Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ειδικό πρόγραμμα φ/β ως 10kW σε κτίρια


Stelios.A

Recommended Posts

Επικοινώνησα και με τη ΔΕΗ για επιβεβαίωση,και πράγματι πρέπει να χει ενεργή σύνδεση στο δίκτυο ΧΤ.

 

Ξανακοιτώντας βέβαια τη νομοθεσία για το ειδικό πρόγραμμα,αναφέρει:

 

''1. Προϋπόθεση για την ένταξη φωτοβολταϊκού συστήματος στο Πρόγραμμα είναι η ύπαρξη ενεργής σύνδεσης κατανάλωσης ηλεκτρικού ρεύματος στο όνομα του κυρίου του φωτοβολταϊκού στο κτίριο όπου το σύστημα εγκαθίσταται.''

 

Αν για παράδειγμα ένα ΝΠΔΔ που ναι πελάτης ΜΤ επιθυμεί να μπει στο Ειδικό πρόγραμμα δε μπορεί?Έχει ενεργή σύνδεση στο όνομά του...

 

Η ΔΕΗ μου είπε όχι πάντως....

 

Γειά χαρά σε όλους και καλώς σας βρήκα.

 

Απ' όσα ξέρω η ΔΕΗ καλά λέει ότι ο καταναλωτής ΜΤ δεν μπορεί να κάνει Φ/Β 10kW, καθώς δεν υπάρχει ρολόι ΧΤ που είναι προυπόθεση σύνδεσης...

Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να αιτηθεί για νέο ρολόι ΧΤ και μετά να φτιάξει το Φ/Β που θέλει.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα,

 

Εχω λίγο μπευρδευτεί. Πότε χρειάζεται έκγριση μικρήσ κλίμακας και πότε υπεύθυνη δήλωση αφού πάρεις την προσφορά από την ΔΕΗ? Σε ποιες περιπτώσεις δηλαδη?

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα,

 

Εχω λίγο μπευρδευτεί. Πότε χρειάζεται έκγριση μικρήσ κλίμακας και πότε υπεύθυνη δήλωση αφού πάρεις την προσφορά από την ΔΕΗ? Σε ποιες περιπτώσεις δηλαδη?

 

Για στέγη σύμφωνα με τη νέα αίτηση της ΔΕΗ,ΕΕΜΚ χρειάζεται σε διατηρητέα κτίρια,κτίρια σε παραδοσιακούς οικισμούς και σε ιστορικά τμήματα πόλεων.

Link to comment
Share on other sites

Για στέγη σύμφωνα με τη νέα αίτηση της ΔΕΗ,ΕΕΜΚ χρειάζεται σε διατηρητέα κτίρια,κτίρια σε παραδοσιακούς οικισμούς και σε ιστορικά τμήματα πόλεων.

 

Ευχαριστω πολυ! Καλο βραδυ.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω.

 

Εχει εκπονησει καποιος συναδελφος καμια μελετη εγκαταστασης Φ/Β πανελ σε σκεπη, συμφωνα και με την καινουργια ΚΥΑ αλλα και με το προγραμμα που επιδοτει Φ/Β στις σκεπες? Ετσι για να παρουμε μια πρωτη γευση τι γινεται..

 

Η μελέτη σε σκεπή είναι αρκετά διαφορετική απο μια επίπεδη επιφάνεια, εμπεριέχονται πολύ ακόμα παράγοντες όπως η κλίση της στέγης, η αναγκαστική εγκατάσταση με βάση αυτήν την κλίση και τον προσανατολισμό, προβλήματα στις φάσεις για συστήματα άνω των 5kW και άλλα.

Νομίζω οτι αυτές οι μελέτες θέλουν μεγαλύτερη προσοχή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κύριοι.

Μήπως γνωρίζει κάποιος να μου πει τι ισχύει για εγκαταστάσεις Φ/Β σε στέγες μοναστηριών??

Τα μοναστήρια μπορούν να μπουν στο ειδικό οικιακό πρόγραμμα??Λογίζονται σαν ιστορικά κτίρια??Με γραφειοκρατία υπάρχουν κάποιες ειδικές απαιτήσεις?

Αν γνωρίζει κάποιος ας καταθέσει τις γνώσεις του...

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλώς σας βρίσκω συνάδελφοι και μη.

Έχω αρκετές μέρες που ξεπατώθηκα να διαβάζω το συγκεκριμένο forum για τα φωτοβολταικά και ειλικρινά έχω βρει πολλές και πολύ χρήσιμες πληροφορίες. Για αυτό αξίζει σε όλους σας ένα μπράβο. Μιλάμε για πολλές ώρες διαβάσματος, τόσο που νιώθω μερικούς από εσάς, σα να σας ξέρω χρόνια (jsk, stayros, tsilena, pv-t solar, bill_arianos (καθότι και εγώ αριανός) κλπ. Να με συγχωρέσουν όσοι δεν αναφέρθηκαν).

 

Από όλο αυτό το διάβασμα, έχω μαζέψει ορισμένες απορίες και θα σας τις παραθέσω στη συνέχεια. Ελπίζω να λάβω και τις απαραίτητες απαντήσεις.

 

1. Μπορώ σε μία εγκατάσταση δώματος 10kW να βάλω για παράδειγμα λίγο μεγαλύτερη ισχύ. πχ 46 πάνελ των 220Watt, οπότε να έχω σύνολο 10,12kW; Ο inverter μου θα είναι ο Tripower 10000, με ονομαστική ισχύ εξόδου τα 10kW. Ή αυστηρά δεν επιτρέπεται τα πάνελ μου να ξεπερνούν τα 10kW οπότε θα πρέπει να βάλω 45 πάνελ;

Από όσο γνωρίζω, στην Γερμανία επιτρέπεται σε εγκατάσταση 10kW να ξεπεράσεις κατά λίγο αυτή την ισχύ όπως στο παραπάνω παράδειγμα.

 

2. Έχω περίπτωση πελάτη όπου ένας εκ των κυρίων οριζόντιας ιδιοκτησίας θέλει να εγκαταστήσει σύστημα στο όνομά του. Έχει τις υπεύθυνες δηλώσεις από όλους του ιδιοκτήτες (περίπτωση γ στην αίτηση της ΔΕΗ).

Στα έγγραφα που πρέπει να συνυποβάλλω με την αίτηση για οικιακό ΦΒ, πρέπει να υπάρχει και ο τίτλος κυριότητας που διαθέτει ο πελάτης μου; το ρωτάω επειδή δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο στην αίτηση, αλλά σα να διάβασα σε κάποιο θέμα ότι απλά έχουν ξεχάσει να το βάλουν.

 

3. Τα τετραγωνικά της ταράτσας είναι λίγα, κοντά στα 70 (10*7). Μπορώ να δημιουργήσω ένα (υπερυψωμένο κατά 1 μέτρο ώστε να μπορώ από κάτω να κάνω συνδέσεις) κεκλιμένο επίπεδο με κλίση 10 μοιρών που να έχει διαστάσεις 9*6=54 τετραγωνικά μέτρα, οπότε το ψηλότερο σημείο του θα βρίσκεται σε απόσταση από το έδαφος 1μ+9*sin10=2.56 μέτρα; Σε αυτη την επιφάνεια θα χωρέσει αρκετά περισσότερα πάνελ (χωρίς σκιάσεις) από ότι εάν τα τοποθετήσω απευθείας στην ταράτσα. Εάν επιτρέπεται, χρειάζεται να δηλώσω κάτι στις αρμόδιες αρχές; (πχ Πολεοδομία)

 

4. Ο πελάτης μου δίνει κάτοψη της ταράτσας σε dwg αρχείο και εγώ με βάση αυτό το αρχείο δημιουργώ το διάγραμμα κάλυψης. Πρέπει να κάνω έλεγχο εάν αυτό το σχέδιο που θα μου δώσει, είναι και το πραγματικά κατατεθειμένο στην πολεοδομία;

 

5. Κάτι άσχετο με τα οικιακά. Άκουσα ότι σε μεγάλες εγκαταστάσεις της τάξεως MW, εάν έχεις άδεια από ΡΑΕ για Χ kW, μπορείς στην τελική εγκατάσταση να βάλεις +10% σε ισχύ. Ισχύει κάτι τέτοιο και αν ισχύει, μπορείτε να μου πείτε σε ποιο ΦΕΚ το λέει;

 

6. Οι υπεύθυνες δηλώσεις (ιδιοκτητών και δική μου) θα πρέπει να είναι επικυρωμένες;

 

7. Τον ηλιακό μπορώ να τον τοποθετήσω και επάνω στο απόληξη του κλιμακοστασίου του ανελκυστήρα;

 

Αυτές τις απορίες έχω συγκεντρώσει για την ώρα. Να με συγχωρέσετε για το μακροσκελές ποστάρισμα, αλλά ελπίζω να λάβει των κατάλληλων απαντήσεων.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

2. Ρώτα τη ΔΕΗ για να μην τρέχεις τελευταία στιγμή

 

3. Νομίζω χρειάζεται άδεια μικρής κλίμακας από πολεοδομία για να είσαι νόμιμος

 

4. Καλό θα ήταν να δεις το τοπογραφικό ή κάποιο έγγραφο επικυρωμένο

 

6. Η δικιά σου δε χρειάζεται επικύρωση. Του ιδιωκτήτη συνήθως την υπογράφει μπροστά στην ΔΕΗ (αναλόγος την συγκεκριμένη ΔΕΗ καλύτερα ρώτα τους)

 

7. Οχι

 

Ας επιβαιβεώσει και κάποιος άλλος

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.