Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιμετρικά τοιχώματα υπογείου-ενεργές δυσκαμψίες κατακορύφων στοιχείων


 

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 84
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

...όπως συζητούσα εχθές με τον rigid κατέληξα ότι σε κτήριο(π.χ διώροφο) με υπόγειο(>80%), για οτιδήποτε Κs( μικρό ή μεγάλο) και δεσμεύσεις στην στάθμη του υπογείου είχαμε τα ίδια συμπεράσματα σε ιδομορφές

 

Αυτό γιατί συμβαίνει? Λογικά δεν θα έπρεπε όσο πιο μικρό Κs έχεις τόσο μεγαλύτερες ιδιομορφές να προκύπτουν?? (όταν λες δεσμεύεις τη στάθμη υπογείου τι εννοείς? Την οροφή υπογείου?)

 

 

@rigid μου είπες εχθές ότι αποδεσμεύοντας το υπόγειο(προκύπτει τριώροφο + θεμελίωση) και Κs=10000 έβγαλες ιδιοπερίοδο 0,45s...βάλε τωρα ένα πολύμεγάλο Ks ή πάκτωση πάλι χωρίς δεσμεύσεις και πες μου τη ιδιοπερίοδο βγάζει... με τη λογική του υπογείου ώς ''απαραμόρφωτου κουτιού'' η διαφορά θα πρέπει να είναι μικρή αν το έδαφος είναι δύσκαμπτο(μεγάλο Ks), αλλά με τη λογική του μικρου Κs...

 

Πιστεύω ότι η διαφορά θα είναι μεγάλη. Γιατί να είναι μικρή? Ουσιαστικά η θεμελίωση δεν έχει πια στροφική ελευθερία όπως με το Ks=10000.

Link to comment
Share on other sites

ναι τη στάθμη του υπογείου εννοώ...έτσι με μικρό Κs και χωρίς δεσμευση της στάθμης υπογείου έχεις μεγάλες ιδιομορφές, ενώ με δέσμευση δεν έχεις μεγάλες γιατί είναι σαν να αγνοείς το μικρό Κs.

 

ακριβώς triumph με μικρό Ks η διαφορά στην ιδοπερίοδο είναι μεγάλη αν πάρεις ή όχι δεσμεύσεις στη στάθμη υπογείου(τουλάχιστον έτσι βγάζω εγώ) κι αν στέκει αυτό τότε η δέσμευση της στάθμης υπογείου σαυτή τη περίπτωση είναι λάθος...αντίθετα για κάλο έδαφος(μεγάλο Ks) οι διαφορές είναι ασήμαντες...

Link to comment
Share on other sites

...έτσι με μικρό Κs και χωρίς δεσμευση της στάθμης υπογείου έχεις μεγάλες ιδιομορφές, ενώ με δέσμευση δεν έχεις μεγάλες γιατί είναι σαν να αγνοείς το μικρό Κs.

 

Για μένα είναι απολύτως λάθος. Τι σημαίνει λόγω δέσμευσης οροφής υπογείου αγνοείται το Κ? Αν ισχύει αυτό είναι τραγικό λάθος του προγράμματος.

Link to comment
Share on other sites

δε με κατάλαβες μάλλον...λέω ότι αν έχεις μικρό Ks(ενδόσιμο έδαφος) και βάλεις οριζόντιες δεσμεύσεις στην οροφή υπογείου για να μειώσεις τους βαθμούς ελευθερίας λόγω υπαρξης υπογείου τότε πως θα λειτουργήσει το κατακόρυφο ελατήριο πληρως όταν ο φορέας καταπονείται από σεισμική φόρτιση, αφού έχεις δεσμέσει την οριζόντια μετατόπιση της στάθμης του υπογείου...

Link to comment
Share on other sites

Σωστά το λες κ εσύ κ εγώ. Εγώ απλώς είπα ότι έιναι λάθος του προγράμματος. Ο σεισμός δεν καταλαβαίνει "περιμετρικά τοιχεία υπογείου". Άποψή μου σε αυτές τις περιπτώσεις είναι ότι δεν πρέπει να δίνουμε δέσμευση οροφής υπογείου. Ή αν δίνουμε πρέπει το πρόγραμμα να μην ακυρώνει τη στροφική ευκαμψία του εδάφους. Να μηδενίζει δηλαδή την σχετική μετατόπιση στο επίπεδο των πλακών μεταξύ σταθμών υπογείου και ισογείου και όχι τη στροφή του κτιρίου.

Link to comment
Share on other sites

ωραία χαίρομαι που με κατάλαβες...οπότε το πρόβλημα είναι στο λογισμικό...όμως από όσο ξέρω στα λογιμικά οι δεσμεύσεις που μπορείς να δώσεις είναι constrains(ακόμα και στα SAP2000 και Etabs) όχι δέσμευση βαθμού ελευθερίας κάμποιου μέλους σε σχέση με κάποιο άλλο...αν γνωρίζεις κάτι διαφορετικό πες μου...

Έτσι με αυτές τις δυνατότητες του λογισμικού για μικρά Ks δε πρέπει να δεσμεύουμε τη στάθμη του υπογείου γιατί προσομοιώνουμε πιο σωστά την ύπαρξη υπογείου αλλά χάνουμε την στροφή του κτηρίου που θα δώσει μεγαλύτερες ιδιοπεριόδους...συμφωνείς triumph?

 

@rigid πες μου αν έχω λάθος και που με βάση τη δική σου γνώμη...

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι. Βέβαια όπως είπα το λάθος εξαφανίζεται αν δε δώσεις δέσμευση οροφής υπογείου αλλά μετά η κρίσιμη στάθμη για nv, ικανοτικό τοιχείων κλπ. πάει περίπατο.:D Τι ωραία που είναι αυτά τα προγράμματα!!!

Υ.Γ. Και στο κάτω κάτω φτιάχνουμε φάσμα με επιτάγχυνση σταθερή παντού βο*α και τελειώνει η υπόθεση ιδιομορφών.

Link to comment
Share on other sites

γενικά από τα λογισμικά που έχω δει όταν έχεις ''στατικό'' υπόγειο(>80%) δεν υπάρχει πρόβλημα με nv και ικανοτικό τοιχείων γιατί είναι ξεκάθαρη η στάθμη του nv και του ικανοτικού των τοιχείων...το πρόβλημα είναι όταν έχεις ''μη στατικό'' υπόγειο(<80%) που πρέπει να το λάβεις υπόψιν στο σεισμό και η στάθμη του nv κατεβαίνει στη βάση του υπογείου και το nv πάει στο θεό λόγω περιμετρικών τοιχωμάτων και βέβαια δεν είναι το σωστό nv...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.