Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ειδικό πρόγραμμα φ/β ως 10kW σε κτίρια


Stelios.A

Recommended Posts

Λοιπόν για την υπεύθυνη δήλωση εβγαλα άκρη για όσους ενδιαφέρονται. Ο νομικός μας σύμβουλος μου είπε ξεκάθαρα ότι και με το συμφωνητικό είμαι καλυμένος αλλά αν θέλω σε περίπτωση μίας στις χίλιες που γίνει κάτι στραβό , φτάνει να μου φέρει ο πελάτης μια δήλωση απο πολιτικό μηχανικό που να λέει ότι το κτίριο υφίσταται νόμιμα δηλαδή την πρώτη παράγραφο και το κειμενάκι της Υ/Δ .

Φτάνει μέχρι και για να πληρωθούμε απο τον πελάτη αμα έχει κάνει μακακίες......

Άρα όλα είναι έυκολα πλέον....

 

Με το στηθαίο θα απαντήσει κανένας ξεκάθαρα τι γίνεται?

 

---------------------[Συγχώνεψη]---------------------

 

σε περίπτωση ελέγχου , λέμε τώρα εάν και όταν, με ποια στοιχεια μπορουν να αποδειξουν οτι οι παράνομες αλλαγές υφίσταντο κατα την ημερομηνία που υπέγραφες την υπευθυνη δήλωση;

Να το πω αλλιώς ,αν ο ιδιοκτητης κανει αλλάγές μετά την εγκατάσταση του συστήματος,γιατί να φταιει ο μηχανικός γι'άυτές;

Δε λέμε να κάνεις τη στηριξη σε παράνομη πλάκα/στέγη ή σε πλάκα/στεγη κτηριου/χώρου για τα οποια δεν επιτρέπει η νομοθεσία, αυτό ειναι άλλη ιστορία.

 

Με μερικές φωτογραφίες και ένα βιντεάκι έχεις καθαρίσει αλλά παρουσία του πελάτη για να μην σου λέει ότι το έκανες κρυφά.Να είναι ενήμερος...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις:

Το ύψος που μπορεί να φτάσει μια κατασκευή με φωτοβολταίκά σε μια ταράτσα πιο είναι;

Δηλαδή αν βάλω δύο σειρές πλαισίων κατακόρυφα με 25 - 30 μοίρες φτάνω στα 1,65 μ αυτό επιτρέπεται; Που μπορώ να βρώ αυτές τις οδηγίες; Ισχύει ότι πλέον και στις ταράτσες πρέπει να αφήνουμε μισό μέτρο αντί για ένα;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Περιμετρικα πρεπει να αφηνεις μισο μετρο.

Τωρα οσον αφορα το μεγιστο υψος εχει να κανει με το ιδεατο στερεο του κτιριου το οποιο δεν πρεπει να ξεπερνας.Επισης εχει να κανει και με το αν εχεις εξαντλησει ολο το συντελεστη δομησης.Πρεπε να τα ψαξειος ολα αυτα. Το υψος που λες μαλλον ειναι επιτρεπτο.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία βρήκα και διάβασα πως ορίζεται το ιδεατό στερεό ενός κτηρίου, αλλά τώρα μου γεννάται η εξής ερώτηση, αν το κτήριο είναι σε γωνία τότε ο κανόνας του ιδεατού στερεού πρέπει να εφαρμοστεί και στις δύο πλευρές ;

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση δύο συνιδιοκτητών σε οικία, η ΔΕΗ ζητά τη σύνταξη ιδιωτικού συμφωνητικού παραχώρησης (όχι απλή βεβαίωση του Ν105).

 

Υπάρχει κάποιο υπόδειγμα;

Link to comment
Share on other sites

εγώ σήμερα ρώτησα στην δεή για περίπτωση συνιδιοκτησίας σε οικία και μου ζήτησαν απλή δήλωση του Ν105 όπου να αναφέρεται ότι ο ένας συνιδιοκτήτης συμφωνεί στην παραχώρηση του δώματος για εγκατάσταση φ/β συστήματος.

Link to comment
Share on other sites

Από τράπεζα πάντως δεν έγινε δεκτό... Μου είπαν να πάνε και οι δύο ιδιοκτήτες...μάλλον για να βγεί κοινό δάνειο;;;

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.