Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ειδικό πρόγραμμα φ/β ως 10kW σε κτίρια


Stelios.A

Recommended Posts

Γεια σας.

 

Ηθελα να ρωτήσω εαν όλη η παραγόμενη ηλεκτρική ενέργεια πωλείται στο δίκτυο της ΔΕΗ ή χρησιμοποιείται και για ιδιοκατανάλωση. Γνωρίζει κανείς περίπου το κόστος της εγκατάστασης για 8ΚW?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

... Γνωρίζει κανείς περίπου το κόστος της εγκατάστασης για 8ΚW?

Χοντρικά και χωρίς να γνωρίζω πραγματικά στοιχεία, έχω ακούσει από εταιρεία που κατασκευάζει τέτοια συστήματα για 4.000-5.000 Ευρώ/KW.

Όποιος γνωρίζει πραγματικά και αναλυτικά στοιχεία, ας τα παραθέσει, ενδιαφέρομαι και εγώ προσωπικά.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

 

Ηθελα να ρωτήσω εαν όλη η παραγόμενη ηλεκτρική ενέργεια πωλείται στο δίκτυο της ΔΕΗ ή χρησιμοποιείται και για ιδιοκατανάλωση. Γνωρίζει κανείς περίπου το κόστος της εγκατάστασης για 8ΚW?

 

Ευχαριστώ.

Βασικά όλη η παραγόμενη ενέργεια πωλείται στην ΔΕΗ, στην οποία ήμουν σήμερα και μου βγάλανε ένα κονδύλι ~1500€ για τον νέο μετρητή για την καινούργια μου εγκατάσταση.

 

Θα πρέπει λοιπόν να βάλω νέο μετρητή πώλησης δίπλα από τον μετρητή κατανάλωσης του σπιτιού, επομένως μιλάμε για δύο ανεξάρτητα κυκλώματα.

 

Όσο για το κόστος δεν είναι σωστό να βγάζουμε ταρίφες και να λέμε, €/kWp γιατί κάθε περίπτωση πρέπει να εξετάζεται ξεχωριστά. Δεν είμαστε στην λαική να τα βρίσκουμε με το κιλό.

Επίσης δεν είναι σωστό να λέμε τα 100kWp κοστίζουν 400.000€ άρα τα 10kWp κοστίζουν 40.000€ διότι πολλά σταθερά κόστη (μεταφορικά, κόστος σύνδεσης) "μοιράζονται" καλύτερα σε μεγαλύτερη εγκατάσταση, με αποτέλεσμα οι μικρότερες να είναι αναλογικά πιο ακριβές.

Επίσης στο σημείο αυτό θα πρέπει να προσέξουμε ότι οι παραγωγοί των μικρών συστημάτων επομίζονται και το κόστος του Φ.Π.Α., που σημαίνει ότι το συνολικό κόστος αυξάνει κατά +19%, εστω και αν πρόκυται για πολύ μικρές επιχειρήσεις, μιασ και δεν γίνεται καμία εγγραφή σε βιβλία εσόδω-εξόδων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Το ρολόι που βάζει η ΔΕΗ είναι ένα, απλά μετρά είσοδο και έξοδο ενέργειας. Για το κόστος στα πάρκα μέχρι 10 KW δεν είμαι σίγουρος, προφανώς όμως πρέπει να είναι 1.400 ευρώ, όσο και η παροχή για Νο.2 ρολόι. Σε σχέση με το ΦΠΑ, απ΄ότι ξέρω παίρνεις απαλλαγή για τον εξοπλισμό, όχι όμως και για τις εργασίες. Το κόστος για ένα πάρκο 10KW σε στέγη εκαρτάται από την προέλευση και ποιτότητα των υλικών. Γι ασοβαρά υλικά δεν πρέπει να ξεπερνά τις 35.000 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Το ρολόι που βάζει η ΔΕΗ είναι ένα, απλά μετρά είσοδο και έξοδο ενέργειας. Για το κόστος στα πάρκα μέχρι 10 KW δεν είμαι σίγουρος, προφανώς όμως πρέπει να είναι 1.400 ευρώ, όσο και η παροχή για Νο.2 ρολόι. Σε σχέση με το ΦΠΑ, απ΄ότι ξέρω παίρνεις απαλλαγή για τον εξοπλισμό, όχι όμως και για τις εργασίες. Το κόστος για ένα πάρκο 10KW σε στέγη εκαρτάται από την προέλευση και ποιτότητα των υλικών. Γι ασοβαρά υλικά δεν πρέπει να ξεπερνά τις 35.000 ευρώ.

 

Αποσο γνωριζω απαλλαγη απο τον ΦΠΑ παίρνεις μόνο αν εισαι μικρη επιχείρηση και όχι αν είσαι ένας απλός ιδιώτης. Με αλλα λόγια αν βάλει κάποιος φωτοβολταικα ως ιδιώτης θα πληρώσει 19% παραπάνω το κόστος όσο δλδ το ΦΠΑ.Σε κάθε περίπτωση προτείνω να το ψάξετε το θέμα γιατί εδώ κρύβεται μια μικρή αδικία............

Link to comment
Share on other sites

Όντως έχεις δίκιο. Δεν απαλλάσεσαι. Παρόλα αυτά, το γεγονός ότι δεν υπάρχει φορολογία, είναι πολύ πιο σημαντικό από το 19% που πληρώνεις άπαξ. Η αλήθεια είναι ότι τα 10άρια στην αρχή τα είχα παρεξηγημένα, πλέον όμως θεωρώ ότι έχουν ενδιαφέρουν. Αρκεί βέβαια τελικά να γίνεται αντιλογισμός χρημλατων και όχι ενέργεια και επίσης το ρολόι να μετράει όντως εισερχόμενα - εξερχόμενα και όχι τη διαφορά τους όταν υπάρχει παραγωγή αλλά και κατανάλωση!

Link to comment
Share on other sites

Όντως έχεις δίκιο. Δεν απαλλάσεσαι. Παρόλα αυτά, το γεγονός ότι δεν υπάρχει φορολογία, είναι πολύ πιο σημαντικό από το 19% που πληρώνεις άπαξ. Η αλήθεια είναι ότι τα 10άρια στην αρχή τα είχα παρεξηγημένα, πλέον όμως θεωρώ ότι έχουν ενδιαφέρουν. Αρκεί βέβαια τελικά να γίνεται αντιλογισμός χρημλατων και όχι ενέργεια και επίσης το ρολόι να μετράει όντως εισερχόμενα - εξερχόμενα και όχι τη διαφορά τους όταν υπάρχει παραγωγή αλλά και κατανάλωση!

 

Ο λογιστικός συμψηφισμός γίνεται στα χρήματα και όχι στην ενέργεια, αυτό είναι 100% σίγουρο.Το ρολόι μετράει παραγόμενη και καταναλισκόμενη ενέργεια.Αυτή για την οποία πληρώνεται ο ιδιοκτήτης είναι η διαφορά τους δηλαδή η συνολικά εγχεόμενη ενέργεια

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ζούμε στην Ελλάδα και στο κομμάτι των ΦΒ έχω δει τα τελευταία χρόνια νόμους και διατάξεις να αλλάζουνε μέσα σε λίγες μέρες, δεν ενστερνίζομαι απόλυτα τη σιγουριά σου. Και εμένα από τη ΔΕΗ μου είπανε το ίδιο (αντιλογισμός χρημάτων), όμως στην ΚΥΑ για το ΦΒ στις στέγες ΦΕΚ 1079/2009, άρθρο 3, παρ. 6 διαβάζω "Ως παραγόμενη ενέργεια νοείται η ενέργεια που παράγεται από το φωτοβολταϊκό σύστημα μείον την ενέργεια που τυχόν αυτό απορροφά από το Δίκτυο για ίδια κατανάλωση." Μακάρι να έχεις δίκιο, αλλιώς σαφώς δεν συμφέρει. Αν πάντως δεν συνδέσω κάποιο και πληρωθώ για τον πρώτο μήνα, κρατάω τις αμφιβολίες μου!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ζούμε στην Ελλάδα και στο κομμάτι των ΦΒ έχω δει τα τελευταία χρόνια νόμους και διατάξεις να αλλάζουνε μέσα σε λίγες μέρες, δεν ενστερνίζομαι απόλυτα τη σιγουριά σου. Και εμένα από τη ΔΕΗ μου είπανε το ίδιο (αντιλογισμός χρημάτων), όμως στην ΚΥΑ για το ΦΒ στις στέγες ΦΕΚ 1079/2009, άρθρο 3, παρ. 6 διαβάζω "Ως παραγόμενη ενέργεια νοείται η ενέργεια που παράγεται από το φωτοβολταϊκό σύστημα μείον την ενέργεια που τυχόν αυτό απορροφά από το Δίκτυο για ίδια κατανάλωση." Μακάρι να έχεις δίκιο, αλλιώς σαφώς δεν συμφέρει. Αν πάντως δεν συνδέσω κάποιο και πληρωθώ για τον πρώτο μήνα, κρατάω τις αμφιβολίες μου!

 

μα αυτο σου λεω κεγω που λεει η ΚΥΑ κ το παραθετεις κεσυ.......δεν λεω κατι διαφορετικο.....λογιστικος συμψηφισμος για το συστημα φβ-σπιτι και ενεργειακος συμψηφισμος για το ιδιο το φβ

Link to comment
Share on other sites

Μία αναζήτηση πάντα βοηθάει. Σε άλλο topic είπαμε τα ίδια. Λογιστικός συμψηφισμός μόνο. Η ενέργεια που απορροφάει το σύστημα είναι η stand by ισχύς του inverter την νύχτα...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.