Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ειδικό πρόγραμμα φ/β ως 10kW σε κτίρια


Stelios.A

Recommended Posts

Οταν θέλω να υπολογίσω την τάση που θα μου δίνουν φωτοβολταϊκά συνδεδεμένα σε σειρά και θα καταλήγουνε σε ένα μονοφασικό inverter για να δώσουνε σε μία φάση του δικτύου, ποιά τάση λαμβάνω υπόψη, ας πούμε έχω ένα inverter που λέει στην είσοδο PV-Voltage range MPPT 125V-440V και Recomenden range at nominal power 188v-440V τι εννοεί? Ότι τα 440V αντιστοιχούν στην λειτουργία των φωτοβολταϊκών σε Vmpp και τα 125 σε ονομαστική λειτουργία?

Link to comment
Share on other sites

Το εύρος από τα 125 έως τα 440 V είναι αυτό στο οποίο ο inverter μπορεί να πετύχει τη βέλτιστη απόδοσή του (λειτουργία Mpp). Αν ανέβει λίγο το κάτω όριο και γίνει 188 V τα πράγματα είναι ακόμα καλύτερα για πιο αποδοτική λειτουργία.

Με λίγα λόγια για να έχει το βέλτιστο αποτέλεσμα, θα πρέπει να φροντίσεις η συστοιχία σου να έχει τάση λειτουργίας (όχι απαραίτητη μόνο σε ονομαστικές συνθήκες) που θα κυμαίνεται από 125 έως 440 V. Αν καταφέρεις να έχει όρια 188 έως 440 V τότε ακόμα καλύτερα γιατί θα έχεις πάντα τη βέλτιστη απόδοση.

 

Να ρωτήσω και εγώ κάτι. Έστω ότι έχουμε ένα επαγγελματικό κτιριο (π.χ. ένα εργοστάσιο) και το κτίριο δεν ανήκει στην εταιρία (που είναι ΕΠΕ), αλλά το νοικιάζει από τον ιδιοκτήτη (που είναι φυσικό πρόσωπο και εταίρο της εταιρίας). Η εταιρία μπορεί να βάλει στην οροφή φωτοβολταικα με το πρόγραμμα για τις στέγες (προφανώς συμφέρει να το βάλει ως εταιρία γιατί γλυτώνει το ΦΠΑ) ? Θεωρούμε ότι ο ιδιοκτήτης συμφωνεί εγγράφως αν του ζητηθεί. Ρωτάω γιατί η ΔΕΗ λέει ότι θέλει αποδεικτικό κυριότητας. Το μισθωτηριο μαζί με κάποια έγγραφη συμφωνία του ιδιοκτήτη μας καλύπτουν??

Έχει κάποιος συνάδελφος ανάλογη περίπτωση να μας πει πώς την αντιμετώπισε?

Ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Ok ευχαριστώ, ένα τελευταίο....Πές ότι έχω 9 φωτοβολταϊκa σε σειρά με Vmpp=35.8V και Voc=43.6V και καταλήγουν σε ένα inverter με PV-voltage range 125V-400V, άρα Voc=43.6 *9= 392.4V δε έχω φόβο να κάψω το inverter, την ελάχιστη τάση των 125V πότε μπορεί να πέσω πιο κάτω? Όταν λένε τάση ανοιχτού κυκλώματος εννοούνε τήν τάση όταν δε υπάρχει καθόλου ήλιος ή όταν σε ένα φωτοβολταϊκο δε είναι συνδεδεμένο κάποιο φορτίο και αν το φωτοβολταϊκό είναι συνδεδεμένο στο δίκτυο δε θα χω ποτέ τάση ανοιχτού κυκλώματος?

Link to comment
Share on other sites

Τάση ανοιχτού κυκλώματος είναι η τάση που θα έχει το πάνελ όταν είναι εκτεθειμένο στον Ήλιο αλλά δεν είναι συδεδεμένο στο δίκτυο. Αυτή η τάση που αναφέρεται στο φυλλάδια σντιστοιχεί σε κάποιες καιρικές συνθήκες (25ο C θερμορκασία, 1000W/m^2 ακτινοβολία κλπ..).

Όταν η θερμοκρασία πέσει, τότε τη τάση ανεβαίνει και αντίστροφα.

Άρα, αν σκεφτείς και ότι η θερμοκρασία των πάνελ είναι γύρω στους 20 βαθμούς πάνω από αυτή του περιβάλλοντος, τότε εύκολα καταλαβαίνεις ότι το καλοκαίρι μπορεί να έχουμε θερμοκρασίες πάνω στα πάνελ και 50 και 60 βαθμούς. Που σημαίνει ότι η τάση λειτουργίας τους πέφτει σημαντικά. Άρα μπορεί να πέσει και κάτω από το ελάχιστο όριο του αντιστροφέα και αυτός να μη λειτουργεί σωστά μια μέρα με πολύ Ηλιο, κάτι που δεν το θέλουμε σε καμιά περίπτωση!!!!

Επίσης, μη ξεχνάς ότι αν βάλεις το σύστημα κάπου που έχει χιόνι το χειμώνα, η θερμοκρασία θα πέσει κάτω από τους 25 βαθμούς και τότε μπορεί να φύγες πάνω από το όριο του inverter αν τον έχεις διαστασιολογήσει οριακά, γιατί θα ανέβει η τάση.

Προσοχή...Τα όρια Vmpp δεν είναι τα όρια ασφαλείας του αντιστροφέα. Είναι τα όρια μέσα στα οποία έχουμε τη μέγιστη απόδοση. Δηλάδή και 500 V να πάει η τάση, λογικά δεν θα καεί ο αντιστροφέας. Απλά δεν θα λειτουργεί με τη μέγιστη απόδοση. Οπότε για λόγους ασφαλείας να τσεκα΄ρεις το μέγεθος "Μέγιστη τάση εισόδου DC".

Link to comment
Share on other sites

Στην ελάχιστη δε λειτουργεί κανονικά αλλά δεν κινδυνεύει. Στη μέγιστη κινδυνεύει να καεί. Εξάλλου μόνο σε overvoltage δε σε καλύπτουν οι εγγυήσεις των inverter.

Link to comment
Share on other sites

'Οσον αφορά την ασφάλεια, πρίν πάω μια στοιχειοσειρά σε inverter την συνδέω με αντικεραυνικό? Επειδή κοντά στα φωτοβολταϊκα είναι ο πίνακας του ανσανσέρ, την γείωση των φωτοβολταϊκων μπορώ να την καταλήξω στην μπάρας γείωσης του πίνακα του ανανσέρ?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι. Έστω ότι έχουμε ένα επαγγελματικό κτιριο (π.χ. ένα εργοστάσιο) και το κτίριο δεν ανήκει στην εταιρία (που είναι ΕΠΕ), αλλά το νοικιάζει από τον ιδιοκτήτη (που είναι φυσικό πρόσωπο και εταίρο της εταιρίας). Η εταιρία μπορεί να βάλει στην οροφή φωτοβολταικα με το πρόγραμμα για τις στέγες (προφανώς συμφέρει να το βάλει ως εταιρία γιατί γλυτώνει το ΦΠΑ) ? Θεωρούμε ότι ο ιδιοκτήτης συμφωνεί εγγράφως αν του ζητηθεί. Ρωτάω γιατί η ΔΕΗ λέει ότι θέλει αποδεικτικό κυριότητας. Το μισθωτηριο μαζί με κάποια έγγραφη συμφωνία του ιδιοκτήτη μας καλύπτουν??

Έχει κάποιος συνάδελφος ανάλογη περίπτωση να μας πει πώς την αντιμετώπισε?

Ευχαριστώ..

 

Kαλησπέρα Συνάδελφε,

 

Στο πρόγραμμα των στεγών δεν επιτρέπεται η μίσθωση ή η ενοικίαση. Στο συγκεκριμένο παράδειγμα, μόνο ο κύριος του χώρου (δηλ. ο ιδιοκτήτης) μπορεί να εγκαταστήσει 10kW. Με μίσθωση πας μέσω του νόμου για τα πάρκα (20kW, κοκ). Πήγαινες δηλαδή μέχρι που μπήκε στον πάγο...

Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι καλησπερα

 

ο κατασκευαστης που ειναι και πολιτικος μηχανικος, μου ζητησε να δω το θεμα των φ/β συστηματων για τη στεγη της πολυκατοικιας.

εχει γινει ο σκελετος και τα τουβλα και ειμαστε ετοιμοι για υδραυλικα - ηλεκτρικα.

ηθελα να ρωτησω τα εξης:

α) μεχρι τι ισχυ μπορω να τοποθετησω στη στεγη? ειναι εως τα 10kw?

β) ποια νομοθεσια ακολουθω?

γ) ποια η τιμη της kwh?

δ) στη πολυκατοικια θα εχω 18 διαμερισματα δλδ 18 μετρητες της δεη και ενα τριφασικο μετρητη για το κοινοχρηστο. θα μπορει ο κατασκευαστης να πουλα το παραγωμενο ρευμα στη δεη χωρις να εμπλεκονται οι μετρητες(κοινοχρηστος-διαμερισματων).,

 

στο μελλον μπορει να αξιωσει ιδιοκτητης μειωση του ρευματος του εφοσον τα φ/β τα θεωρησει κοινοχρηστα?

 

ευχαριστω πολυ

 

α) μέχρι 10kW με το πρόγραμμα Φ/Β σε στέγες, ή και παραπάνω ισχύ με το πρόγραμμα των Φ/Β πάρκων του οποίου όμως ο νόμος είναι υπό τροποποίηση και οι διαδικασίες αδειοδότησης έχουν παγώσει.

β) ΦΕΚ 1079/2009, ΦΕΚ 344/2009, ΦΕΚ 3468/2007

γ) 0,55€/kWh για το οικιακό και 0,40€/kWh (όπως ακούγεται) με τα πάρκα

δ) Δύο επιλογές: Είτε το κάνουν όλοι μαζί οι ιδιοκτήτες με συμψηφισμό του ρολογιού του Φ/Β με το κοινόχρηστο και τα έσοδα μοιράζονται, είτε το κάνει ένας ιδιοκτήτης μόνος του και τα έσοδα πάνε μόνο σε αυτόν. Σε περίπτωση που η ταράτσα/στέγη είναι εξ'ολοκλήρου δική του προς χρήση, τότε προχωρά ακάθεκτος. Αν η ταράτσα είναι κοινόχρηστη, χρειάζεται ομόφωνη απόφαση συνιδιοκτητών (με πρακτικό συνέλευσης).

 

Για τα παραπάνω, έχω ιδία γνώση από υπηρεσίες-νομοθεσία και βεβαίως εμπειρία... :)

β)

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.