Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδικό πρόγραμμα φ/β ως 10kW σε κτίρια


Stelios.A

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Μπορούν να τοποθετηθούν φ/β σε πέργκολα που καλύπτει μέρος της ταράτσας του κτιρίου;

Επίσης, η απαίτηση να απέχουν τα φ/β 0,5 m από το περίγραμμα της στέγης, ισχύει και για την περίπτωση της πέργολας;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά για πέργκολα όχι δεν μπορείς. Λένε να το αλλάξουν γιατί δεν έχει νόημα, είναι σαν κανονική στέγη εφόσον είναι δηλωμένη. Προς το παρον όχι λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά για πέργκολα όχι δεν μπορείς. Λένε να το αλλάξουν γιατί δεν έχει νόημα, είναι σαν κανονική στέγη εφόσον είναι δηλωμένη. Προς το παρον όχι λοιπόν.

 

Στην πέργκολα δεν επιτρέπεται, παρά μόνο φυτά

 

Καλησπέρα!

Μπορούν να τοποθετηθούν φ/β σε πέργκολα που καλύπτει μέρος της ταράτσας του κτιρίου;

Επίσης, η απαίτηση να απέχουν τα φ/β 0,5 m από το περίγραμμα της στέγης, ισχύει και για την περίπτωση της πέργολας;

 

Ευχαριστώ

 

Όχι συνάδελφε. Σε πέργκολες απαγορεύεται.

 

Η αποψη μου ειναι να δεις τους νεους Inverter της SMA (Tripower). Ειναι πολυ καλοι για την περιπτωση σου (απευθειας 3φασικη εξοδος, 2 MPPT, 10 KW). Αρχιζουν να κυκλοφορουν απο το Δεκεμβρη.

 

Και επειδη δεχθηκα καποιο μηνυμα να αλλαξω τα λεγομενα μου επειδη φαινεται σαν να κανω διαφημιση, να τονισω οτι δεν κανω καμια διαφημιση, ουτε εχω κανενα συμφερον απο την SMA.

 

Λέγαν για Δεκέμβρη, αλλά υπολόγιστε από Απρίλιο να στε μέσα :)

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά για πέργκολα όχι δεν μπορείς. Λένε να το αλλάξουν γιατί δεν έχει νόημα, είναι σαν κανονική στέγη εφόσον είναι δηλωμένη. Προς το παρον όχι λοιπόν.

 

Σε πέργκολα που καλύπτει το μπαλκονι νομιζω επιτρέπεται, επειδή το σχετικό ΦΕΚ αναφέρει οτι επιτρέπεται σε στέγαστρα βεραντών.

Αυτό που δεν διευκρινίζεται στους όρους εγκατάστασης είναι αν και στα στέγαστρα βεραντών τα φ/β πρέπει να απέχουν 0,5 m απ' το περίγραμμα, όπως αναφέρει για τις στέγες.

Link to comment
Share on other sites

Σε πέργκολα που καλύπτει το μπαλκονι νομιζω επιτρέπεται, επειδή το σχετικό ΦΕΚ αναφέρει οτι επιτρέπεται σε στέγαστρα βεραντών.

Αυτό που δεν διευκρινίζεται στους όρους εγκατάστασης είναι αν και στα στέγαστρα βεραντών τα φ/β πρέπει να απέχουν 0,5 m απ' το περίγραμμα, όπως αναφέρει για τις στέγες.

 

Τα στέγαστρα βεραντών δεν είναι πέργκολες. Δεν είμαι πολ.μηχανικός για να πω με σιγουριά πως διαχωρίζονται στις άδειες, αλλά αν στην άδεια είναι δηλωμένη σα πέργκολα τότε το ξεχνάμε. Αν είναι δηλωμένη ως στέγαστρο, τότε όλα οκ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μια διευκρινιση , οταν ο νομος κανει λογο για κτιρια πολυ μικρων επιχειρησεων, εννοει αποκλειστικα και μονο το κτιριο που ειναι εδρα της επιχειρησης, ή και οποιοδηποτε βοηθητικο ; Δηλαδη αν μια επιχειρηση εχει 4 κτιρια μπορει στη σκεπη του καθ'ενος να τοποθετησει απο ενα φ/β συστημα αρκει να εχει ξεχωριστη παροχή και ξεχωριστο ρολόι το καθ'ενα;

Επισης , εχει αντιμετωπισει κάποιος περίπτωση να απαιτειται επιπλέον χωρος στη σκεπη και να νομιμοποιειται επέκτασή της ;

Link to comment
Share on other sites

Γεια και χαρά σε όλους,

 

Το ερώτημά μου αφορά το ζητούμενο συμπαγές στηθαίο ύψους έως 1,20m σε σταθμούς έως 10kw. Το στηθαίο αυτό εφόσον τοποθετηθεί στην περίμετρο του κτιρίου, προκειμένου να εξασφαλιστεί μέγιστη εκμετάλευση διαθέσιμου χώρου, δημιουργεί ορισμένα πολύ βασικά προβλήματα:

 

1. Όπως προανέφερε φίλος τα ζητήματα με το Δ.

2. Πολύ σοβαρό κατασκευαστικό πρόβλημα διότι για να ολοκληρωθεί το στηθαίο θα πρέπει να καλουπωθεί εν μέρει και να σοβατιστεί εξωτερικά και για να γίνει αυτό απαιτούνται ικριώματα τα οποία η έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας δεν καλύπτει. Άρα απαιτείται οικοδομική άδεια, καρτέλα ΙΚΑ που σημαίνει ακόμα και πιθανό έλεγχο στατικής επάρκειας στην περίπτωση ιδίως που τοποθετείται στηθαίο σε άκρα μεγάλων προβόλων. Το "συμπαγές" σημαίνει ή κτιστό ή σκυροδέματος, σε κάθε περίπτωση το φορτίο δεν είναι αμελητέο. Η ξηρά δόμηση δεν γίνεται αποδεκτή (ακόμα και Ytong).

 

Το κόστος κατασκευής συμπαγούς στηθαίου ανάλογα στο δώμα μπορεί να σημαίνει 2000 με 3000 euro. Συνυπολογίζοντας το κόστος μιας πρόσθετης οικοδομικής άδειας, ΙΚΑ, αμοιβές μηχανικών κτλ μπορούμε να διακρίνουμε πλεόν αντικίνητρα για τοποθέτηση σταθμών υπό το καθεστώς αυτό. Όλα αυτά βέβαια στην περίπτωση που δεν προϋπάρχει στηθαίο (σύνηθες).

 

Σε όλα αυτά φυσικά να προσθέσω όπως εύλογα καταλαβαίνετε πως η σκίαση συμπαγούς στηθαίου 1,00m προκαλεί αντίστοιχα προβλήματα στην πρώτη σειρά Φ/Β τοποθετημένη σε απόσταση 1,00m επό την περίμετρο. Δηλαδή το κιγκλίδωμα τι πρόβλημα δημιουργεί από άποψη ασφάλειας και αισθητικής;

 

Πως τα καταφέρνουν πάντα να προκαλούν το χάος χωρίς να χρειάζεται

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου δώμα που έχω έτοιμο στηθαίο ύψους 1,10μ πρέπει να βάλω τα φωτοβολταικά τουλάχιστον 2 μετρα μακρια για να μην σκιάζετετους χειμερινούς μήνες. Τι τους πείραζε δηλαδή να είχαμε κάγκελα?

Οταν πέρασα ΕΠΑΕ μου είπαν ότι με το στηθαίο δεν επηρεάζεται η αισθητική του κτιρίου αφού δεν φαίνονται τα Φ/Β από κάτω.

 

Ειδα σε εργασία μικρής κλιμακας να περιέχει την κατασκευή στηθαίου μέσα ύψους 1,2μ μαζί με την εγκατάσταση των φωτοβολταικών και είχε υπογραφτεί κανονικά από την πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Στην ΚΥΑ αναφέρεται το μέγιστο ύψος του στηθαίο τα 1,20m. Το ελάχιστο ύψος ποιο είναι; Ορίζεται από πουθενά;

Link to comment
Share on other sites

stayros αυτην την απορια την εχω και εγω τους τελευταιους 6 μηνες, αν μπορει ας μας απαντησει κανενας Πολιτικος Μηχανικος.

 

Εγω να προσθεσω και την εξης ερωτηση, σε ταρατσα με καγκελα, αν χτισεις εσωτερικα απο τα καγκελα στηθαιο πχ 20cm εισαι αραγε οκ;

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.