Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδικό πρόγραμμα φ/β ως 10kW σε κτίρια


Stelios.A

Recommended Posts

Χοντρικά και χωρίς να γνωρίζω πραγματικά στοιχεία, έχω ακούσει από εταιρεία που κατασκευάζει τέτοια συστήματα για 4.000-5.000 Ευρώ/KW.

Όποιος γνωρίζει πραγματικά και αναλυτικά στοιχεία, ας τα παραθέσει, ενδιαφέρομαι και εγώ προσωπικά.

 

***Απροκάλυπτη Διαφήμιση***

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

 

Ηθελα να ρωτήσω εαν όλη η παραγόμενη ηλεκτρική ενέργεια πωλείται στο δίκτυο της ΔΕΗ ή χρησιμοποιείται και για ιδιοκατανάλωση. Γνωρίζει κανείς περίπου το κόστος της εγκατάστασης για 8ΚW?

 

Ευχαριστώ.

 

***Απροκάλυπτη Διαφήμιση***

Link to comment
Share on other sites

Πολύ κόκκινη κάρτα έπεσε

 

Γενικά με τις πολοεδομικές παραβάσεις συμφωνώ αλλά αν στην φάση υλοποίησης γίνει καταγγελία και έχεις υπογράψει για νομιμότητα ποίον θα "δέσουν"?

 

Υπάρχουν και χειρότερα, διάλογος,

θέλω ένα 10αρι, το σπίτι είναι αυθαίρετο έχω όμως ΔΕΗ8-)

χμμ, Ξέρετε, πρέπει να γίνει Υ/Δ ότι το ακίνητο υφίσταται νόμιμα (που πας ρε κακομοίρη μηχανικέ)

Μα νόμιμο είναι, το δηλώνω και στο Ε98-)

 

Αίντε βγάλε άκρη

Link to comment
Share on other sites

Πολύ κόκκινη κάρτα έπεσε

 

Γενικά με τις πολοεδομικές παραβάσεις συμφωνώ αλλά αν στην φάση υλοποίησης γίνει καταγγελία και έχεις υπογράψει για νομιμότητα ποίον θα "δέσουν"?

 

Υπάρχουν και χειρότερα, διάλογος,

θέλω ένα 10αρι, το σπίτι είναι αυθαίρετο έχω όμως ΔΕΗ8-)

χμμ, Ξέρετε, πρέπει να γίνει Υ/Δ ότι το ακίνητο υφίσταται νόμιμα (που πας ρε κακομοίρη μηχανικέ)

Μα νόμιμο είναι, το δηλώνω και στο Ε98-)

 

Αίντε βγάλε άκρη

 

Για να είναι νόμιμο δεν θα πρέπει να υπάρχει άδεια οικοδομική και καποιος τίτλος κυριότητας ...

Τώρα οκ αν πας να υπογράψεις σε αυθαίρετο και σε πιάσουν κατα την διάρκεια της υλοποίησης οκ ... εκει τα θέλει ο κΑλος σου οπως αυτο ισχύει και σε περίπτωση που κάνεις κάθε αλλου είδους εγκατάσταση... Αλλα απο την αλλη η Δεη κατα την αρχική αίτηση δεν στα ζητάει αυτα τα έγγραφα (άδεια και τίτλους κυριότητας )??? :confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ διαφωνώ πάντως γιατί όπως εύκολα μπορεί να διαπιστώσει κανείς στο υπόδειγμα υπεύθυνης δήλωσης λέει στο σημείο α ότι το κτήριο/κτίσμα/κατασκευή ΕΠΙ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ εγκαθίσταται το φωτοβολταϊκό σύστημα υφίσταται νόμιμα.Άρα αν έχεις κάτι επιπλέον (και παράνομο),και φιλοδοξείς να εγκαταστήσεις φωτοβολταϊκό πάνω σε αυτό (το επιπλέον) νομίζω ότι δεν επιτρέπεται.Και άρα αν υπογράψεις την Υ.Δ. είσαι παράνομος.Έτσι αντιλαμβάνομαι εγώ το:επί του οποίου.Βέβαια υπάρχει (πιστεύω) και η εξής ερμηνεία: Αν π.χ. έχουμε ένα παράνομο στέγαστρο ή αποθήκη σε μια νόμιμη οικία,η εγκατάσταση θεωρείται ότι γίνεται επί της οικίας (που υφίσταται νόμιμα) ασχέτως εάν γίνεται στο χώρο που ορίζει αυτή (δώμα,στέγη,πρόσοψη, σκίαστρο) ή εκτός αυτής σε μία (παράνομη ή μη) αποθήκη. Τι πιστέυετε από τα δύο εσείς;

 

 

http://www.dei.gr/Documents/%CE%A5%CF%80%CE%B5%CF%8D%CE%B8%CF%85%CE%BD%CE%B7%20%CE%94%CE%AE%CE%BB%CF%89%CF%83%CE%B7%201%2021.10.10.pdf

Link to comment
Share on other sites

Εγώ διαφωνώ πάντως γιατί όπως εύκολα μπορεί να διαπιστώσει κανείς στο υπόδειγμα υπεύθυνης δήλωσης λέει στο σημείο α ότι το κτήριο/κτίσμα/κατασκευή ΕΠΙ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ εγκαθίσταται το φωτοβολταϊκό σύστημα υφίσταται νόμιμα.Άρα αν έχεις κάτι επιπλέον (και παράνομο),και φιλοδοξείς να εγκαταστήσεις φωτοβολταϊκό πάνω σε αυτό (το επιπλέον) νομίζω ότι δεν επιτρέπεται.Και άρα αν υπογράψεις την Υ.Δ. είσαι παράνομος.Έτσι αντιλαμβάνομαι εγώ το:επί του οποίου.Βέβαια υπάρχει (πιστεύω) και η εξής ερμηνεία: Αν π.χ. έχουμε ένα παράνομο στέγαστρο ή αποθήκη σε μια νόμιμη οικία,η εγκατάσταση θεωρείται ότι γίνεται επί της οικίας (που υφίσταται νόμιμα) ασχέτως εάν γίνεται στο χώρο που ορίζει αυτή (δώμα,στέγη,πρόσοψη, σκίαστρο) ή εκτός αυτής σε μία (παράνομη ή μη) αποθήκη. Τι πιστέυετε από τα δύο εσείς;

 

 

http://www.dei.gr/Documents/%CE%A5%CF%80%CE%B5%CF%8D%CE%B8%CF%85%CE%BD%CE%B7%20%CE%94%CE%AE%CE%BB%CF%89%CF%83%CE%B7%201%2021.10.10.pdf

 

Ναι σωστα αλλα λεει ... κτήριο/κτίσμα/κατασκευή...Δεν λεει στεγη/σκεπαστρο/δωμα/σκιαστρο...

Και κατι ακομα.. αν πχ φωναξει ενας πελατης εμενα εσενα η καποιον αλλο μηχανικο για μια Φ/Β εγκατασταση εισαστε σε θεση να βεβαιωσετε εσεις , εγω η οποιοσδηποτε αλλος παραβαση γιατι σιγουρα εχουν κατι ολοι .. και αν δεν εχουν στην σκεπη θα εχουν κανα δωματιακι στο υπογειο θα εχουν κανεναν ημιυπαιθριο σιγουρα κατι θα εχουν οποτε υπάρχει παρανομία οποτε το κτησμα /κτηριο/κατασκευη βαση αυτης της λογικης που μου λετε δεν υφισταται νομιμα... η θα πειτε στον πελάτη καθήστε να φωνάξω έλενχο να βεβαιωθώ οτι όλα είναι οκ και μετα συνεχίζουμε.....

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν θα κάνεις και ΕΔΕ αλλά θα το ψάξεις λίγο, έτσι δεν είναι, αν η κάτοψη άδεια είναι 100 μέτρα και εσύ μετρήσεις 150 τι θα πείς, ώραιά απο 7 αρι θα βάλεις 10αρι.

να μην συζητήσουμε την περίπτωση αυθαίρετου

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν θα κάνεις και ΕΔΕ αλλά θα το ψάξεις λίγο, έτσι δεν είναι, αν η κάτοψη άδεια είναι 100 μέτρα και εσύ μετρήσεις 150 τι θα πείς, ώραιά απο 7 αρι θα βάλεις 10αρι.

να μην συζητήσουμε την περίπτωση αυθαίρετου

 

Ωραια εγω σου λεω το αλλο .... Η κάτοχη ειναι οντως οπως φενεται στο σχεδιο αλλα αντι για 1 υπογειο που κανονικα θα πρεπει να ειχε το κτησμα εχει 2 ..Εσυ τι εκει πως το ελενχεις ?...Εντάξει είπαμε για περίπτωση αυθαιρέτου κανονικά δεν πρέπει να πάρει το ΟΚ καν απο την ΔΕΗ ... Και αν πας να στήσεις Φ/Β σύστημα σε αυθαίρετο είπαμε σε τρώει ο κΑλος σου με "Ω" και οχι "Α"......

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να σου απαντήσω σε αυτό με το υπόγειο

Με τα υαθαίρετα και την ΔΕΗ μην είσαι σίγουρος ότι δεν θα δώσει άδεια, πως του το ηλεκτροδότησε το σπίτι? νομίζεις θα το ελεγξει?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να σου απαντήσω σε αυτό με το υπόγειο

Με τα υαθαίρετα και την ΔΕΗ μην είσαι σίγουρος ότι δεν θα δώσει άδεια, πως του το ηλεκτροδότησε το σπίτι? νομίζεις θα το ελεγξει?

 

Βεβαια εμενα στην ΔΕΗ τουλαχιστον οταν κανω καποια αίτηση για καινούργια Φ/Β εγκατάσταση μου ζητάνε αντίγραφο της άδειας του σπιτιού και τίτλους κυριότητας ...ενα αυθαίρετο δεν νομίζω να έχει αδεία ή τίτλους κυριότητας...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.