Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αντικατάσταση ηλεκτρολογικού πίνακα


giannis46

Recommended Posts

(Έγινε μεταφορά στην ενότητα για ιδιώτες. Didonis)

Καλησπέρα σας.

Εχω αρχίσει να διαβάζω τα βασικά σε συνδεσμολογίες για να καταλάβω πώς να αλλάξω τις ασφάλειες στον παλιό μονοφασικό πίνακα στο πατρικό μου σπίτι στο χωριό.

Τράβηξα αυτη τη φωτογραφία με ότι υπάρχει τώρα.

Απο αριστερά προς τα δεξιά έχω το κεντρικό διακόπτη με την ασφάλεια και τη λυχνιά του, μιά ασφάλεια για τα φώτα, ασφάλεια για θερμοσίφωνα και τέλος ασφάλεια για κουζίνα. 

Πρωτίστως πρέπει να μπεί μονοφασικό ρελέ αμέσως μετά τον κεντρικό διακόπτη και μετά να αλλάξω τα υπόλοιπα με νέο υλικό ίδιων χαρακτηριστικών στις ίδιες θέσεις.

Θα ήθελα μια επιβεβαιώση όσον αφορά τα καλώδια γιατί τα χρώματα είναι όπως ναναι.. 

Οπως φαίνεται στο κάτω μέρος της φωτογραφίας με τους διαυλούς του πινακα, το καλώδιο ΝΥΑ της ΔΕΗ έχει μαύρο (φάση L), καφέ(ουδέτερος N), γκρίζο(γειώση PE);

Εχω και πολύμετρο και δοκιμαστικό κατσαβίδι για να το τεστάρω απλά να είμαι έτοιμος..

 

Και δεύτερον θα ήθελα μια επιβεβαίωση για το ρελέ πως θα συνδεθεί σωστά μετά τον κεντρικο διακόπτη.

 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Η ηλεκτρική εγκατάσταση δεν είναι έπιπλο από το ικεα, για να το συναρμολογήσεις βάσει οδηγιών.

Εκτός, κι αν δεν σε πειράζει να τινάξεις το σπίτι στον αέρα

Επιεβαίωση εξ αποστάσεως για τόσο σοβαρά θέματα, δεν θα πάρεις από το παρόν φόρουμ.

Βάλε έμπειρο ηλεκτρολόγο, και μάθε ό,τι μπορείς από αυτόν

Και για να καταλάβεις πόσο σοβαρό είναι το θέμα: Θα άφηνες έναν πρωτοετή της ιατρικής να σου να σου αφαιρέσει τις αμυγδαλές?

  • Like 4
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, tetris said:

Η ηλεκτρική εγκατάσταση δεν είναι έπιπλο από το ικεα, για να το συναρμολογήσεις βάσει οδηγιών.

Εκτός, κι αν δεν σε πειράζει να τινάξεις το σπίτι στον αέρα

Επιεβαίωση εξ αποστάσεως για τόσο σοβαρά θέματα, δεν θα πάρεις από το παρόν φόρουμ.

Βάλε έμπειρο ηλεκτρολόγο, και μάθε ό,τι μπορείς από αυτόν

Και για να καταλάβεις πόσο σοβαρό είναι το θέμα: Θα άφηνες έναν πρωτοετή της ιατρικής να σου να σου αφαιρέσει τις αμυγδαλές?

Καταρχήν δεν εισαι ηλεκτρολογος για να απαντησεις στο θέμα και πεταγεσαι να πεις πραγματα αυτονοητα.

Κατα δευτερον εγω εχω ηλεκτρολογικές γνώσεις απλα ζητάω επιβεβαιωση απο καποιον που ειναι η ειδικότητα του. 

Κατά τρίτον ο πινακας που έχω είναι ότι πιο απλό και δεν χρειάζεται έμπειρο ηλεκτρολογο.

Το θέμα σου φαίνεται σοβαρό γιατι είσαι άσχετος.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, giannis46 said:

Καταρχήν δεν εισαι ηλεκτρολογος για να απαντησεις στο θέμα και πεταγεσαι να πεις πραγματα αυτονοητα.

Κατα δευτερον εγω εχω ηλεκτρολογικές γνώσεις απλα ζητάω επιβεβαιωση απο καποιον που ειναι η ειδικότητα του. 

Κατά τρίτον ο πινακας που έχω είναι ότι πιο απλό και δεν χρειάζεται έμπειρο ηλεκτρολογο.

Το θέμα σου φαίνεται σοβαρό γιατι είσαι άσχετος.

 

 

 

 

 

Θεωρητικα για να γινει σωστα δεν ειναι ΚΑΘΟΛΟΥ απλο. Πρακτικα ομως εχεις δικαιο γιατι κανενας ηλεκτρολογος ακομα και να τον παρακαλας δε θα κανει οσα πρεπει . Δεν εχεις ουτε οργανα να μετρησεις γειωση, αντισταση μονωσης, να σιγουρευτεις οτι θα δουλευει ο ρελε που λες και πολλα αλλα. Ομως οπως ειπα σιγα μην κατσει να σου τα κανει ηλεκτρολογος ολα αυτα δε παιζει ειδικα σε χωριο.

Απλα εχεις και ρισκο να παθεις κατι που ο ηλεκτρολογος ξερει αρκετα παραπανω. Υπαρχει και αλλο φορουμ να ρωτησεις.

Δεν ρωτας κατι ουσιαστικο παντως και θες ασφαλεια πριν το ρελε και να προσεξεις με τον ουδετερο οτι πρεπει να παει στο ρελε πρωτα και οχι απο μπαρα οπως στο σχεδιο. 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, tetris said:

Η ηλεκτρική εγκατάσταση δεν είναι έπιπλο από το ικεα, για να το συναρμολογήσεις βάσει οδηγιών.

Εκτός, κι αν δεν σε πειράζει να τινάξεις το σπίτι στον αέρα

Επιεβαίωση εξ αποστάσεως για τόσο σοβαρά θέματα, δεν θα πάρεις από το παρόν φόρουμ.

Βάλε έμπειρο ηλεκτρολόγο, και μάθε ό,τι μπορείς από αυτόν

Και για να καταλάβεις πόσο σοβαρό είναι το θέμα: Θα άφηνες έναν πρωτοετή της ιατρικής να σου να σου αφαιρέσει τις αμυγδαλές?

 

2 hours ago, giannis46 said:

Καταρχήν δεν εισαι ηλεκτρολογος για να απαντησεις στο θέμα και πεταγεσαι να πεις πραγματα αυτονοητα.

Κατα δευτερον εγω εχω ηλεκτρολογικές γνώσεις απλα ζητάω επιβεβαιωση απο καποιον που ειναι η ειδικότητα του. 

Κατά τρίτον ο πινακας που έχω είναι ότι πιο απλό και δεν χρειάζεται έμπειρο ηλεκτρολογο.

Το θέμα σου φαίνεται σοβαρό γιατι είσαι άσχετος.

 

 

 

 

 

@tetris ζήτα συγνώμη τώρα, είσαι άσχετος, ο άνθρωπος έχει γνώσεις!

@giannis46 Να ζητήσω και εγώ εκ μέρους του φόρουμ συγνώμη που δεν βρέθηκε ένας σχετικός να σας επιβεβαιώσει αυτά που ήδη ξέρετε ΔΩΡΕΑΝ και μπλέξατε με εμάς τους άσχετους

  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη υπάρχει καποιος διαχειριστής εδώ μέσα ή πετάγεται ο κάθε άσχετος και γράφει ότι του κατέβει;

Αυτα που ρωτάω είναι ύλη πρώτου εξαμήνου πρωτοετή φοιτητη ΤΕΙ ηλεκτρολογίας! Ελεος δηλαδη..

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, giannis46 said:

Συγνωμη υπάρχει καποιος διαχειριστής εδώ μέσα ή πετάγεται ο κάθε άσχετος και γράφει ότι του κατέβει;

Αυτα που ρωτάω είναι ύλη πρώτου εξαμήνου πρωτοετή φοιτητη ΤΕΙ ηλεκτρολογίας! Ελεος δηλαδη..

Τότε πήγαινε στο δεύτερο εξάμηνο, αφού τα ξέρεις, και μην ρωτάς αγαπητέ οδηγίες από άσχετους στο φόρουμ...

  • Like 3
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.