Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδικό πρόγραμμα φ/β ως 10kW σε κτίρια


Stelios.A

Recommended Posts

Να προσθεσω στα παραπανω μια ακομα ερωτηση.

Στα εκτος σχεδίου αν αποδεχτουμε οτι επιτρεπεται η τοποθετηση φωτοβολταικων πανω στις στεγες με τις προδιαγραφες αυτων για εντος οικισμου και σχεδίου, εχω καταλαβει λαθος ή μηπως μπορουμε και παραπανω απο 10 KW? Αυτη η ερωτηση γινεται γιατι στο τελος της αποφασης για τα εκτος σχεδίου λέει ότι για παραπανω απο 10 KW να συνυποβαλουμε τοπογραφικο διαγραμμα και οικοδομικη αδεια.Μηπως δεν εχω σωστες πληροφορίες?

 

Ερωτηση για εκτος σχεδιου.

Σε γηπεδο υπαρχουν 3 διωροφες κατοικιες (σε αποσταση Δ μεταξυ τους) με 2 ρολογια ΔΕΗ καθε μια.Ολα τα ρολογια ειναι σε ενα ονομα, του ιδιοκτητη .Ποσες αιτησεις για φωτοβολταικα μπορει να κανει? Αν μπορει μονο μια μπορει το δεκαρι (10 KW) να το βαλει κομματιαστο σε ολες τις ταρατσες?

 

Γενικη Ερωτηση:

Απο ποσα KW και πανω απαιτειται οπωσδηποτε τριφασικο ρευμα?(εαν απαιτειται)

 

Σορυ για την αγνοια μας εδω στην Κρητη αλλα δεν εχουμε ξεκινησει ακομα και δεν εχουμε απαντησεις απο τους αρμοδιους.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση αν γνωρίζει κάποιος,

Έχουμε οικία δίπλα στην οικια υπάρχει αποθήκη με άδεια (η αποθηκη παίρνει ρευμα απο το σπίτι αλλά δεν φαίνεται στα τεραγωνικά της ΔΕΗ8-)

Μπορεί το Φ/Β να μπεί στην αποθήκη

 

by the way ο ΔΕΗ έχει αφομοιώσει το νέο νόμο περί μη ΕΜΚ και χητά απλά την Τεχνική έκθεση/μελέτη + 2 Υ/Δ περί σύνομης κατασκευής και περί μη απαίτησης ΕΠΑΕ.

 

edited

 

Βγήκε και το ΦΕΚ για PV ROOF

 

http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=LwVLx2p2Ne0%3d&tabid=555

Link to comment
Share on other sites

jsk η αποθήκη έχει άδεια, ΟΚ.

Ο νόμος επιτρέπει φ/β και σε βοηθητικούς χώρους, βλέπε αποθήκη.

Από τη στιγμή που τα τετραγωνικά της αποθήκης δε φαίνονται στα τεραγωνικά της ΔΕΗ, είναι πρόβλημα για ΔΕΗ ή για Δημοτικά Τέλη;

Πάντως για μη οικιακό δεν έχεις πρόβλημα.

 

Όσο για την ενσωμάτωση της οδηγίας στη σύνδεση με τη ΔΕΗ, είναι ευχάριστο. Δεν το βρήκα όμως ανακοινωμένο στην ιστοσελίδα της ΔΕΗ. Μήπως μου ξεφεύγει κάτι;

Link to comment
Share on other sites

 

Όσο για την ενσωμάτωση της οδηγίας στη σύνδεση με τη ΔΕΗ, είναι ευχάριστο. Δεν το βρήκα όμως ανακοινωμένο στην ιστοσελίδα της ΔΕΗ. Μήπως μου ξεφεύγει κάτι;

 

Μας το είπαν σε ΔΕΗ που καταθέσαμε για ένα 20 αρι και είμαστε στο τελικό στάδιο, του πήγεμε την ΕΜΚ και μας είπαν ότι δεν την θέλουν και θέλουν την Τεχνική/ενεργειακή μελέτη + 2 Υ/Δ, μας είπαν ότι έλαβαν εσωτερική εγκύκλιο

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, έχει κάποιος στοιχεία από πάρκο ή σύστημα σε οικία που έχουν υλοποιηθεί πριν 1-1.5 χρόνο να μας πει πόσο έκλεισε αρχικά η τιμή της κιλοβατώρας στην σύμβαση και πόσο αγοράζει τώρα η ΔΕΗ ? Δηλαδή εννοώ αυτή η μικρή αύξηση που δίνεται βάση του ποσοστού του δείκτη τιμών καταναλωτή πόσο περίπου είναι ?

π.χ. +1% το έτος περίπου ?

Link to comment
Share on other sites

Μας το είπαν σε ΔΕΗ που καταθέσαμε για ένα 20 αρι και είμαστε στο τελικό στάδιο, του πήγεμε την ΕΜΚ και μας είπαν ότι δεν την θέλουν και θέλουν την Τεχνική/ενεργειακή μελέτη + 2 Υ/Δ, μας είπαν ότι έλαβαν εσωτερική εγκύκλιο

 

μηπως καταλάθος κράτησες αντίγραφο απο την εγκύκλιο.

πάτρα δηλώνουν άγνοια ακόμα...όταν σήμερα τους ρώτησα ακριβώς τι θέλουν μιας κ το Φεκ δεν το κάνει σαφές λέγοντας απλά 'γνωστοποίηση εργασιών κ εκπόνησης της μελέτης εγκατάστασης κ ενεργειακής απόδοσης των φβ συστημάτων'

(προφανώς αυτό που δεν γίνεται σαφές είναι πώς θέλουν την γνωστοποίηση εργασιών)

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας την δώσανε απλά μας το είπανε, ξαναλέω εμείς την ΕΜΚ την είχαμε στο Χέρι, ίσως το νεο καψόνι είναι αν πας με ΕΜΚ σου ζητάνε γνωστοποίηση ενώ αν πας με γνωστοποίηση σου ζητάνε ΕΜΚ:D

Link to comment
Share on other sites

Έχω μπλεχτεί και γω με την όλη διαδικασία. Η ΔΕΗ ζήτησε απ'το πελάτη μου 2 υπεύθυνες δηλώσεις και υπάρχουν πεδία για τα οποία πραγματικά δε μπορώ να υπογράψω. Για ποιό λόγο δηλαδή πρέπει να δηλώσω υπεύθυνα οτι

 

α.Το κτίριο/κτίσμα/κατασκευή επι του οποίου θα εγκατασταθεί το φωτοβολταικό σύστημα υφίσταται νόμιμα.

 

Απο που και ως που?Δεν έχει καμία απολύτως λογική.Έχει βγάλει κανενας άκρη?Είναι κανείς που προχώρησε τη διαδικασία.

 

Επίσης η γνωστοποίηση εργασιών που απαιτείται είναι προς ΔΕΗ?

 

Ενδιαφέρομαι και γω για αυτή την εγκύκλιο :)

Link to comment
Share on other sites

Η εγκύκλιος είναι ασωτερικό έγγραφο της ΔΕΗ δεν είναι προς διάθεση στον έξω κόσμο,

Το λεκτικό στην Υ/Δ είναι:

Για το φωτοβολταϊκό σύστημα ισχύος KWp που εγκαθίσταται στο κτίριο που βρίσκεται .........................

 

α. το κτίριο/κτίσμα/κατασκευή επί του οποίου θα εγκατασταθεί το φωτοβολταϊκό σύστημα υφίσταται νόμιμα

β. για την εγκατάσταση του φωτοβολταϊκού συστήματος δεν απαιτείται – επισυνάπτεται γνωμοδότηση της ΕΠΑΕ

γ. έχει εκπονηθεί μελέτη εγκατάστασης του φωτοβολταϊκού συστήματος σύμφωνα με τους κανόνες της τεχνικής καθώς και μελέτη ενεργειακής απόδοσης

δ. τηρούνται όλοι οι όροι της Υπουργικής Απόφασης της Υπουργού ΠΕΚΑ αριθμ. 36720/25.8.2010 «Έγκριση ειδικών όρων για την εγκατάσταση φωτοβολταϊκών και ηλιακών συστημάτων σε κτίρια και οικόπεδα εντός σχεδίου περιοχών και σε οικισμούς» (ΦΕΚ 376/ΑΑΠ/6.9.2010)

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι σήμερα ένας πελάτης μου (οικιακο έως 10kW) μου έδειξε ένα άρθρο από γνωσή οικονομική εφημερίδα που έλεγε ότι η τιμή της κιλωβατώρας σε σχέση με το αρχικό συμβόλαιο μπορει να αυξάνεται αλλά ακόμα και να μειώνεται από χρονιά σε χρονια !!!! Εγώ βάση του νόμου ξέρω αυτό: Η αναπροσαρμογή της τιμής στην οποία συνομολογείται η Σύμβαση Συμψηφισμού κατά ποσοστό 25% του δείκτη καταναλωτή του προηγούμενου έτους, καθορίζεται από την Εθνική Στατιστική Υπηρεσία της Ελλάδος ή τον εκάστοτε αρμόδιο φορέα. Αλλά νομίζω ότι αν η αρχική σύμβαση κλείσει με 0.55 δεν πρόκυτε να μειωθεί, αλλά ίσως τα επόμενα έτη να έχει μια μικρή αύξηση ! Υπάρχει περίπτωση αυτός ο δείκτης καταναλωτή να δράσει αρνητικά στην τιμή της κιλωβατώρας και π.χ το 2013 να πουλάει ο ιδιοκτήτης 0.51 ? ή το ελάχιστο που θα πουλάει θα είναι σίγουρα η τιμή που αναγράφεται στη σύμβαση ? Πως ερμηνεύετε εσείς αυτό τον δείκτη ?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.