Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ειδικό πρόγραμμα φ/β ως 10kW σε κτίρια


Stelios.A

Recommended Posts

γ) 0,55€/kWh για το οικιακό και 0,40€/kWh (όπως ακούγεται) με τα πάρκα

Η τιμή αυτή κάτι λέγεται ότι θα αλλάξει από το 2011 ή 2012. Ισχύει ;

Link to comment
Share on other sites

Φωτοβολταϊκά 10kw - Πολεοδομία/ Εγκριση Εκτέλεσης Εργασιών Μικρής Κλίμακας.

Μου είπαν από πολεοδομία ότι περνάει ΕΠΑΕ (Επιτροπή Αρχιτεκτονικού Ελέγχου).

Γνωρίζει κανείς αν είναι σωστό ή το ζητάνε καταχρηστικά?

Σημειωτέον ΕΠΑΕ συνέρχεται μία φορά το χρόνο πλέον με βαση τις περικοπές των δημοσίων υπαλλήλων που αφορούν στη συμμετοχή τους σε επιτροπές.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση:

 

Έχω στην ιδιοκτησία μου μια ισόγεια οικοδομή μετα υπογείου.Το ισόγειο το νοικιάζω σε ένα κέντρο επαγγελματικής κατάρτισης και η ταρατσα είναι ελεύθερη.Θέλω να βάλω ένα ΦΒ σύστημα γύρω στα 9 kw αλλά δεν ξέρω αν μπορώ λογω του οτι δεν υπάρχει κατοικία στο κτίριο ενω το ρολοι ΔΕΗ ειναι στο ονομα μου και υπάρχει και ηλιακός.Μπορώ να προχωρήσω?

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και μπορείς αφού έχεις στην ιδιοκτησία σου το κτίριο και μετρητη ΔΕΗ στο όνομά σου.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση:

 

Έχω στην ιδιοκτησία μου μια ισόγεια οικοδομή μετα υπογείου.Το ισόγειο το νοικιάζω σε ένα κέντρο επαγγελματικής κατάρτισης και η ταρατσα είναι ελεύθερη.Θέλω να βάλω ένα ΦΒ σύστημα γύρω στα 9 kw αλλά δεν ξέρω αν μπορώ λογω του οτι δεν υπάρχει κατοικία στο κτίριο ενω το ρολοι ΔΕΗ ειναι στο ονομα μου και υπάρχει και ηλιακός.Μπορώ να προχωρήσω?

 

Καλησπέρα

 

Δε βλέπω κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα, αν και δε ξέρω αν το ισόγειο είναι καταχωρημένο ως επαγγελματική στέγη κλπ.

Σίγουρα την απάντηση θα την πάρεις απο τη ΔΕΗ της περιοχής (ψάχνωντας τον αρμόδιο μηχανικό περι Φ/Β)

Link to comment
Share on other sites

Φωτοβολταϊκά 10kw - Πολεοδομία/ Εγκριση Εκτέλεσης Εργασιών Μικρής Κλίμακας.

Μου είπαν από πολεοδομία ότι περνάει ΕΠΑΕ (Επιτροπή Αρχιτεκτονικού Ελέγχου).

Γνωρίζει κανείς αν είναι σωστό ή το ζητάνε καταχρηστικά?

Σημειωτέον ΕΠΑΕ συνέρχεται μία φορά το χρόνο πλέον με βαση τις περικοπές των δημοσίων υπαλλήλων που αφορούν στη συμμετοχή τους σε επιτροπές.

 

Εάν δε σου πουν το λόγο που περνάς ΕΠΑΕ, μη το κουνήσεις ρούπι.

 

Μου έτυχε να με πάνε ΕΠΑΕ και μένα, και όταν πήγα στη κεντρική πολεοδομία (που προωθήθηκε το θέμα) δε μπόρεσαν να καταλάβουν γιατί με πήγαν ΕΠΑΕ και τελικά ρίξαν άκυρο χωρίς να χρειαστούν επιτροπές κλπ... Δηλαδή απλά έχασα χρόνο.

 

Πάντως η επιτροπή που πέρασα εγώ, συνέρχεται κάθε εβδομάδα...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα,

 

Μια απορία για το επιτρεπόμενο ύψος των ΦΒ πάνω σε δώμα :

 

Η ΚΥΑ 29107 ΦΕΚ 344/20.6.2009 αναφέρει :

"Η τοποθέτηση Φ/Β συστημάτων μέχρι 10KW στα δώματα και τις στέγες των κτιρίων γίνεται σύμφωνα με το άρθρο 16 του ΓΟΚ/85 (όπως τροποποιήθηκε και ισχύει)."

 

Υπάρχει μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος για τα πάνελ ή την συστοιχία των πάνελ (όπως υπάρχει για τις διαφημιστικές πινακίδες) όταν κατασκευάζονται πάνω στο δώμα, ή απλά πρέπει να περιορίζονται μέσα στο ιδεατό στερεό κατά το Άρθρο 16 του ΓΟΚ;

 

Μπορούν να αποτελούν τα πάνελ μια ενιαία επιφάνεια που μπορεί να φτάσει π.χ. και τα 4,00 μ. ύψος, ώστε να τοποθετηθούν χωρίς αποστάσεις μεταξύ τους και να μην σκιάζει το ένα το άλλο;

 

Και αν ο μόνος περιορισμός είναι το ιδεατό στερεό, μπορεί να ζητηθεί από την Πολεοδομία πλήρης τομή του κτιρίου με πλάτος δρόμου ώστε να προσδιορίζεται το ιδεατό στερεό, προκειμένου να γίνει έλεγχος αυτής της προϋπόθεσης;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και μια απόφαση που λέει ότι φωτοβολταικα και ηλιακοί δεν επιτρέπεται να μπουν πάνω από 1.5 m από το μέγιστο επιτρεπτό ύψος της περιοχής. Μόλις θυμηθώ πο την έχω θα την ανεβάσω.

Τώρα, η αλήθεια είναι οτι και εγώ έχω μια σύγχυση σχετικά με αυτό το θέμα. Αν κάποιος συνάδελφος έχει τεκμηριωμένη απάντηση από Πολεοδομία ας μας τη μεταφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το γράφει στην απόφαση ΥΠΕΧΩΔΕ με Αρ.Πρωτ. 16094/8.4.2008 (Συμπλήρωση της με αρ. πρωτ. 1945/134/17-1-2003 απόφασης Γενικού Γραμματέα ΥΠΕΧΩΔΕ «Εγκατάσταση ηλιακών θερμοσιφώνων»), αλλά αφορά τα κτίσματα σε εκτός σχεδίου περιοχές

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.