Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδικό πρόγραμμα φ/β ως 10kW σε κτίρια


Stelios.A

Recommended Posts

επι του θέματος σε άλη πολεοδομία ζητούν και όψη (?) & τομή. Όταν πρόκειται για εγκατάσταση σε αγροτεμάχιο τι θα μπορούσε να θεωρηθεί ως τομή? Η τομή του φωτοβολταϊκού πλαισίου ( ενός ) ή η τομή κατα μήκος των Φ/Β στοιχείων?

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση βρίσκεται στην ερώτησή σου. Ρώτησες 5 πολεοδομίες και πήρες 5 απαντήσεις. Ε, λοιπόν δεν έχει σημασία γενικά τι χρειάζεται, αλλά προσαρμόσου στις απαιτήσεις κάθε πολεοδομίας. Ο μόνος τρόπος να βγάλεις άκρη και να είσαι αξιόπιστος στον πελάτη σου. Δηλαδή να ξεκαθαρίζεις ότι εξαρταται απ την πολεοδομία που ανήκει.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ συνάδελφε pv-t solar,

θα διαφωνίσω μαζί σου και με όλο το σεβασμό θα σου τονίσω ότι οι πολεοδομίες και οι υπάλληλοί τους δεν νομιμοποιούνται να ζητάνε δικαιολογητικά που δεν αναφέρονται ρητά στις αποφάσεις. Για την έγκριση εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας ή έγκριση εργασιών όπως επίσης αναφέρεται, τα απαιτούμενα δικαιολογητικά προβλέπονται από την απόφαση 5219/3-2-2004, και αναφέρονται στα συνημμένα υποδείγματα 1 και 2, και τη διαδικασία του άρθρου 2 παρ. 3 και 4.

Το παραπάνω έχει σταλεί, από τη γενική διεύθυνση πολεοδομίας, σε όλες τις πολεοδομίες της χώρας με την υπ' αρίθμ. 13/12-2-2004 εγκύκλιο.

Επίσης, τα Φ/Β αντιμετωπίζονται ακριβώς όπως και οι ηλιακοί θερμοσίφωνες. Από όσα έχω διαβάσει μέχρι τώρα, πουθενά δεν αναφέρεται οτι πρέπει να κατατίθεται και σχέδιο της εγκατάστασης.

Άλλωστε, υποτίθεται, ότι αυτές οι άδειες δεν απαιτούν την εμπλοκή μηχανικού. Η αίτηση κατατίθεται από τον ιδιοκτήτη και μόνο.

Για οτιδήποτε σας ζητούν, από τις πολεοδομίες, απαιτείστε να σας το ζητήσουν γραπτώς και τότε θα δείτε τι πραγματικά απαιτείται και τι όχι.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συνάδελφοι, δεν άντεξα να μην γράψω για άλλη μία φορά.

Αποφαση ΥΠΕΧΩΔΕ 29107/7-7-09 (ΦΕΚ 344/20-7-09): "Σε περίπτωση τοποθέτησης των Φ/Β στοιχείων σε στέγες θα πρέπει αυτή να γίνεται εντός του όγκου της στέγης, ακολουθώντας την κλίση τους και να απέχει 0,50 μ. από το περίγραμμα αυτής ώστε να εξασφαλίζεται η αισθητική εικόνα του κτιρίου"....."Για τη σύνδεση με τη ΔΕΗ δεν απαιτείται αυτοψία και σφράγιση από την πολεοδομική υπηρεσία του στελέχους της έγκρισης εργασιών μικρής κλίμακας,..... αλλά αυτό προσκομίζονται στην ΔΕΗ, με συνημμένα τα θεωρημένα φωτ/φα τοπογραφικού για τον ακριβή προσδιορισμό της θέσης του ακινήτου και κάτοψη του δώματος ή της στέγης, όπου θα φαίνεται η θέση τοποθέτησης των Φ/Β στοιχείων".

Δεν πιστεύω λοιπόν ότι είναι υποχρεωτικά τα σχέδια για την πολεοδομία (αρκεί πιστεύω μία τεχνική έκθεση ότι θα τοποθετηθούν έτσι όπως προβλέπεται), αλλά αν τα ζητάει η ΔΕΗ;

 

Και μην είστε πια και τόσο απόλυτοι με τις Πολεοδομίες.....

 

Όσον αφορά στα αγροτεμάχια, απλά η ΚΥΑ 29116/7-7-09 (ΦΕΚ 344/20-7-09) αναφέρει ότι θα πρέπει να έχουν ύψος έως 2,50 μ. Δεν είναι κακό λοιπόν να κάνει κάποιος στο διάγραμμα κάλυψης (αφού ορίζει και απόσταση από τα όρια και ποσοστό κάλυψης, θα πρέπει να υπάρχει Δ.Κ.) και μία μικρή τομή ή όψη ενός Φ/Β στοιχείου. Επειδή αν είναι σε traker θα πρέπει με μεγαλύτερο ύψος να εκδοθεί "θεώρηση εγκατάστασης μη δομικών στοιχείων..." (η παλιά διαδικασία) για την οποία απαιτούνται και αμοιβές για όποια μελέτη απαιτείται.

 

Υπενθυμίζω ότι, αντί να προσθέτουμε νέο μήνυμα κάτω από ένα άλλο δικό μας, είναι δυνατόν να κάνουμε επεξεργασία του ήδη υπάρχοντος. Ετσι μειώνεται και ο όγκος και το bandwidth, και γίνεται ευκολότερο στην ανάγνωση. Το κουμπάκι Edit βρίσκεται στο κάτω δεξιό μερος κάθε μηνύματός μας. Δοκιμάστε το!

CostasV

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα συναδελφοι. :)

 

Θα ηθελα οποιος γνωρίζει να μου πει τη χαρτια χρειαζονται για να παρει καποιος απο την πολεοδομια εγκριση μικρων εργασιων για την τοποθετηση φ/β συστηματος εως 10kw στη στεγη του.

Εχω επικοινωνησει με 5 διαφορετικες πολεοδομιες και δεν εχω βγαλει ακρη.

Ακουω για κατοψεις φωτογραφιες μονογραμμικο φ/β εγκαταστασης θεωρημενα αντιγραφα οικοδομικης αδειας κτλ κτλ Απο καποια αλλη πολεοδομια δεν χρειαζονται ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ (γλυφαδας) και σε καποια αλλη επεμεναν οτι δεν εχει καμια σχεση η εγκριση μικρων εργασιων με τα φ/β.

 

Γνωριζει καποιος τι πρεπει να υπαρχει συνημμενο για να εγκριθει η αιτηση?

 

και αν μπορει να βαλει και ενα λινκ απο που τα διαβασε...

 

Ρίξτε μια ματιά στην απάντηση της Ερώτησης 10 σε αυτό το faq.

 

Τα έχει όλα συγκεντρωμένα μαζί με τις υπεύθυνες δηλώσεις.

 

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητα σας , ευχαριστώ

ZaXoYs

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

θέλω να εγκαταστήσω φωτοβολταικά στη στέγη του σπιτιού μου, η οποία είναι κατά 60τμ προσανατολισμένη προς δύση και 40τμ προς ανατολή. Φυσικά θα έχω κάποιες απώλειες λόγω προσανατολισμού αλλά και πάλι νομίζω πως αξίζει τον κόπο.

Το ερώτημα μου είναι εάν γίνεται να εγκαταστήσω συλλέκτες και στις 2 πλευρές της επικλινούς στέγης. Να βάλω δηλαδή 6.6kW στη δυτική και 3.3kW στην ανατολική και να χρησιμοποιήσω 3 inverter των 3kW, 2 για τα 6.6 και εναν για τα 3.3 (σκόπιμα επέλεξα χαμηλότερης ισχύος inverters λόγω μη βέλτιστου προσανατολισμού των πανελ). Θα υπάρξει πρόβλημα με ασυμμετρία ηλεκτρικού φορτίου λόγω διαφορετικής ηλιακής ακτινοβολίας σε κάθε πλευρά της στέγης?

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας

 

Παρακαλώ, συμπληρώστε την ειδικότητά σας ώστε να φαίνεται στο προφίλ.

CostasV

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις τα φωτοβολταϊκά και στις 2 πλευρές.

Δεν μπορείς να επιλέξεις μικρότερης ισχύος μετατροπέα, γιατί την χαμηλότερη απόδοση θα την έχεις βάση του υπολογισμού της παραγωγής για όλο το χρόνο και όλες τις ώρες.

Θα υπάρχουν αρκετές ώρες στις οποίες τα πανέλα της κάθε πλευράς θα παράγουν το μέγιστό τους, αφού ο ήλιος θα είναι ακριβώς κάθετα σε αυτά.

Επομένως οι μετατροπείς πρέπει να είναι για τουλάχιστον 10kWp.

Πρόβλημα ασυμμετρίας δεν θα έχεις γιατί η πλευρά με τα 3.3kW θα έχει τον δικό της μετατροπέα. Απλώς οι 3 φάσεις θα έχουν διαφορά, αλλά δεν νομίζω ότι σε ενδιαφέρει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Γνωρίζει μήπως κανείς αν μπορεί να γίνει κάποιο ιδιωτικό συμφωνητικό για την περίπτωση που κάποιος δεν είναι ιδιοκτήτης οριζόντιας ιδιοκτησίας και θέλει να συμφωνήσει με έναν ιδιοκτήτη, π.χ. μιας μονοκατοικίας;

Εάν για παράδειγμα, έχει συμμετάσχει στην υλοποίηση της εγκατάστασης του Φ/Β (τουλάχιστον σαν επενδυτής με ένα ποσοστό της συνολικής επένδυσης που θα μπορεί να φθάσει μέχρι και 100%), να εισπράττει από τον δικαιούχο ένα αντίστοιχο ποσό για 25 χρόνια, από τα έσοδα που θα έχει ο ίδιος (βάσει της δικής του σύμβασης με την ΔΕΗ). Ο ίδιος θα μπορεί π.χ. να παρακρατάει ένα ποσό, που θα αντιστοιχεί σε ένα είδος ενοικίου και θα είναι ανάλογο με το ποσοστό συμμετοχής του στην επένδυση.

 

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητα σας στο προφίλ σας,ευχαριστώ

ZaXoYs

Link to comment
Share on other sites

@gregmav : μία είναι η σοβαρή λύση εδώ και θα σου δώσει πολύ λιγότερες απώλειες και την πιο όμορφη πιθανόν στέγη με ΦΒ στην Ελλάδα για την ώρα : thin film PV. Βέβαια θα χρειαστείς 1,5-2 φορές περισσότερο χώρο οπότε θα χωρέσουν πες 5kWp. Επειδή είναι σπίτι βέβαια δες και τη θετική πλευρά ότι θα χρειαστείς έναν αντί για τρεις inverter (υπάρχουν και κάποιοι τριφασικοί και πλέον όλες οι εταιρίες σκοπεύουν αρχές του 2010 να εντείνουν τους 3φασικούς). Η παραγωγή θα είναι μεγαλύτερη αλλά φυσικά όχι 2πλάσια, οπότε αν δε σε ικανοποιεί η παραγωγή από 5kWp και θες οπωσδήποτε 10 τότε πάω πάσο.

 

Βέβαια, σκέψου τεχνικά ότι λόγω 1) καλύτερου yield και 2)λιγότερων απωλειών σε σύστημα Α/Δ , μιλάμε για ±15% παραπάνω παραγωγή από το thin film.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας,

 

η αλήθεια είναι ότι θέλω οπωσδήποτε 10kW όποτε τα thin film τα απορρίπτω (σκέφτομαι βέβαια να τα χρησιμοποιήσω σε 20αρι σε αγροτεμάχιο που έχω).

Θα ρωτήσω βέβαια και τη ΔΕΗ, αλλά πιστεύετε ότι όντως δε θα έχω πρόβλημα με ασυμμετρία φορτίου ή και μειωμένη τελική απόδοση λόγω ασυμμετρίας (επιπλέον μείωση από αυτήν λόγω κακού προσανατολισμού).

Τέλος, σκέφτομαι να βάλω REC, Evergreen Solar ή Suntech. 'Εχετε κάποια άποψη για τα παραπάνω πλαίσια?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.