Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ειδικό πρόγραμμα φ/β ως 10kW σε κτίρια


Stelios.A

Recommended Posts

ecatodarcus: Να προχωρήσετε κανονικά στην επένδυσή σας. Το 1ο link αγνόησέ το τελείως. Η τιμή δεν αλλάζει από τη στιγμή που την κατοχειρώνεις με συμβόλαιο.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. βασικά έχεις δίκιο. τώρα είδα την ημερομηνία οτι είναι παλιά και άρα αναιρείται με τον νέο αναπτυξιακό νόμο.

βασικά το έμαθα μέσω newsletter από την greenpeace. Παραθέτω και το άρθρο από το site της Greenpeace

http://www.greenpeace.org/greece/news/law-say-yes-dei-says-no

για περαιτέρω πληροφόρηση.

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιο λόγο ακόμα και ο ΣΕΦ παρερμηνευει τις αποφάσεις της ΔΕΗ οι οποίες έχουν να κάνουν μόνο και μόνο με έργα πάνω από 10 kw.

Μπορείτε να διαβάσετε στο site της ΔΕη για αυτο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και πάλι,

όπως ανέφερα και παραπάνω θέλουμε να κάνουμε εγκατάσταση 10kw στην ταράτσα μας. Απευθυνθήκαμε σε 2 τεχνικά γραφεία και το ένα πρότινε να τοποθετηθούν 42 πάνελ σε γωνία 10 μοιρών ενώ το άλλο 38 σε 30 μοίρες. Εγώ είμαι φοιτητής Μηχανολόγος Μηχανικός και προσπαθώντας να δώ ποιός έχει δίκιο έκανα χρήση της παρακάτω σελίδας http://www.energypoint.gr/media/PV_SIM_Java/PVPanel.html για να δώ που παράγω περισσότερο. Η σελίδα έβγαλε οτι με συμφέρει στις 10 μοίρες ακόμα και αν έχω και στις 2 κλίσεις 42 πάνελς. και η λογική μου λέει οτι με συμφέρει στις 10 καθώς αν έχω πχ 4000 ώρες ηλιοφάνειας το χρόνο οι 3000 είναι το καλοκαίρι και μάλιστα χωρίς συννεφιά συνήθως. έτσι με συμφέρει να στρέψω τα πάνελς σε γωνία που εκμεταλλεύεται περισσότερο το καλοκαίρι.

Ποιά ειναι η δικιά σας γνώμη?

 

σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Για να πετύχεις την μέγιστη ετήσια παραγωγή ενέργειας από φ/β σε σταθερές βάσεις θα πρέπει να έχουν νότιο προσανατολισμό και κλίση περίπυ όσο το γεωγραφικό πλάτος της περιοχής. Άρα π.χ. στην Αθήνα περίπου 30 μοίρες είναι μια πολύ καλή επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

αν έχω πχ 4000 ώρες ηλιοφάνειας το χρόνο οι 3000 είναι το καλοκαίρι και μάλιστα χωρίς συννεφιά συνήθως. έτσι με συμφέρει να στρέψω τα πάνελς σε γωνία που εκμεταλλεύεται περισσότερο το καλοκαίρι.

Ποιά ειναι η δικιά σας γνώμη?

 

 

Να ξερεις παντως επειδη εχω μιλησει με τεχνικους σε εργοστασιο κατασκευης πανελ στην περιοχη του Κιλκις οτι τα πανελ αποδιδουν τα μεγιστα σε θερμοκρασιες 30 c εως 33c και η καλυτερη τους εποχη ειναι η ανοιξη

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και πάλι,

όπως ανέφερα και παραπάνω θέλουμε να κάνουμε εγκατάσταση 10kw στην ταράτσα μας. Απευθυνθήκαμε σε 2 τεχνικά γραφεία και το ένα πρότινε να τοποθετηθούν 42 πάνελ σε γωνία 10 μοιρών ενώ το άλλο 38 σε 30 μοίρες. Εγώ είμαι φοιτητής Μηχανολόγος Μηχανικός και προσπαθώντας να δώ ποιός έχει δίκιο έκανα χρήση της παρακάτω σελίδας http://www.energypoint.gr/media/PV_SIM_Java/PVPanel.html για να δώ που παράγω περισσότερο. Η σελίδα έβγαλε οτι με συμφέρει στις 10 μοίρες ακόμα και αν έχω και στις 2 κλίσεις 42 πάνελς. και η λογική μου λέει οτι με συμφέρει στις 10 καθώς αν έχω πχ 4000 ώρες ηλιοφάνειας το χρόνο οι 3000 είναι το καλοκαίρι και μάλιστα χωρίς συννεφιά συνήθως. έτσι με συμφέρει να στρέψω τα πάνελς σε γωνία που εκμεταλλεύεται περισσότερο το καλοκαίρι.

Ποιά ειναι η δικιά σας γνώμη?

 

σας ευχαριστώ

 

Βάλε βάσεις μεταβλητής γωνίας και άλλαζε τις μοίρες μόνος σου, πέντε φορές το χρόνοείναι αρκετές.Θα έχεις γύρω στο 15% επιπλέον έσοδα

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.