Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ειδικό πρόγραμμα φ/β ως 10kW σε κτίρια


Stelios.A

Recommended Posts

τον SB2100 TL το ξεχνάς για Ελλάδα λόγω πιστοποιητικών

Φιλικά

ΥΓ εκτός αν πήρε, αναφέρομαι σε νησιδοποίηση

 

Άσχετο αλλα αν δεν σε διασφαλίζει το inverter για νησιδοποίση δεν υπάρχει διάταξη που να το κάνει αυτό ??

Link to comment
Share on other sites

Σας επαναφέρω στο θέμα του "υφίσταται νόμιμα". Κλασσική περίπτωση τα δώματα όπου έχουν προεκτείνει την απόληξη του κλιμακοστασίου και την έχουν κάνει ολόκληρο όροφο με δωμάτια κλπ. Εκεί το κτίριο υφίσταται νόμιμα? Κι αν εγώ δηλώσω στη ΔΕΗ ότι έβαλα τα Φ/Β πλαίσια στην κάτοψη όπως ορίζει ο νόμος επάνω σε ταράτσα ακάλυπτη, αλλά εν τω μεταξύ ο πελάτης με δικιά του ευθύνη και από μόνος του σή κωσε τα παράνομα μέρη του δώματος και έβαλε εκεί πάνω τα panel ποιος μπορεί να αποδείξει το αντίθετο? Τραβηγμένο αλλά θέλω να δείξω ότι απ'τη στιγμή που ο μηχανικός δίνει απλά μια κάτοψη και μια Υ/Δ και δεν υπογράφει πχ μια παραδοση έργου, μπορεί να κάνει ο,τι θέλει. Για ευθύνη μιλάω, εγώ ομολογώ ότι προσπαθώ να μην μπλέκω με ακραίες καταστασεις, δεν αξιζει τον κοπο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα.

 

Έχω μια ερώτηση περισσότερο τεχνικής φύσεως.

Σχεδιάζω ένα οικιακό 6.9 kw σε ταράτσα που θα λειτουργεί με 3 μονοφασικούς SMA. Με μία πρώτη ανάγνωση η καταλληλότερη επιλογή inverter θα ήταν 3 SB 2.500. Δουλεύοντας όμως στο SD και στο PVSyst μου δίνουν καλύτερα αποτελέσματα για 3 SB 2100 TL παρόλο που η μεγ.ισχύς τους δεν θα φτάνει τα 6.9. Θα ήθελα τη γνώμη κάποιου συνάδελφου που έχει αντιμετωπίσει παρόμοιο θέμα

 

Ευχαριστώ

 

Μια υποδιαστασιολόγηση του inverter αναλόγα την εγκατάσταση μπορεί να είναι εφικτή (ίσως και χρήσιμη). Έχει ξανασυζητηθεί εδώ μέσα το ζήτημα. Σκέψου πως ανάλογα τον προσανατολισμό, την κλίση των πάνελ, την περιοχή και τις θερμοκρασίες, τις απώλειες στα καλώδια, η ισχύς που 'φτάνει' στον Inverter σίγουρα δεν είναι η ονομαστική των πάνελ.

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλω οχι λινκ και διαφημισεις. Δεν ειναι αυτος ο σκοπος του φορουμ. Απαγορευεται και απο τους κανονες συμμετοχης.

Link to comment
Share on other sites

Η διατύπωση της ερώτησής σου δε με βοηθάει 100% να καταλάβω τι εννοείς, αλλά :

1. Δεν τοποθετούμε πλαίσια με διαφορετική κλίση στο ίδιο tracker ενός μετατροπέα. Αν έχεις μετατροπέα με δύο trackerς τότε τα πλαίσια της μία κλίσης στον έναν και της άλλης κλίσης στον άλλο tracker

2. Όσο τα πλαίσια βρίσκονται στην ίδια επιφάνεια (κατεύθυνση) με την ίδια κλίση δεν παίζει κανένα ρόλο (μόνο οπτικό) το αν τοποθετούνται όρθια ή landscape.

 

οκ

 

μπορώ με κάποιο τρόπο να μην αντιμετωπίσω πρόβλημα στην διαφορά φάσης υποσυστοιχιών αν εχω 13-14-14 πλαίσια ανα υποσυστοιχία. Καθε υποσυστοιχ’ια εχει δικό της μετατροπέα.

Βασικά μου είπαν ότι μπορεί να υπαρξει θεμα απο την ΔΕΗ.

 

το καλυτερο είναι να εχω ίδιο αριθμό φ/β πλαισίων σε αλυσίδα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρέπει να έχεις απόκλιση πάνω από 20% σε ισχύ (DC) από φάση σε φάση. Άρα με το 1 πλαίσιο διαφορά σίγουρα είσαι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

@ g.tzevelekos

αν πάς τα χαρτιά στην ΔΕΗ με τον 2100TL θα στα γυρίσουν πίσω.

Αν δεις τα χαρτιά της SMA με τα πιστοποιητικά θα δεις ότι ο 2100 είναι εκτός, ή τουλάχιστον ήταν

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.