Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδικό πρόγραμμα φ/β ως 10kW σε κτίρια


Stelios.A

Recommended Posts

Καλησπέρα

 

κάποιος πελάτης μου με μικρή επιχείρηση ενδιαφέρεται να τοποθετήσει Φ/Β στην αυλή της επιχείρησης και να αποφύγει την τοποθέτηση στην στέγη για λόγους ευκολίας και μόνο.

 

γνωρίζει κάποιος να μου πεί εαν είναι εφίκτο να γίνει και ποίας υπηρεσίας είναι αρμοδιότητα να μου απαντήσει.

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα,γνωρίζει κανείς να μου απαντήσει στο εξής:

-μπορουν να τοποθετηθουν φωτοβολταικα σε πλακα ή πρεπει απαραιτητα σε στέγη;

-αν κάποιος θελει να κατασκευασει ενα κτιριο(πχ αγροτικη αποθηκη),με σκοπό να τοποθετησει φωτοβολταικά στη στεγη,θα πρεπει να έχει αποπερατωθεί το κτίριο προκειμένου να συνδεθει με τη ΔΕΗ;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα,γνωρίζει κανείς να μου απαντήσει στο εξής:

-μπορουν να τοποθετηθουν φωτοβολταικα σε πλακα ή πρεπει απαραιτητα σε στέγη;

-αν κάποιος θελει να κατασκευασει ενα κτιριο(πχ αγροτικη αποθηκη),με σκοπό να τοποθετησει φωτοβολταικά στη στεγη,θα πρεπει να έχει αποπερατωθεί το κτίριο προκειμένου να συνδεθει με τη ΔΕΗ;

Ευχαριστώ

Για το πρωτο μπορω να σου απαντησω οτι το προγραμμα αφορα δωμα και στεγη αλλα και στεγαστρο.

Για το δευτερο δεν γνωριζω.Ρωτα στη ΔΕΗ

Link to comment
Share on other sites

-αν κάποιος θελει να κατασκευασει ενα κτιριο(πχ αγροτικη αποθηκη),με σκοπό να τοποθετησει φωτοβολταικά στη στεγη,θα πρεπει να έχει αποπερατωθεί το κτίριο προκειμένου να συνδεθει με τη ΔΕΗ;

 

Σίγουρα θα πρέπει να υπάρχει ρολόι της ΔΕΗ ενεργό στο κτίριο. Επίσης, ξέρω ότι περνάει κάποιος τεχνικός τη ΔΕΗ και ρίχνεις μια ματιά στο κτίριο πριν να προσωρήσει η διαδικασία. Οπότε εσύ αποφασίζεις αν πρέπει να προχωρήσεις ή να περιμένεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

κάποιος πελάτης μου με μικρή επιχείρηση ενδιαφέρεται να τοποθετήσει Φ/Β στην αυλή της επιχείρησης και να αποφύγει την τοποθέτηση στην στέγη για λόγους ευκολίας και μόνο.

 

γνωρίζει κάποιος να μου πεί εαν είναι εφίκτο να γίνει και ποίας υπηρεσίας είναι αρμοδιότητα να μου απαντήσει.

 

ευχαριστώ

 

Στο πρόγραμμα για τις στέγες/ δώμα έως 10 kW δεν μπορεί να τα βάλει στην αυλή. Άρα θα πρέπει να περιμένει τουλάχιστον 3 μήνες σύμφωνα με το νέο ΦΕΚ.

Για έως 10 kW αρμόδια είναι η ΔΕη. Για παραπάνω προς το παρόν είναι λίγο άγνωστο....

Link to comment
Share on other sites

Να κανω και εγω μια ερωτηση που δυσκολα φανταζομαι οτι θα παρει απαντηση... εχει το δικαιωμα η ΔΕΗ να διακοψει την συμβαση που εχω υπογραψει? και αν ναι, ποιες οι κυρωσεις της? Υπαρχει καποια ρητρα?

Εχω διαβασει πολυ καλα τη συμβαση συμψηφισμου, αλλα νομιζω οτι αφηνει επιτηδες κενα... Ερωτηση σε υπαλληλο της ΔΕΗ για το αν ειναι σιγουρο οτι θα συνεχισει η ΔΕΗ να πληρωνει τους λογαριασμους, πηρε σαν απαντηση, την ελαφρα κινηση των ωμων πανω-κατω... κοινως, που να ξερω εγω... ή ακομη χειροτερα, αστο καλυτερα μην σου πω...

Κατι αναφερεται για την συμβαση προμηθειας της ΔΕΗ με το ΔΕΣΜΗΕ, και οτι αν λυθει αυτη τοτε λυνεται και αυτοδικαιως και η παρουσα... Ισχυει?

Τελοσπαντων αυτο που θελω να εξασφαλισω ειναι το εξης... Αν δεν χρεωκοπησουμε, και συνεχισουν ολα μελι γαλα, δεν υπαρχει τροπος να μας πεταξει εξω η ΔΕΗ χωρις να χρεωθει κατι...?

Link to comment
Share on other sites

Στο πρόγραμμα για τις στέγες/ δώμα έως 10 kW δεν μπορεί να τα βάλει στην αυλή. Άρα θα πρέπει να περιμένει τουλάχιστον 3 μήνες σύμφωνα με το νέο ΦΕΚ.

Για έως 10 kW αρμόδια είναι η ΔΕη. Για παραπάνω προς το παρόν είναι λίγο άγνωστο....

 

Ευχαριστώ για την απαντησή σου ,αλλά τι σημαίνει να περιμένει 3 μήνες? για ποιο λόγο? Εαν έκανα τη ερώτηση στη ΔΕΗ θα έβρισκα άκρη?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΕΡΩΤΗΣΗ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟΥΣ ΟΙΚΙΣΜΟΥΣ ΚΑΝΕΙΣ 10KW H ΟΧΙ ΑΡΑΧΩΒΑΣ ΣΥΓΚΕΓΡΙΜΕΝΑ

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΕΡΩΤΗΣΗ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟΥΣ ΟΙΚΙΣΜΟΥΣ ΚΑΝΕΙΣ 10KW H ΟΧΙ ΑΡΑΧΩΒΑΣ ΣΥΓΚΕΓΡΙΜΕΝΑ

 

Καλησπέρα,

 

Επειδή το ψάχνω και εγώ με παραδοσιακούς οικισμούς και τέτοια, προσπαθώ να βγάλω ακόμα άκρη με ΕΠΑΕ και τέτοια.

Πάντως σύμφωνα με το ΦΕΚ 917/20.05.2008

"Δεν επιτρέπεται η τοποθέτηση των ηλιακών και Φωτοβολταϊκών συστημάτων πάνω σε απολήξεις κλιμακοστασίων και κατά παράβαση του αρθρ. 4 του Γ.Ο.Κ. του 85 όπως τροποποιήθηκε και ισχύει, σε παραδοσιακούς οικισμούς και διατηρητέα κτίρια εκτός και εάν προβλέπονται από τα διατάγματα προστασίας των οικισμών ή επιτρέπονται από τους ειδικούς όρους δόμησης του δια−

τηρητέου κτιρίου που εκδίδονται με Υπουργική απόφαση (ειδική ρύθμιση) και μετά από έγκριση της ΕΠΑΕ.».

 

Για μένα μπορείς να προσπαθήσεις να περάσεις ΕΠΑΕ και βλέπουμε. Εγώ σε αυτή τη διαδικασία είμαι τώρα (για Αίγινα).

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.