Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Στατικό πρόγραμμα και εξαγώμενα σχέδια


maximos75

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 110
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πιστεύω πως δεν υπάρχει λογισμικό στην ελληνική αγορά που να εξάγει "καθαρά" σχέδια. Ο όγκος της πληροφορίας επί του ξυλοτύπου άλλωστε είναι τόσος που δεν το επιτρέπει. Ωστόσο, κάθε συνάδελφος που σέβεται τον εαυτό του και θέλει να παρουσιάσει κάτι ιδιαιτερο και με προσωπικό χαρακτήρα θεωρώ ότι πρέπει να ξοδεψει κάποιες ώρες για να το πετύχει...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω. Κατέληξε σε μια ωραία κουβέντα σχετικά με την αξιοπιστία των προγραμμάτων καθαρά ώς λογισμικό επίλυσης σε σύγκριση με το interface, τα εξαγόμενα σχέδια ή/και τα τεύχη υπολογισμών. Γι'αυτό ρώτησα για Statics και Strad. Για Next έχω ιδία άποψη. Σε παλιές εκδόσεις είχα σκαλίσει λίγο το ΟΛΟΣΤΑΤΙΚΑ και το FESPA. Βασικά τώρα όμως δουλεύω με το STAAD που αγόρασα και έχω αναφερθεί σε άλλο topic.

Link to comment
Share on other sites

Περιλαμβάνει δηλαδή και τοιχοποιία με ΕC6 και ξύλο με EC5 φαντάζομαι εξτρά τα οποία δεν γνωρίζουμε κόστος. Στα FEM τα αποτελέσματα ερμηνεύονται σε επίπεδο τάσεων ή και διαφορετικά ?

Υ.Γ Rigid από τις συνδέσεις του είσαι ευχαριστημένος ?

ec5+6 στην τιμη, τα fem και τάσεις έχουν τώρα, τις συνδεσεις δεν εχω προλαβει να τις κοιτάξω

Καναδυο φορές που δοκίμασα να χρησιμοποιήσω το Next για τοιχοποιία, όχι με επίπεδα πεπερασμένα στοιχεία, είχε απαιτήσεις για μεγάλα πάχη τοίχων. Δε νομίζω πως λειτουργεί πολύ καλά σ αυτήν την περίπτωση

ναι, με ec6 και γω δεν ξερω, στο fedra τις λυνω γιατι δεν την εχω καταφερει ποτέ στο next

Άρα 2200 μόνο τα modules χωρίς ΦΠΑ φαντάζομαι. Συνεπώς το κυρίως πρόγραμμα κοστίζει πολύ περισσότερο

με το ΦΠΑ είναι.

το προγραμμα full (δεν θα κάνει και η pushover κανα 1200, δεν εχω ρωτήσει αλλά κάπου εκει θα'ναι) φαντάζομαι ειναι πλέον στις 7-8 χιλιάδες ευρώ.

επιπλέον, έκανε εδω και 7-8 χρόνια το κτιριακο που ειχα ρωτήσει την τοτε τρεχουσα τιμη 800.000σε δραχμές αλλά τόσα τα fem, μπα τι λέω, μάλλον παραπάνω θα κοστίζει. πλέον υποστηρίζει και σεισμική μονωση. interface οπως το ηξερες από πάντα όπως ειπα, dxf μεσα στα χρόνια δεν εχω αντιληφθει κάποια διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

το next το είχα χρησημοποιήσει σε τεχνικό γραφείο ως ψάρακας (όχι πως δεν είμαι τώρα 3 χρόνια μετά χεχε) και μου είχε κάνει τη ζωή λίγο πιο δύσκολη απ' ότι το fespa τώρα...

αλλά θα συμφωνήσω με του ςπρολαλήσαντες, ότι σε κανένα πρόγραμμα δεν μπορείς να εξάγεις σχεδια και και να τα τυπώσεις άιντε γιούργια...

το καλύτερο είναι αυτό που λέει ο rigid...ένα στάνταρ φορμάτ που με την πάροδο το εμπλουτίζεις το επεξεργάζεσαι και βελτιώνεις τη δουλειά σου...

Link to comment
Share on other sites

...το καλύτερο είναι αυτό που λέει ο rigid...ένα στάνταρ φορμάτ που με την πάροδο το εμπλουτίζεις το επεξεργάζεσαι και βελτιώνεις τη δουλειά σου...

 

...ή να προσθέσω, ένα πρόγραμμα στυλ strucad, advance steel κλπ αλλά για σκυρόδεμα, π.χ. advance concrete ή το αντίστοιχο της sofistik (δεν έχω δουλέψει κανένα από τα δύο, όσο τα έχω ψάξει από το ιντερνετ...)

Link to comment
Share on other sites

rigid ως παλιοτερος δεν ανεβαζεις ενα ξυλοτυπο να δουμε τι εννοεις...σε φωτο ή pdf....

 

νομιζω ομως οτι τα προγραμματα τυπου advance concrete δεν ειναι για συνηθη εργα ειδικα για σκυροδεμα...θα μπλεξουνε τα μπουτια τους ολοι οι μαστορες...

Link to comment
Share on other sites

@terry

έχεις δει σχέδια από τέτοια προγράμματα? Αν ναι, πως δείχνουν?

Όπως είπα, δεν τα ΄χω δουλέψει, αλλά με κατάλληλες ρυθμίσεις μπορεί να γίνονται πολύ εύχρηστα και να έχεις γρήγορα ένα καλό σχέδιο και τα αναπτύγματα των οπλισμών...

Link to comment
Share on other sites

Αναπτυγματα βγαζει και το ΦΕΣΠΑ σχετικα καλα....εχει δει τετοια σχεδια απο το σαιτ της εταιρειας...Εγω παντως για συνηθει εργα δεν θα εμπαινα στη διαδιακασια να κανω τετοια σχεδια...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.