Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΤΕΕ ή ΤΣΜΕΔΕ ή ΙΚΑ? Τι είναι, οι διαφορές τους και αν αξίζει κάποιος να γραφτει.


nineta

Recommended Posts

Χαίρετε

Λυπάμαι πολύ για την πάρτη μου αλλά δεν εχω ιδέα τι γίνεται και ήρθε η ώρα να μάθω. Λυπάμαι και για όσους από εσάς διαβάσουν το σεντόνι. Ωστόσο πραγματικα θα εκτιμούσα όσο το δυνατόν περισσότερες απαντήσεις μπας και καταλάβω τι παίζει.

Έχω αποφοιτήσει πρόσφατα από το τμήμα Χωροταξίας.

1η ερωτηση: Θεωρούμαι αυτόματα διπλωματούχος? Ή είμαι απλά πτυχιούχος και χρειάζομαι κάποιο έξτρα χαρτί ώστε να λέγομαι διπλωματούχος?

Βρήκα δουλειά σε μία εταιρεία μηχανικών. Δεν είχα ακόμη δώσει εξετάσεις στο ΤΕΕ για να πάρω αριθμό μητρώου. Με δήλωσαν ως Υπάλληλο γραφείου. Έδωσα έπειτα την εξέταση και πλεον έχω αριθμό μητώου ΤΕΕ.

2η ερώτηση: Τί κερδίζω με αυτόν τον αριθμό μητρώου ΤΕΕ γενικά? Που με βοηθάει ως νέο μηχανικό?

Τώρα σκέφτομαι να ζητήσω να με δηλώνουν ως Μηχανικό.

3η ερώτηση: Το να με δηλώνουν ως Μηχανικό συνεπάγεται ότι θα μου κολλούν ένσημα μηχανικού έτσι?

4η ερώτηση: ΠΟΙΑ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΣΜΕΔΕ ΤΕΕ ΚΑΙ ΙΚΑ? Συγγνώμη για τα κεφαλαία, είναι καίρια ερώτηση όμως. Αν τα ΤΣΜΕΔΕ και ΙΚΑ είναι ασφαλιστικά ταμεία (δηλαδή από εκεί που (αν ποτέ) πάρω σύνταξη), συνεχίζουν να υφίστανται και τα 2?

5η ερώτηση: Αυτά τα ένσημα μηχανικού "που" τα "κολλάς"? Και στο ΙΚΑ και στο ΤΣΜΕΔΕ?

=> Δηλαδή, όταν κάποιος κολλάει ένσημα μηχανικού έχει ασφάλεια στο ΙΚΑ και κάτι ακόμη?

=> Αυτό ο αριθμός του ΤΕΕ έχει κάποια σχέση με τα ένσημα μηχανικού?

6η ερώτηση: Κοιτάει γενικά κάποιος εργοδότης τα ένσημα σου?  Τα βλέπει κανείς?

=> Άρα εγώ γιατί να επιλέξω τα ακριβότερα ένσημα μηχανικού με λιγότερο μισθό και να μην συνεχίσω ως απλά υπάλληλος γραφείου? Ίσα ίσα έτσι χάνω χρήματα.

7η ερώτηση: Τι είναι το "μελετητικό πτυχίο"?

Θα εκτιμούσα οποιοδήποτε σεντόνι ως απάντηση.

Με πολλή εκτίμηση

Link to comment
Share on other sites

Επειδή, απ' ότι φαίνεται, έχετε θεμελιώδη ερωτήματα, θα ήταν προτιμότερο:

Αρχικά, να απευθυνθείτε στην γραμματεία της σχολής σας για να σας ξεκαθαρίσουν ορισμένα πράγματα σχετικά με τη φύση του πτυχίου/διπλώματος σας. Μπορείτε, επίσης, να μπείτε στην ιστοσελίδα του ΤΕΕ με τους κωδικούς σας όπου και θα βρείτε πληροφορίες πάνω σε αυτά που ρωτάτε, αλλιώς θα πρέπει να μιλήσετε με έναν λογιστή ή, ακόμα καλύτερα, έναν εργατολόγο για να σας ενημερώσει σχετικά με τα ασφαλιστικά ταμεία, τι ''παίζει'' με τα ένσημα και ποιο ασφαλιστικό ''μονοπάτι'' σας συμφέρει να ακολουθήσετε.  

 

Link to comment
Share on other sites

Να σου διευκρινίσω τα περί διπλωματούχου και μελετητικού πτυχίου.

Λόγω της ειδικότητας,  η απασχόληση σου θα αφορά κατά κύριο λόγο έργα δημόσιου φορέα (δήμοι- περιφερειες κ.λ.π)

Σε αυτήν την περίπτωση ,για να μπορείς να υπογράψεις την μελέτη σου θα πρέπει

1) Να έχεις άδεια άσκησης επαγγέλματος (διπλωματούχος ). Αυτή η υποχρέωση ισχύει και για όλα τα είδη των μελετών σου, που αφορούν τους ιδιωτικούς φορείς.

2) Να γραφτείς σε ένα ειδικό μητρώο (βλέπε site της Γενικής Γραμματείας Δημοσίων Έργων) και να αποκτήσεις το λεγόμενο μελετητικό πτυχίο. Αυτό το πτυχίο και μόνο σου δίνει πρόσβαση σε εκπόνηση μελετών   δημοσίου φορέα με την  υπογραφή σου .

Κοίτα επί τη ευκαιρία και τα επαγγελματικά σου δικαιώματα.

Π.Δ. 99/2018 (ΦΕΚ 187/Α` 5.11.2018)

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Quote

1η ερωτηση: Θεωρούμαι αυτόματα διπλωματούχος? Ή είμαι απλά πτυχιούχος και χρειάζομαι κάποιο έξτρα χαρτί ώστε να λέγομαι διπλωματούχος?

Ναι

Quote

2η ερώτηση: Τί κερδίζω με αυτόν τον αριθμό μητρώου ΤΕΕ γενικά? Που με βοηθάει ως νέο μηχανικό?

Μπορεί να είσαι "αυτόματα" διπλωματούχος, αλλά δεν έχεις δικαίωμα να ασκήσεις το επάγγελμα εφόσον δεν είσαι μέλος του ΤΕΕ. Όντας μέλος του ΤΕΕ αποκτάς την άδεια άσκησης επαγγέλματος μηχανικού της ειδικότητας σου.

Quote

3η ερώτηση: Το να με δηλώνουν ως Μηχανικό συνεπάγεται ότι θα μου κολλούν ένσημα μηχανικού έτσι?

Ναι

Quote

4η ερώτηση: ΠΟΙΑ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΣΜΕΔΕ ΤΕΕ ΚΑΙ ΙΚΑ? Συγγνώμη για τα κεφαλαία, είναι καίρια ερώτηση όμως. Αν τα ΤΣΜΕΔΕ και ΙΚΑ είναι ασφαλιστικά ταμεία (δηλαδή από εκεί που (αν ποτέ) πάρω σύνταξη), συνεχίζουν να υφίστανται και τα 2?

Το ΤΕΕ είναι επιμελητήριο. Το ΤΣΜΕΔΕ και το ΙΚΑ ΗΤΑΝ ασφαλιστικά ταμεία. Δεν υφίστανται και πλέον υπάρχει ο ΕΦΚΑ ο οποίος χωρίζεται σε ΕΦΚΑ μισθωτών και ΕΦΚΑ μη-μισθωτών. Η πλειοψηφία των μηχανικών καθώς είναι ελεύθεροι επαγγελματίες εξυπηρετούνται από τον ΕΦΚΑ μη-μισθωτών όπου έχει απορροφηθεί το προσωπικό του πρώην ΤΣΜΕΔΕ. Οι μισθωτοί μηχανικοί εξυπηρετούνται από το πρωην ΙΚΑ και νυν ΕΦΚΑ μισθωτών.

Quote

5η ερώτηση: Αυτά τα ένσημα μηχανικού "που" τα "κολλάς"? Και στο ΙΚΑ και στο ΤΣΜΕΔΕ?

ένσημα "κολλάνε" οι μισθωτοί.

Quote

Δηλαδή, όταν κάποιος κολλάει ένσημα μηχανικού έχει ασφάλεια στο ΙΚΑ και κάτι ακόμη

ο μισθωτός μηχανικός είναι ασφαλισμένος στον ΕΦΚΑ και έχει τις παροχές όπως όλοι οι μισθωτοί (πρωην ΙΚΑ)

Quote

Αυτό ο αριθμός του ΤΕΕ έχει κάποια σχέση με τα ένσημα μηχανικού?

Για να μπορεί ο εργοδότης να "σου κολλάει ένσημα μηχανικού" θα πρέπει να είσαι μέλος ΤΕΕ άρα κατ'επέκταση να έχεις αριθμό ΤΕΕ

Quote

6η ερώτηση: Κοιτάει γενικά κάποιος εργοδότης τα ένσημα σου?  Τα βλέπει κανείς?

Δεν νομίζω. Βέβαια αν θα υπογράφεις ως μηχανικός και τυπικά να εξασκείς το επάγγελμα του μηχανικού ως υπάλληλος της εταιρείας, ο εργοδότης πολύ πιθανόν θα σου ζητήσει να είσαι μέλος ΤΕΕ ώστε να σε ασφαλίζει ως μηχανικό

Quote

=> Άρα εγώ γιατί να επιλέξω τα ακριβότερα ένσημα μηχανικού με λιγότερο μισθό και να μην συνεχίσω ως απλά υπάλληλος γραφείου? Ίσα ίσα έτσι χάνω χρήματα.

Το ένσημο του μηχανικού δεν είναι πιο ακριβό. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 7/7/2023 at 1:02 PM, mecheng_ said:

Το ένσημο του μηχανικού δεν είναι πιο ακριβό. 

Τι εννοεις? Αυτο μου ειπαν και το λογιστηριο και ο εργοδοτης. Οτι λογω του οτι οι ιδιοι θα πληρωνουν την ασφαλιση μου ως μηχανικο, θα πρεπει να μου δινουν λιγοτερα χρηματα.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, nineta said:

Τι εννοεις? Αυτο μου ειπαν και το λογιστηριο και ο εργοδοτης. Οτι λογω του οτι οι ιδιοι θα πληρωνουν την ασφαλιση μου ως μηχανικο, θα πρεπει να μου δινουν λιγοτερα χρηματα.

Δεν ξέρουν τι τους γίνεται.

Εισφορές ΕΦΚΑ για μισθωτό και μη μηχανικό:

Εισφορές εργοδότη: 22,31%

Εισφορές εργαζόμενου: 13,87%

 

Εσιφορές μισθωτών μηχανικών:

Εισφορές εργοδότη: 19,29% + κλάδος επικουρικής

Εισφορές εργαζόμενου: 10,87% + κλάδος επικουρικής + κλάδος εφάπαξ παροχών

Έστω οτι έχεις 1000€ μικτό μισθό και είσαι υπάλληλος τότε κοστίζεις τον εργοδότη σου 1223,10€/μήνα, ενώ εσύ λαμβάνεις φορολογητέο 861,30€/μήνα

Αν είσαι μισθτωτός μηχανικός επιλέγοντας την πρώτη ασφαλιστική κατηγορία για το επικουρικό τότε κοστίζεις τον εργοδότη σου (1192,90 +21,38)/μήνα, ενώ εσύ λαμβάνεις φορολογητέο (891,30 - 21,38 - 28,51)=841,41/μήνα. Σε αυτήν την περίπτωση όμως δεν επιβάλλονται εισφορές επικουρικού επί των δώρων πάσχα/χριστουγέννων και επί του επιδόματος αδείας.

Με λίγα λόγια τον εργοδότη σου τον συμφέρει πιο πολύ να είσαι μισθωτός μηχανικός παρά υπάλληλος απλά μάλλον ο λογιστής του δεν ξέρει τι του γίνεται.

Με 1000 μικτά ίσως να παίρνεις ελάχιστα χρήματα λιγότερα στο χέρι όμως ταυτόχρονα είσαι ασφαλισμενος και στο επικουρικό. Όσο αυξάνεται όμως ο μικτός μισθός σου συμφέρει παραπάνω και θα παίρνεις παραπάνω χρήματα στο χέρι απ'οτι αν ήσουν απλός υπάλληλος.

Edited by mecheng_
Link to comment
Share on other sites

@mecheng_ μήπως αυτά αφορούν με έναρξη επαγγελματος και εδρα το σπίτι, κάνοντας σύμβαση με την εταιρεία; Γιατί μετά δεν καταλαβαίνω πως όλοι έχουν φαγωθεί να προσλαμβάνουν με μπλοκάκι. Και μιλάω να σου πληρώνουν το ΕΦΚΑ και τον Φόρο εισοδήματος. Που πολλοί το κάνουν έτσι. 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Nicolas Salvadore said:

@mecheng_ μήπως αυτά αφορούν με έναρξη επαγγελματος και εδρα το σπίτι, κάνοντας σύμβαση με την εταιρεία; Γιατί μετά δεν καταλαβαίνω πως όλοι έχουν φαγωθεί να προσλαμβάνουν με μπλοκάκι. Και μιλάω να σου πληρώνουν το ΕΦΚΑ και τον Φόρο εισοδήματος. Που πολλοί το κάνουν έτσι. 

Αφορούν μισθωτούς όχι μπλοκάκια. 

Όλοι θέλουν να προσλαμβάνουν μηχανικούς με μπλοκάκια γιατί:

1. Έτσι συνθίζεται. προ κρίσης συνέφερε και τον μηχανικό. Πλέον συμφέρει μόνο την εταιρεία

2. Λίγότερα δικαιώματα για τον μηχανικό, χωρίς 13ο και 14ο μισθό, καμία αποζημίωση απόλυσης, καμία άδεια κτλ κτλ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.