Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ειδικό πρόγραμμα φ/β ως 10kW σε κτίρια


Stelios.A

Recommended Posts

Επικοινώνησα και με τη ΔΕΗ για επιβεβαίωση,και πράγματι πρέπει να χει ενεργή σύνδεση στο δίκτυο ΧΤ.

 

Ξανακοιτώντας βέβαια τη νομοθεσία για το ειδικό πρόγραμμα,αναφέρει:

 

''1. Προϋπόθεση για την ένταξη φωτοβολταϊκού συστήματος στο Πρόγραμμα είναι η ύπαρξη ενεργής σύνδεσης κατανάλωσης ηλεκτρικού ρεύματος στο όνομα του κυρίου του φωτοβολταϊκού στο κτίριο όπου το σύστημα εγκαθίσταται.''

 

Αν για παράδειγμα ένα ΝΠΔΔ που ναι πελάτης ΜΤ επιθυμεί να μπει στο Ειδικό πρόγραμμα δε μπορεί?Έχει ενεργή σύνδεση στο όνομά του...

 

Η ΔΕΗ μου είπε όχι πάντως....

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ επικοινώνησα σήμερα με Δ.Ε.Η. έχοντας την ίδια ακριβώς απάντηση.Στα τηλ.210-5292315/5292561.Τους έχω στείλει και e-mail μέσω του site μήπως και λάβω άλλη απάντηση,ή υπάρχει κάποια υποπερίπτωση κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που πήρα την προσφορά σύνδεσης θα πάω στη ΔΕΗ με τον πελάτη για να πληρώσει και να υπογράψει τη σύμβαση. Εκτός από τις υπέυθυνες δήλωσεις νομιμότητας χρειάζεται κάτι άλλο? Η αίτηση που λέει στο έντυπο που θα πρέπει να υποβάλουμε υπάρχει στο site ή θα την πάρω από εκεί?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.Μηπως γνωριζει κανεις τελικα ποια ειναι η τεχνικη περιγραφη κατασκευης του παρκου οταν προκειται για εγκριση εργασιων μικρης κλιμακας?Σας ευχαριστω για την κατανοηση

Link to comment
Share on other sites

olga Όλγα δεν θέλει κάτι επιπλέον εκτός της Υ.Δ. της δικιάς σου και του πελάτη..Ο πελάτης να έχει τα λεφτά που του χει ζητήσει η ΔΕΗ.Η αίτηση υπάρχει και στο site,εκεί που υπάρχει και η αρχική αίτηση.Απλώς εάν κάνεις καμία αλλαγή στα αρχικά στοιχεία που έχεις δηλώσει,τότε καταθέτεις τα επιπρόσθετα στοιχεία με νέα αίτηση.

 

stemis Παρόμοια με την αρχική τεχνική έκθεση,αλλά μην βάλεις περιττά ηλεκτρολογικά στοιχεία των πλαισίων και των μετατροπέων,δε νομίζω ότι χρειάζονται,και κάνε περιγραφή όλων των στοιχείων θα είναι μέσα στο χωράφι.Βάσεις στήριξης,περίφραξη,αριθμός πλαισίων,μετατροπέων,περιέγραψε τη χωροθέτηση και τον οικίσκο ή τον ΓΠΧΤ.Το κυριότερο είναι το διάγραμμα κάλυψης.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Romane.

Πάντως στo site της ΔΕΗ δε βλέπω άλλη αίτηση εκτός της αρχικής.

 

-Υπόδειγμα Υπεύθυνης Δήλωσης για τις περιπτώσεις που δεν απαιτείται Έγκριση Εκτέλεσης Εργασιών Μικρής Κλίμακας από την Πολεοδομία.

 

Πήγαινε εκεί που έχει την αρχική αίτηση και άνοιξε αυτό που σου χω με μαύρο χρώμα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.