Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδικό πρόγραμμα φ/β ως 10kW σε κτίρια


Stelios.A

Recommended Posts

Να ρωτησω εγω κατι που ισως απαντησει καποιος συναδελφος που εχει κανει ηδη εγκατασταση. Αν εχουμε μια δικλινη στεγη με κεραμυδι, το περιθωριο του 0,5 m απο που πρεπει να τηρειται? Μονο απο τις ακρες ολης της στεγης (και οι 2 πλευρες αντιμετωπιζονται ως ενιαιος ογκος) ή και απο την κοινη ακμη τους στην κορυφη καθε πλευρας (καθε πλευρα αντιμετωπιζεται ξεχωριστα απο τις αλλες)?

Ευχαριστω

 

Αν το ψάξετε λίγο σε ιστοσελίδα γνωστής γερμανικής εταιρείας που εμπορεύεται προϊόντα Φ/Β, υπάρχει ένα κείμενο που αναφέρεται σε αυτήν την απόσταση του 0,5μ και στο σχέδιο που επισυνάπτεται φαίνεται καθαρά ότι πρέπει να τηρείται ΚΑΙ από τον κορφιάτη!!!

 

Ίσως αντιγράφτηκε λοιπόν από τίποτα γερμανικά πρότυπα (αντικεραυνική προστασία;) και απλά (:)) δεν αναφέρθηκε στη δική μας νομοθεσία.

 

Εγώ πάντως που ρώτησα πολεδομία μου είπαν από το περίγραμμα.

 

Ας, μη τους πονηρέψουμε... Θα χαθούν πολύτιμα κιλοβάτ! :) :)

Link to comment
Share on other sites

stayros αυτην την απορια την εχω και εγω τους τελευταιους 6 μηνες, αν μπορει ας μας απαντησει κανενας Πολιτικος Μηχανικος.

 

Εγω να προσθεσω και την εξης ερωτηση, σε ταρατσα με καγκελα, αν χτισεις εσωτερικα απο τα καγκελα στηθαιο πχ 20cm εισαι αραγε οκ;

 

Στα κεντρικά της πολεοδομίας που ενημερώθηκα, μου είπαν ότι δεν υπάρχει περιορισμός στο ελάχιστο.

Αρκεί να είναι τακτοποιημένα στο δώμα και να οριοθετούνται με αυτό το 'στηθαίο'...

 

Αυτό που με ψιλοτρομάζει λίγο είναι ο ορισμός 'στηθαίο' στην πολεοδομική διάλεκτο. Μήπως βάσει κάποιου νόμου-διάταξης, η λέξη στηθαίο σημαίνει και κάποιο ελάχιστο ύψος;;; Κάποιος πολ.μηχανικός ας βοηθήσει...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους

 

Μήπως σας βρίσκεται το ΚΥΑ 29116/7-7-09 (ΦΕΚ 344/20-7-09)

(Εγκ. ΠΕΧΩΔΕ για εγκατάσταση Φωτοβολταϊκών)

 

Ευχαριστώ ...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μία αναφορά για την 29116 στο #44.

 

... την έχω δει, αλλά η ΚΥΑ 29116 (νομίζω ότι) λέει κάτι και για τις αποστάσεις των φωτοβολταϊκών από τα όρια του αγροτεμαχίου ...

 

Τα φώτα του κανείς ?

 

/Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θέλω να φτιάξω ένα φωτοβολταικό σταθμό 10KW στη ταρατσα του σπιτιού μου, είμαι ηλεκτρολόγος μηχανικός αλλά απο φωτοβολταικά δε έχω καθόλου εμπειρία,

τα περισσότερα πάνελ που έχω δεί ειναι 180Wp 24V, άρα έχουμε 54 πάνελ= 9720W, 3 συστοιχίες των 18 πάνελ, όπου σε κάθε συστοιχία θα είναι 2 σειρές απο 9 πάνελ συνδεδεμένα σε σειρά και αυτές μεταξύ τους παράλληλα, άρα η κά8ε συστοιχία θα είναι 216V 3240W και κάθε συστοιχία θα καταλήγει σε ένα inverter το οποίο θα τροφοδοτεί μία απο τις τρείς φάσεις του δικτύου. Είναι σωστό το σκεπτικό μου? Έχετε κάποια πάνελ να μου προτείνεται? Κάτι έχω ακούσει για σωστή κατανομή φάσεων αλλά δε έχω καταλάβει τι εννοούνε. Το γεωγραφικό πλάτος της Αθήνας είναι 38 μοίρες, τέτοια κλίση πρέπει να δώσω στις κυψέλες?

Οποιαδήποτε βοήθεια είναι καλοδεχούμενη

Link to comment
Share on other sites

Η κλίση που βάζουμε συνήθως είναι γύρω στις 30 μοίρες για Αθήνα.

Για τα πάνελ τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά γιατί πρέπει να δεις τα όρια που έχει ο κάθε Inverter για την τάση λειτουργίας και επιπλέον να λάβεις υπόψη ότι η τάση των πάνελ αλλάζει ανάλογα με τη θερμοκρασία (ανεβαίνεισ ε χαμηλές θερμοκρασίες και πέφτει σε υψηλές θερμοκρασίες).

Κάνε μια καλή αρχή με το να πειραματιστείς με αυτό το πρόγραμμα:

Sunny Design

 

Είναι της SMA (εταιρία με inverters). Δεν κάνω διαφήμιση της εταιρίας. Απλά είναι το μόνο δωρεάν πρόγραμμα που ξέρω για μια αρχικη΄διαστασιολόγηση.

 

Αν θες περισσότερη βοήθεια, περιμένουμε τις ερωτήσεις σου.

Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι καλησπερα

 

το 2008 βγηκε η αδεια σε μια 6οροφη πολυκατοικια.

(ειχα κανει τις η/μ μελετες)

 

ο κατασκευαστης που ειναι και πολιτικος μηχανικος, μου ζητησε να δω το θεμα των φ/β συστηματων για τη στεγη της πολυκατοικιας.

εχει γινει ο σκελετος και τα τουβλα και ειμαστε ετοιμοι για υδραυλικα - ηλεκτρικα.

ηθελα να ρωτησω τα εξης:

α) μεχρι τι ισχυ μπορω να τοποθετησω στη στεγη? ειναι εως τα 10kw?

β) ποια νομοθεσια ακολουθω?

γ) ποια η τιμη της kwh?

δ) στη πολυκατοικια θα εχω 18 διαμερισματα δλδ 18 μετρητες της δεη και ενα τριφασικο μετρητη για το κοινοχρηστο. θα μπορει ο κατασκευαστης να πουλα το παραγωμενο ρευμα στη δεη χωρις να εμπλεκονται οι μετρητες(κοινοχρηστος-διαμερισματων).,

 

στο μελλον μπορει να αξιωσει ιδιοκτητης μειωση του ρευματος του εφοσον τα φ/β τα θεωρησει κοινοχρηστα?

 

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

α) Είναι όντως μέχρι 10 kW

B) Η βασική νομοθεσία συνοψίζεται στα εξής: αρχείο 1αρχείο 2

c) 0.55 ευρώ /kWh

d) Η νομοθεσία λέει ότι πρέπει το σύστημα να ανήκει σε κάποιον που έχει οριζόντια ιδοκτησία στο κτίριο που θα γίνει η εγκατάσταση. Η πιο συνηθισμένη λύση είναι να συνδεθεί ατο λογαριασμό των κοινοχρήστων. Φαντάζομαι βέβαια ότι αφού ο πελάτης σου χτίζει την οικοδομή, τότε είναι και ο ιδιοκτήτης οπότε μπορεί να τα βάλει μόλις υπάρξει κάποιο ρολόι της ΔΕΗ. Δεν ξέρω τι θα γίνει όμως με τους μελλοντικούς ιδιοκτήτες και ειδικά στην περίπτωση που ο πελάτης σου πουλήσει όλη την πολυκατοικία. Ο νόμος λέει κανονικά ότι ο ιδιοκτήτης του συστήματος πρέπει να έχει οριζόντια ιδιοκτησία στο κτίριο που γίνεται η εγκατάσταση. Ίσως να πρέπει να συμβουλευτείς κάποιον δικηγόρο για αυτό το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.