Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ειδικό πρόγραμμα φ/β ως 10kW σε κτίρια


Stelios.A

Recommended Posts

καλησπερα. σε ενα σπιτι που ειναι νομιμο σε ολα αλλα ειναι παρανομη η κεραμοσκεπη του μπορουμε να τοποθετησουμε φωτοβολταικο; ποιος κανει αυτους τους ελεγχους;ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. σε ενα σπιτι που ειναι νομιμο σε ολα αλλα ειναι παρανομη η κεραμοσκεπη του μπορουμε να τοποθετησουμε φωτοβολταικο; ποιος κανει αυτους τους ελεγχους;ευχαριστω

 

Από τη στιγμή που η σκεπή είναι παράνομη, δεν είναι "νόμιμο σε όλα".

Το φ/β που θα το εγκαταστήσεις;

Το θέμα δεν είναι ποιός κάνει ελέγχους, το θέμα είναι ότι η σκεπή είναι παράνομη. Τι θα υπογράψεις στη Υ.Δ.;

Πιστεύω ότι την απάντηση την ξερεις ήδη, αλλοιώς δε θα ρώταγες.

Αξίζει το ρίσκο;

Link to comment
Share on other sites

τα απαραίτητα διακαιολογητικά είναι

 

- αίτηση

- αδεια οικοδομής

- κατοψη

- οψη/τομη

- τοπογραφικο

- φωτογραφιες

- χωροθετηση

- τεχνικη περιγραφη

 

ξέχασα κατι? thx :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Ειμαι νεος στο φορουμ και θα ηθελα την γνωμη-βοηθεια σας σχετικα με μια μελετη.

Το σεναριο εχει ως εξης:

Μονοκατοικια στην επαρχια.Διοροφο σπιτι με 4ριχτη κεραμοσκεπη, και αποθηκη με 2ριχτη κεραμοσκεπη.Ο πελατης θελει πρωτιστως να εκμεταλευτει την αποθηκη.Οι πλευρες της αποθηκης εχουν 24μοιρες κλιση και "βλεπουν" ΝΑ(αζιμ. -60μοιρες) και ΒΔ(αζιμ. 120 μοιρες).Σε καθε πλευρα χωρανε 10 πανελς(θελω να τοποθετησω τα Suntech STP 220-20Wd).Η κύρια οικια εχει την μια απο τις 4 πλευρες με κλιση 23μοιρες να "βλεπει" ΝΔ(αζιμ. 30μοιρες) οπου επισης χωρανε 10πανελς.Ο πελατης θελει να εγκαταστησει την μεγαλυτερη δυνατη ισχυ.

Σκεφτομαι να χρησιμοποιησω τις 3 αυτες πλευρες εγκαθιστωντας 3χ10χ220Wp=6,6KWp χρισιμοποιοντας 3 μονοφασικους inverters,εναν για καθε πλευρα.1 string των 10πανελς για καθε inverter.O SB 2100TL της SMA διαστασιοποιειται πολυ καλα με τα συγκεκριμενα πανελς αλλα απο οτι ξερω δεν εχει εγκριση απο την ΔΕΗ.Τα ερωτημα λοιπον ειναι εαν συμφωνειτε ,πρωτιστως, με την υλοποιηση ή εχετε εναλλακτικη και εαν τελικα υλοποιηθει με εαυτον τον τροπο , ποιον inverter μπορω να χρησιμοποιησω για να κανω την δουλεια μου.

 

Ευχαριστω

 

ΥΓ:δεν ειμαι εξοικειωμενος ,γενικα, με τα φορουμ οποτε συγχωρεστε μου οποιαδηποτε παρατυπια σχετικα με τους κανονισμους.

Link to comment
Share on other sites

Η αποθήκη είναι νόμιμη? Ηλεκτροδοτείται κανονικά από το σπίτι? Βρίσκεται εντός του οικοπέδου? Σαν βοηθητικός νόμιμος χώρος με ρεύμα μπορεί να πάρει πάνελ αλλά αυτό εξαρτάται από ΔΕΗ σε ΔΕΗ. Γιατί ας πούμε η ΔΕΗ θα σου πει βάλε μόνο στο σπίτι. Μάθε πρώτα που μπορείς να βάλεις από την ΔΕΗ και μετά κάνε διαστασιολόγηση. Μην σου φέρνει ο καθένας στέγες και αρχίζεις να πετάς πάνελ πάνω. Αυτά με τα μισά εδώ μισά εκεί είναι λίγο ότι νάναι στην αντιμετώπιση. :P

Link to comment
Share on other sites

Αυτά με τα μισά εδώ μισά εκεί είναι λίγο ότι νάναι στην αντιμετώπιση.

 

Τι προβλημα μπορει να εχει η ΔΕΗ?Ειναι και τα δυο νομιμα και ηλεκτροδοτουνται απο 1 ρολοι.Εγω ξερω οτι η ΔΕΗ ασχολειται με τα ηλεκτρολογικα της εγκαταστασης.Αυτο τουλαχιστον μου ειπε ο τοπικος αρμοδιος της ΔΕΗ(Καλαματας).Μου ειπε συγκεκριμενα οτι το "που" εχεις βαλει τα πανελ δεν ειναι δικο μας θεμα αλλα της πολεοδομιας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

3 σελίδες πίσω αναφέρουμε ότι ο inverter αυτός δεν παίζει για Ελλάδα. πήγεναι σε μεγαλύτερο πανελ και δες τον 2500 επίσης υπάρχουν και άλλοι που κάνουν Inverters (δες KACO, REFUSOL, PLATINUM, DELTA, FRONIUS, κ.α.)

Επίσης σχετικά με τα πανέλα, το τι θες να τοποθετήσεις με το τι είναι διαθέσιμο είναι κάποιες φορές εντελώς αντιδιαμετρικά οπότε μίλα με προμηθευτές να δεις τι υπάρχει διαθέσιμο και μετά κάνεις σχεδιασμό, π.χ αν βρείς διαθέσιμα 240Wp πανελ πάς στα 7KWp. ανα κάνεις την αίτηση για 6,6 και μετά δεν βρίσκεις τα 220Wp και βρίσκεις 235 ή 240 θα έχεις ένα μικρό θεματάκι, δες το λίγο σφαιρικά το θέμα και όχι μονοδιάστατα

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε jsk.Προσπαθω να το δω οσο πιο σφαιρικα γινεται,πιστεψε με!Εχεις δικιο,και γνωριζω το "θεμα" της διαθεσιμοτητας των πανελς στην ελληνικη αγορα.Ειναι γενικα ενα προβλημα και γνωριζοντας την διαδικασια,απορω πως μπορει κανεις να συγχρονιστει για να μην χρειαζεται να κανεις διορθωτικες αιτησεις στην ΔΕΗ,πριν υπογραψει της δυο συμβασεις.Τα συγκεκριμενα πανελς που ανεφερα ,υπαρχουν στον βασικο μου προμηθευτη και εχω και προσφορα ηδη για αυτα.Απλα δεν ξερω ποιος μπορει να σου εγγυηθει διαθεσιμοτητα αφου απο την καταθεση του φακελου στην ΔΕΗ μεχρι την απαντηση εγκρισης μεσολαβουν τουλαχιστον 3 εβδομαδες(τουλαχιστον αυτα ειναι τα "αντανακλαστικα" της τοπικης ΔΕΗ!).

Απο την εμπειρια σας,οσοι εχετε κανει ηδη εγκαταστασεις, χρειαστηκε να κανετε διορθωτικη αιτηση στην ΔΕΗ?Στην περιπτωση που χρειαστει, θα πρεπει να ξαναπεριμενω εγκριση?Η υπαλληλος εδω δεν ηξερε να μου απαντησει ακριβως για αυτο ρωταω εαν το εχει αντιμετωπισει καποιος πρακτικα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.