαδικασία.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, MAKAP said:

Ενα οικόπεδο μπορεί να ανήκει σε ένα ή περισσότερους ιδιοκτήτες, και αυτοί να έχουν ποσοστό εξ αδιαιρέτου στο οικόπεδο, που σημαίνει ότι το οικόπεδο ΔΕΝ μπορεί να διαιρεθεί σε τμήματα, κατά τα ποσοστά κάθε ιδοκτήτη, για το λόγο ότι τα τμήματα αυτά δεν θα αποτελούσαν άρτια οικόμεδα.

Το οικόπεδο εξακολουθεί να είναι στην κατοχή σας, αλλά η χρήση του έχει αλλάξει, σύμφωνα με την πολεοδομική μελέτη, και από οικοδομήσιμο χαρακτηρίστηκε κοινόχρηστο πράσινο και δεν μπορείτε να το "εκμεταλλευτείτε" ως οικοδομήσιμο.

Εάν η πολεοδομική μελέτη εγκρίθηκε μετά το 1983, πρέπει να έχει προβλεφθεί, με τη μελέτη αυτή, οικόπεδο σε άλλη θέση,ρίθηκε π για την "αντικατάστασή" του ή χρηματική αποζημίωση. Εάν εγκριν από το 1983, ακολουθείται άλλη διαδικασία.

Δεν είμαι σίγουρος αν εγκρίθηκε πριν το 1983 ποια η διαφορά? Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να είναι πριν για αυτό το ρωτάω 

Από εκεί και πέρα  ο  Δήμος μέσω δικηγόρου ούτε αντικατάσταση του ή να δώσουν χρηματική αποζιμίωση. Ο Δήμος το αποδέσμευε  το οικόπεδο. Μπήκε το πράσινο ταμείο όπου το σταμάτησε σύμφωνα με τα λεγόμενα του δικηγόρου μου και είπε να μας δώσει το ποσό για να το πάρουμε. Το οποίο δεν ήταν στην αντικειμενική αξία του και κάναμε ένσταση. 

Ξανά χαρακτηρίστηκε πάλι πράσινο τώρα όμως σύμφωνα με το χαρτί που μας έστειλε ο Δήμος γιατί είναι νόμος που το χαρακτηρίζει ξανά ως πράσινο. 

τι πρέπει να κάνω σε αυτή την περίπτωση?

 

Edited by George0006
Link to comment
Share on other sites

Το 1983 είναι οριακό σημείο αναφοράς για τις εντάξεις περιοχών σε σχέδιο πόλης. Με το ν. 1337/1983 άλλαξε η προηγούμενη διαδικασία και κάθε οικόπεδο οφείλει εισφορά σε γη και σε χρήμα με την ένταξή του στο σχέδιο πόλης. Τις λεπτομέρειες μπορείς να τις μάθεις από το μηχανικό της επιλογής σου.

Εάν η ένταξη έγινε πριν από το 1983, η διαδικασία είναι τελείως διαφορετική, δεν προβλεπόταν εισφορά, αλλά δεν είναι δυνατόν να περιγραφεί εδώ, πολύ περισσότερο αφού χαρακτηρίστηκε και πάλι το οικόπεδο ως κοινόχρηστος χώρος. Σ' αυτή την περίπτωση, υπόχρεος για αποζημίωση είναι ο Δήμος και, όπως γράφεις, έχει προχωρήσει σε κάποιο βαθμό η υπόθεση αφού αντιμετωπίστηκε η αποζημίωσή σας από το Πράσινο Ταμείο.

Τα στοιχεία που δίνεις είναι λίγα και χρειαζεσαι ένα δικηγόρο με εμπειρία στα θέματα εφαρμογής της πολεοδομικής νομοθεσίας, για να μελετήσει ΟΛΑ τα στοιχεία της υπόθεσης και να σας συμβουλεύσει για τα επόμενα βήματα. 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα  βλέποντας αυτό το άρθρο https://www.epohi.gr/article/38700/o-dhmos-thessalonikhs-apoharakthrizei-oikopedo-poy-proorizotan-gia-nhpiagogeio και με τον νόμο " Ο νέος νόμος 4759/2020 (Χατζηδάκη) “Εκσυγχρονισμός της Χωροταξικής και Πολεοδομικής Νομοθεσίας” προβλέπει τον αποχαρακτηρισμό κάθε δεσμευμένης για κοινωφελή χρήση ιδιοκτησίας όταν έχουν παρέλθει 15 χρόνια από τον χαρακτηρισμό αυτής." 

μήπως μπορούμε να το αποχαρακτηρίσουμε για το συγκεκριμένο οικόπεδο που έγραψα? 

και ΑΝ καταλαβα καλά λέει ότι σε περίπτωση που το χαρακτηρίσουν ξανά από πολεοδομική αναγκαιότητα θα πρέπει να δώσουν την αποζιμίωση μέσα στους 6 μήνες (συγκεκριμένα γράφει  αποζημίωση μέσα σε 6 μήνες των/του ιδιοκτητών/τη. ) 

και αν δεν το κάνουν έρχεται το οικόπεδο στην κυριότητα μας.

Κατάλαβα σωστά?

 

Edited by George0006
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, tetris said:

Μόνο με δικαστική απόφαση

αφού το λέει ο νόμος  αυτός . (και είχε βγει απόφαση δικαστηρίου  ότι είτε θα μας δώσουν αποζημίωση είτε το οικόπεδο συντομα) .  

μέσα στους 6 μήνες όπως λέει ο νόμος αν δεν συμφωνήσουμε για το ποσό το δίνουν

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 28/5/2023 at 7:41 ΠΜ, MAKAP said:

Ενα οικόπεδο μπορεί να ανήκει σε ένα ή περισσότερους ιδιοκτήτες, και αυτοί να έχουν ποσοστό εξ αδιαιρέτου στο οικόπεδο, που σημαίνει ότι το οικόπεδο ΔΕΝ μπορεί να διαιρεθεί σε τμήματα, κατά τα ποσοστά κάθε ιδοκτήτη, για το λόγο ότι τα τμήματα αυτά δεν θα αποτελούσαν άρτια οικόμεδα.

Το οικόπεδο εξακολουθεί να είναι στην κατοχή σας, αλλά η χρήση του έχει αλλάξει, σύμφωνα με την πολεοδομική μελέτη, και από οικοδομήσιμο χαρακτηρίστηκε κοινόχρηστο πράσινο και δεν μπορείτε να το "εκμεταλλευτείτε" ως οικοδομήσιμο.

Εάν η πολεοδομική μελέτη εγκρίθηκε μετά το 1983, πρέπει να έχει προβλεφθεί, με τη μελέτη αυτή, οικόπεδο σε άλλη θέση, για την "αντικατάστασή" του ή χρηματική αποζημίωση. Εάν εγκρίθηκε πριν από το 1983, ακολουθείται άλλη διαδικασία.

Καλησπέρα φίλε , σχετικά με την απάντηση σου διάβασα αυτό για τα εξ αδιαιρέτου 

"Αυτούσια διανομή σημαίνει ότι το ακίνητο χωρίζεται σε τμήματα αναλόγως των μεριδίων των συνιδιοκτητών. Για παράδειγμα ένα οικόπεδο εντός σχεδίου, επιφανείας 1.000 τ.μ. χωρίζεται σε δύο τμήματα, το ένα 750 τ.μ., το οποίο λαμβάνει ο συγκύριος που έχει το 75% του οικοπέδου και σε ένα δεύτερο τμήμα, των 250 τ.μ., που λαμβάνει ο συγκύριος που έχει το 25% εξ αδιαιρέτου, υπό την προϋπόθεση ότι η ελάχιστη αρτιότητα οικοπέδου στην περιοχή είναι 250 τ.μ. και έτσι δημιουργούνται δύο άρτια και οικοδομήσιμα οικόπεδα. "

σε αυτό το άρθρο πως γίνεται η αυτούσια διανομή https://gkls.gr/our-services/diloseis-ktimotologiou/ex-adiairetoy-idiokthsia/#1553430968403-02e5fba1-6ee9 .

ερώτηση 1:  ποιος καθορίζει ότι είναι άρτιο το λέει κάπου ή πόσο αρτιότιτα έχει? μπορώ να φέρω πχ πολεοδομία και να ορίσει? 

ερώτηση 2: για την αυτούσια διανομή πρέπει πχ όπως λέει και αυτό να συμφωνήσει και το 25% ? 

αν γνωρίζει και κάποιος άλλος για το θέμα ας απαντήσει

Ευχαριστώ

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.