Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ειδικό πρόγραμμα φ/β ως 10kW σε κτίρια


Stelios.A

Recommended Posts

η περίπτωση μου δεν είναι για τράπεζα. μίλησα εντός... ΔΕΗ και είπαν ότι παλιά γινόταν δεκτή η απλή δήλωση, αλλά μετά από κάποια.. θέματα που προέκυψαν, ζητάνε ιδιωτικό συμφωνητικό, είναι κάτι πρόσφατο δηλαδή..

 

πάντως μάλλον είναι θέμα του κάθε γραφείου, τι να πω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να ρωτήσω κάτι και εγώ.

Εδώ και λίγο καιρό η τοπική ΔΕΗ ζητάει βεβαίωση στατικής επάρκειας από πολιτικό μηχανικό για οικιακά συστήματα σε στέγες κτηρίων. Σας έχει τύχει κάτι τέτοιο στις δικές σας ΔΕΗ ή είναι "τοπικό φαινόμενο";

Ως πολιτικός μηχανικός, μου φαίνεται σωστή κίνηση αφού υπάρχει θέμα ασφάλειας τόσο των εργαζομένων που θα ανέβουν στην σκεπή κατά την διάρκεια των εργασιών όσο και για το ίδιο βάρος των ΦΒ συλλεκτών. Φυσικά δεν μπορεί κανείς να ξέρει τι θα γίνει σε 25 χρόνια από τώρα, αλλά στην περίπτωση μιας παλιάς σκεπής 30-40 ετών, μπορεί να γίνει ένας έλεγχος και αν χρειαστεί να γίνουν κάποιες επεμβάσεις για την αύξηση της φέρουσας ικανότητας της σκεπής.

 

Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κάποια "εσωτερική εγκύκλιος" της ΔΕΗ για αυτή την βεβαίωση; Κανένα ΦΕΚ δεν αναφέρει ότι επιβάλλεται στατικός έλεγχος της σκεπής. Με την ίδια λογική θα έπρεπε να γίνεται και στατικός έλεγχος την μεταλλικής κατασκευής που τοποθετείται πάνω στο δώμα πχ, για ανατροπή, για υφαρπαγή κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Εχει τοπική ΔΕΗ στον Αλφα Κενταύρου;;; Εγώ νόμιζα ότι ανήκει στα Κεντρικά του Πλούτωνα!

 

Σώπα μωρέ που θα πληρώσει ο άλλος για τις επεμβάσεις... Το βάρος των πανέλων δεν είναι τίποτε αλλά ο εργάτης ίσως βρεθεί σε καμιά κρεβατοκάμαρα ξαφνικά!

Link to comment
Share on other sites

Εχει τοπική ΔΕΗ στον Αλφα Κενταύρου;;; Εγώ νόμιζα ότι ανήκει στα Κεντρικά του Πλούτωνα!

 

Σώπα μωρέ που θα πληρώσει ο άλλος για τις επεμβάσεις... Το βάρος των πανέλων δεν είναι τίποτε αλλά ο εργάτης ίσως βρεθεί σε καμιά κρεβατοκάμαρα ξαφνικά!

 

 

1) Κι όμως! Οι Klingon αποκρατικοποίησαν την ΔΕΗ εδώ. Τώρα υπάρχουν αρκετοί ανταγωνιστές όπως η AEGEAN-Centauris. Μελλισανίδειος Ενέργεια κλπ...

 

2) Μου έχουν τύχει αρκετές περιπτώσεις. Η πιο τραγική ήταν σε ένα μικρό χωριό. Ο ιδιοκτήτης ήθελε να τα βάλει σε αποθήκη χτισμένη το 1932 βάση συμβολαίου!!

Περιττό να πω πως τα πουλιά φοβόταν να πατήσουν πάνω στην σκεπή! Τελικά τον έπεισα να κάνουμε τις απαραίτητες επεμβάσεις και φυσικά να ανακεραμώσουμε όλη την σκεπή πριν τοποθετηθούν τα πάνελς.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Off - topic

Μια εκκλησία μπορεί να κάνει αίτηση για φ/β 10kw?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όχι ; Είναι ο οίκος του Θεού :P (θα πει ο πιστός)

 

Γιατί όχι ; Ειναι έδρα επιχειρησης :oops: (θα πει ο αντίχριστος :D)

 

Απ' όλες τις μεριές είσαι καλυμένος !!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όχι;Είναι Ν.Π.Δ.Δ. (θα πει ο νομικός):grin:

 

Εμείς της εκκλησίας είμαστε σε όλα μέσα.Στα Φ/Β που ασχολήται η σάρα και η μάρα θα μείνουμε στην απ΄έξω??Πλάκα κάνω.Δεν είμαι της εκκλησίας.Αλλά δεν ξέρω εάν είμαι η σάρα ή η μάρα.:P

 

Πάντως έχω δει σε ένα μοναστήρι,πίσω από ένα βοηθητικό τους κτίριο και προς το βορρά(σίγουρα θα έχει σκιάσεις),να έχουν τοποθετηθεί Φ/Β πλαίσια.Και θέλω να πάω ν ανάψω ένα κεράκι να δω τι έχουν κάνει(απλή απορία).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις:

Το ύψος που μπορεί να φτάσει μια κατασκευή με φωτοβολταίκά σε μια ταράτσα πιο είναι;

Δηλαδή αν βάλω δύο σειρές πλαισίων κατακόρυφα με 25 - 30 μοίρες φτάνω στα 1,65 μ αυτό επιτρέπεται; Που μπορώ να βρώ αυτές τις οδηγίες; Ισχύει ότι πλέον και στις ταράτσες πρέπει να αφήνουμε μισό μέτρο αντί για ένα;

 

Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.