Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ειδικό πρόγραμμα φ/β ως 10kW σε κτίρια


Stelios.A

Recommended Posts

Να ρωτησω εγω κατι που ισως απαντησει καποιος συναδελφος που εχει κανει ηδη εγκατασταση. Αν εχουμε μια δικλινη στεγη με κεραμυδι, το περιθωριο του 0,5 m απο που πρεπει να τηρειται? Μονο απο τις ακρες ολης της στεγης (και οι 2 πλευρες αντιμετωπιζονται ως ενιαιος ογκος) ή και απο την κοινη ακμη τους στην κορυφη καθε πλευρας (καθε πλευρα αντιμετωπιζεται ξεχωριστα απο τις αλλες)?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

κάποιες ερωτήσεις θέλω να κάνω όσον αφορά το Ειδικό Πρόγραμμα Ανάπτυξης Φωτοβολταικών σε κτιριακές εγκαταστάσεις. Αν κανείς από εσάς έχει ασχοληθεί με το θέμα και έχει την καλοσύνη να μου διευκρινίσει κάποια θέματα θα ήμουν ευγνώμων.

 

Το ΦΕΚ 1079 τ.β' παράρτημα "Σύμβαση Συμψηφισμού" αρ.8 "Λογαριασμοί και πληρωμές" αναφέρει ότι "..στον λογαριασμό κατανάλωσης ηλεκτρικής ενέργειας που αντιστοιχεί στο μετρητή κατανάλωσης του ακινήτου, και ο οποίος αποστέλλεται στον κύριο του φωτοβολταικού, καταχωρείται σχετική πιστωτική εγγραφή, πέραν της χρεωστικής για την καταναλωθείσα ενέργεια και τις λοιπές αναλογούσες χρεώσεις και φόρους, με συμψηφισμό των αντίστοιχων χρηματικών αξιών."

 

Με βάση το παραπάνω, απαραίτητη προυπόθεση για την ένταξη στο Πρόγραμμα είναι η ύπαρξη σύνδεσης κατανάλωσης ηλεκτρικού ρεύματος στο ακίνητο στο οποίο το σύστημα εγκαθίσταται.

 

Τι συμβαίνει όταν πληρής όλες τις προυποθέσεις για ένταξη στο Πρόγραμμα αλλά το ακίνητο ενοικιάζεται; Έχει κάποιος από εσάς ανάλογη εμπειρία;

 

Επίσης,

 

το ΦΕΚ 344 20.07.2009 αναφέρει πως "για τη σύνδεση με τη ΔΕΗ δεν απαιτείται αυτοψία και σφράγιση από τη πολεοδομική υπηρεσία του.... Στις περιοχές όπου επιβάλλεται η γνώμη της ΕΠ.Α.Ε, η θέση των φωτοβολταικών συστημάτων ελέγχεται πριν από την έγκριση των εργασιών μικρής κλίμακας"

 

Γνωρίζετε σε ποιες περιοχές επιβάλλεται η γνώμη της ΕΠ.Α.Ε;

 

Ευχαριστώ,

 

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Η ΔΕΗ τοποθετει νεο μετρητη. Τα KW που παράγεις καταγράφονται και πολλαπλασιάζονται Χ 0.55 και το ποσό που βγαίνει αφαιρείται από τον υφιστάμενο λογαριασμό. Μπορει να ειναι πιστωτικός ή χρεωστικός.

 

Η ΕΠΑΕ καθορίζεται από την πολεοδομία. Εγώ πχ στην Παιανία θα περάσω ΕΠΑΕ από ότι μου είπαν.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Εγώ δεν επιθυμώ να αφαιρείται από τον υφιστάμενο λογαριασμό διότι όπως προανέφερα το ακίνητο ενοικιάζεται. Με το να γίνεται λογιστικός συμψηφισμός προκύπτει ζήτημα με την κατανάλωση του ενοικιαστή. Αυτό που εννοώ είναι πως όταν θα έρχεται ο λογαριασμός στον ενοικιαστή αυτός δεν θα έχει υποχρέωση να παέι να πληρώσει ότι κατανάλωσε διότι με το σκεπτικό του συμψηφισμού θα είναι ήδη πληρωμένα! Γνωρίζεις αν μπορείς να ζητήσεις από τη ΔΕΗ να μην πραγματοποιεί τον συμψηφισμό και να οφείλει ο ενοικιαστής να πάει να πληρώσει ότι κατανάλωσε;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Εγώ δεν επιθυμώ να αφαιρείται από τον υφιστάμενο λογαριασμό διότι όπως προανέφερα το ακίνητο ενοικιάζεται. Με το να γίνεται λογιστικός συμψηφισμός προκύπτει ζήτημα με την κατανάλωση του ενοικιαστή. Αυτό που εννοώ είναι πως όταν θα έρχεται ο λογαριασμός στον ενοικιαστή αυτός δεν θα έχει υποχρέωση να παέι να πληρώσει ότι κατανάλωσε διότι με το σκεπτικό του συμψηφισμού θα είναι ήδη πληρωμένα! Γνωρίζεις αν μπορείς να ζητήσεις από τη ΔΕΗ να μην πραγματοποιεί τον συμψηφισμό και να οφείλει ο ενοικιαστής να πάει να πληρώσει ότι κατανάλωσε;

 

Η μονη λύση ειναι να τα βρεις με τον ενοικιαστή.Μετα απο κάθε συμψηφισμό να σου πληρώνει επιπλέον και ότι παρήγαγε η ΔΕΗ.Αυτό που λες για τη ΔΕη δεν γίνεται, είναι τσεκαρισμένο

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Εγώ δεν επιθυμώ να αφαιρείται από τον υφιστάμενο λογαριασμό διότι όπως προανέφερα το ακίνητο ενοικιάζεται. Με το να γίνεται λογιστικός συμψηφισμός προκύπτει ζήτημα με την κατανάλωση του ενοικιαστή. Αυτό που εννοώ είναι πως όταν θα έρχεται ο λογαριασμός στον ενοικιαστή αυτός δεν θα έχει υποχρέωση να παέι να πληρώσει ότι κατανάλωσε διότι με το σκεπτικό του συμψηφισμού θα είναι ήδη πληρωμένα! Γνωρίζεις αν μπορείς να ζητήσεις από τη ΔΕΗ να μην πραγματοποιεί τον συμψηφισμό και να οφείλει ο ενοικιαστής να πάει να πληρώσει ότι κατανάλωσε;

 

ΣHΜΑΝΤΙΚΟ:

 

Φωτοβολταικά στις στέγες μπορούν να βάλουν οι πολίτες μόνο στην κύρια τους κατοικία (και όχι σε άλλα κτίρια που τυχόν έχουν), οπότε αν το νοικιάζεις δεν γνωρίζω να θεωρείται αυτή η κύρια κατοικία σου.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο στην κύρια κατοικία; Ποιος το λέει αυτό; Δηλαδή στο εξοχικό του δε μπορεί να βάλει κανείς; Μήπως μπερδεύεις την κυριότητα με την κύρια;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια χαρα συναδελφοι. :)

 

Θα ηθελα οποιος γνωρίζει να μου πει τη χαρτια χρειαζονται για να παρει καποιος απο την πολεοδομια εγκριση μικρων εργασιων για την τοποθετηση φ/β συστηματος εως 10kw στη στεγη του.

Εχω επικοινωνησει με 5 διαφορετικες πολεοδομιες και δεν εχω βγαλει ακρη.

Ακουω για κατοψεις φωτογραφιες μονογραμμικο φ/β εγκαταστασης θεωρημενα αντιγραφα οικοδομικης αδειας κτλ κτλ Απο καποια αλλη πολεοδομια δεν χρειαζονται ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ (γλυφαδας) και σε καποια αλλη επεμεναν οτι δεν εχει καμια σχεση η εγκριση μικρων εργασιων με τα φ/β.

 

Γνωριζει καποιος τι πρεπει να υπαρχει συνημμενο για να εγκριθει η αιτηση?

 

και αν μπορει να βαλει και ενα λινκ απο που τα διαβασε...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.