Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διερεύνηση πιθανότητας εγκατάστασης Φ/Β πάρκου


msxoin

Recommended Posts

(Έγινε μεταφορά στην ενότητα για ιδιώτες. Didonis)

Καλημέρα σας

Διερευνώ την πιθανότητα δημιουργίας φωτοβολταικού πάρκου σε δύο όμορρα γήπεδα συνολικής επιφάνειας 9.5 στρεμμάτων (5+4.5), εκτός σχεδίου και σε περιοχή που υπάρχει διαδικασία έγκρισης ΓΠΣ (στην συγκεκριμένη ΠΕΠΔ επιτρέπονται τα Φ/Β).

Υπάρχει όριο αρτιότητας των γηπέδων κάτω από το οποίο δεν επιτρέπεται η δημιουργία πάρκου;

Όσον αφορά τους όρους σύνδεσης, για την θεωρητική εκτίμησή τους πρέπει να δω αν είμαι κοντά σε υποσταθμό της ΔΕΗ, όπως φαινεται από το σαιτ του ΔΕΔΔΗΕ; (https://apps.deddie.gr/WebAPE/main.html)

Είμαι σε εντελώς προκαταρτικό στάδιο διερεύνησης, για αυτό δεν έχω απευθυνθεί ακόμα σε εξειδικευμένο μηχανικό. Θα ήθελα όμως να μου δώσετε απαντήσεις στα παραπάνω ερωτήματα (ή και ότι αλλό κρίνετε σημαντικό), ώστε να μπορέσω να έχω μία πολύ πρώιμη εικόνα της βιωσιμότητας της όποιας επένδυσης.

Ευχαριστώ

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, msxoin said:

Υπάρχει όριο αρτιότητας των γηπέδων κάτω από το οποίο δεν επιτρέπεται η δημιουργία πάρκου

Στα φβ δεν υπάρχει αρτιότητα αλλά ποσοστό κάλυψης. 

 

Σημασία έχουν οι γραμμές μέσης τάσης που εξυπηρετούν το χωράφι και όχι τόσο ο υποσταθμος. 

Υπάρχουν πάρα πολλά ακόμα που δεν μπορούν να αναλυθούν από ένα ποστ. 

 

Βρες ένα μηχανικό να σε καθοδηγήσει 

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς θα απευθυνθώ και σε μηχανικό. Θέλω όμως αρχικά να έχω μία εικόνα από τους συμμετέχοντες αυτού του φόρουμ.

 

 

Αν είσαι Μηχανικός βάλε την ειδικότητα στο προφίλ σου

Didonis

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Οι ερωτήσεις σας απαντήθηκαν. 

Επίσης πως εμπιστεύεστε ανθρώπους του πληκτρολόγιου για κατι τόσο σημαντικό.

Επίσης 9 στις 10 νέες αιτήσεις παίρνουν άκυρο. Επίσης θα πρέπει να δείτε αν θα κάνετε μόνο ΦΒ,  με αποθήκευση ή  μόνο αποθήκευση.  

Υπάρχει στο ΣΕΦ( helapco.gr) οδηγός αλλά είναι παλιός. Αλλά θα πάρετε μια εικόνα. 

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, msxoin said:

ώστε να μπορέσω να έχω μία πολύ πρώιμη εικόνα της βιωσιμότητας της όποιας επένδυσης.

αν πρόκειται για επένδυση με ίδια κεφάλαια, ίσως υπάρχει λόγος για περαιτέρω διερεύνηση με μικρές πιθανότητες υλοποίησης

αν απαιτείται τραπεζική χρηματοδότηση, μην ασχοληθείτε ούτε μία ώρα....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, astrah said:

αν πρόκειται για επένδυση με ίδια κεφάλαια, ίσως υπάρχει λόγος για περαιτέρω διερεύνηση με μικρές πιθανότητες υλοποίησης

αν απαιτείται τραπεζική χρηματοδότηση, μην ασχοληθείτε ούτε μία ώρα....

 

Προσανατολίζομαι σε συνδυασμό ιδίων κεφαλαίων και τραπεζικής χρηματοδότησης. Γιατί να μην ασχοληθώ; Από πλευράς κόστους εξυπηρέτησης δανείου το λες;

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, msxoin said:

Γιατί να μην ασχοληθώ; Από πλευράς κόστους εξυπηρέτησης δανείου το λες

Πήγαινε σε κάποιον μηχανικό ή τεχνική εμπειρία να σου κάνει μελέτης εφαρμογής στο συγκεκριμένο χώρο που έχεις βρει και παράλληλα τεχνικοοικονομική μελέτη.

Στη σωστή μελέτη θα σου βγάλει μια απόδοση που εσύ θα κρίνεις αν είναι συμφέρουσα η υλοποίηση της.

Στο είπα ξανά, θα εμπιστευτείς κάποιον άγνωστο για τόσο σημαντικό θέμα... επίσης ο τσάμπα έχει πεθάνει... 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Bill22 said:

Πήγαινε σε κάποιον μηχανικό ή τεχνική εμπειρία να σου κάνει μελέτης εφαρμογής στο συγκεκριμένο χώρο που έχεις βρει και παράλληλα τεχνικοοικονομική μελέτη.

Στη σωστή μελέτη θα σου βγάλει μια απόδοση που εσύ θα κρίνεις αν είναι συμφέρουσα η υλοποίηση της.

Στο είπα ξανά, θα εμπιστευτείς κάποιον άγνωστο για τόσο σημαντικό θέμα... επίσης ο τσάμπα έχει πεθάνει... 

Πάμε λίγο γιατί κάτι κάπου μάλλον δεν κατάλαβες.

Η ερώτηση σε ένα φόρουμ δεν σημαίνει ότι η απάντηση θα ακολουθηθεί υποχρεωτικά. Ειδικά όταν μιλάμε για μια επένδυση εκατοντάδων χιλιάδων ευρώ. Αυτό επιβάλλει η κοινή λογική. Είπα και σε προηγούμενο μήνυμά μου ότι μαζεύω πληροφορίες. Προφανώς τις μαζεύω σε όλα τα επίπεδα.

Επιπλέον, επειδή ανέφερες με περίσσεια αγένεια λες και γνωριζόμαστε από χθες ότι "ο τσάμπα έχει πεθάνει", ξαναγράφω εδώ ότι μιλάω για επένδυση πολλών χιλιάδων ευρώ, όπως γνωρίζεις, αφού μιλάμε για φβ πάρκο. Νομίζεις λοιπόν ότι θα την παίξω στα ζάρια βασιζόμενος στα γραφόμενα του καθενός από ένα επαγγελματικό φόρουμ ή ότι θα τσιγκουνευτώ το κόστος του μηχανικού για την μελέτη ή/και την επίβλεψη της κατασκεύης; Ας σοβαρευτούμε λίγο, σε παρακαλώ πάρα πολύ.

@Didonis υπήρξα μηχανικός για κάμποσα χρόνια, ελέυθερος επαγγελματίας, τα τελευταία 6 χρόνια όμως ασκώ άλλο επάγγελμα. Γι'αυτό και το προφιλ μου λέει "Ειδικότητα Ιδιώτης". Νομίζω το έχω αναφέρει και στο παρελθόν, αλλά δεν είμαι σίγουρος. Είχα αλλάξει και το προφίλ και είχα αφαιρέσει και την ειδικότητά μου, αν δεν κάνω λάθος.

1 hour ago, astrah said:

πολύ απλά ένα έργο του μεγέθους που περιγράφεις (~500KWp) δεν βγαίνει οικονομικά όταν υπάρχει δάνειο...

Ευχαριστώ για την επεξήγηση. Προφανώς όμως εξαρτάται και από το μίγμα ιδίων κεφαλαίων / δανείου και το επιτόκιο. Και από το ύψος των όρων σύνδεσης.

Speaking of, αληθεύει ότι ο ΔΕΔΔΗΕ δεν δίνει πλέον;

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να ενημερωθείς για την εικόνα της εποχής από το άρθρο https://energypress.gr/index.php/news/paramenei-gkrizo-topio-sta-fotoboltaika-para-ti-meiosi-stis-times-ton-panel-agkathi-ta

 

και για όρους σύνδεσης.... 

Επί του παρόντος δεν επιτρέπεται η υποβολή αιτήσεων σύνδεσης για σταθμούς ΑΠΕ ή ΣΗΘΥΑ της εν λόγω κατηγορίας βάση του άρθρου 97 του ν.4951/2022

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.