Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κλειστός χώρος στάθμευσης αλλαγή σε κύρια χρήση και δικαιώματα επεμβάσεων


Recommended Posts

(Έγινε μεταφορά στην ενότητα για ιδιώτες. Didonis)

Καλησπέρα.

Είμαι ιδιοκτήτης κλειστού χώρου στάθμευσης στην πιλωτή πολυκατοικίας, για τον οποίο έγινε αλλαγή σε χώρο κύριας χρήσης με το Ν.3843/2010.

Ένας από τους τοίχους του χώρου βλέπει στον κοινόχρηστο χώρο της πολυκατοικίας, που είναι χώρος με γρασίδι και φυτά στα πλάγια του κτιρίου.

Έχω δικαίωμα να ανοίξω παράθυρο σε αυτό τον τοίχο; Αν όχι, υπάρχουν κάποιες προϋποθέσεις προκειμένου να μου επιτραπεί η συγκεκριμένη παρέμβαση;

 

Ευχαριστώ.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, Γιάννης Γιάννης said:

....έγινε αλλαγή σε χώρο κύριας χρήσης με το Ν.3843/2010....

Πριν κάνεις το οτιδήποτε σου συνιστώ (έντονα) να κάνεις τακτοποίηση του χώρου με τον Ν.4495/17 και θα συμψηφιστούν τα πρόστιμα που έχεις ήδη πληρώσει με ότι προκύψει με τον 4495

Σε λίγα χρόνια ακόμα ή όποια τακτοποίηση έκανες με τον 3843/2010 φτάνει στην λήξη του.

Κι αυτό είναι ένας μόνο λόγος που στο συνιστώ..... ανάλογα την περίπτωση υπάρχουν και άλλοι που δεν αφορά την παρούσα κουβέντα. 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Didonis said:

Πριν κάνεις το οτιδήποτε σου συνιστώ (έντονα) να κάνεις τακτοποίηση του χώρου με τον Ν.4495/17 και θα συμψηφιστούν τα πρόστιμα που έχεις ήδη πληρώσει με ότι προκύψει με τον 4495

Σε λίγα χρόνια ακόμα ή όποια τακτοποίηση έκανες με τον 3843/2010 φτάνει στην λήξη του 

Ευχαριστώ πολύ για την υπόδειξη. Στα έγγραφα που διαθέτω διαβάζω ότι τα πρόστιμα που πληρώθηκαν μου εξασφαλίζουν τη μεταβολή για 40 χρόνια. Δε γνώριζα ότι ισχύει κάτι άλλο και ότι υπάρχει κίνδυνος.

Στο θέμα των παρεμβάσεων γνωρίζουμε αν θα έχω το δικαίωμα να ανοίξω παράθυρα εκεί που περιγράφω;

Link to comment
Share on other sites

@Γιάννης Γιάννης

Αυτό πρέπει να το δει μηχανικός εξετάζοντας τη σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών με τον κανονισμό της πολυκατοικίας και τις μελέτες του κτιρίου από τον φάκελο της οικοδομικής άδειας. Εφόσον δεν προκύπτει πρόβλημα από αυτά μπορεί να εκδόσει την κατάλληλη άδεια και να προχωρήσετε.

Προτείνω ανεπιφύλακτα το πέρασμα της δήλωσης στον Ν. 4495/17 και ειδικά αν δεν υπάρχουν άλλες υπερβάσεις / παραβάσεις και πληρούνται οι προϋποθέσεις του άρθρου 88, παρ. 1β του Ν. 4495/17, τότε το παράβολο που απαιτείται είναι μόνο 100 ευρώ και κερδίζετε οριστική εξαίρεση και κανονικά σχέδια για το ακίνητο.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν μπορείτε να ανοίξετε πόρτα ή παράθυρο εκεί που λέτε! Απαιτείται η σύμφωνη γνώμη του συνόλου των συνιδιοκτητών του ακινήτου 

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Όχι δεν μπορείτε να ανοίξετε πόρτα ή παράθυρο εκεί που λέτε! Απαιτείται η σύμφωνη γνώμη του συνόλου των συνιδιοκτητών του ακινήτου 

Του συνόλου και όχι της πλειοψηφιας? Δεν παιζει ρόλο ο κανονισμός της πολυκατοικίας σε αυτό το θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως και παίζει, αλλά το πιθανότερο είναι να μην έχει αναφορά στο συγκεκριμένο... Προφανώς δε όταν αποτανθείτε στην πολεοδομία για έκδοση της αντίστοιχης άδειας κ.λπ. λόγω της επέμβασης σε όψη του ακινήτου (καθότι κοινόχρηστη), απαιτείται η σύμφωνη γνώμη του συνόλου των συνιδιοκτητών αυτού. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.