Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μέγιστο μήκος εξώστη εντός πρασιάς


KoKyR

Recommended Posts

Καλημερα,

 

θα ηθελα να ρωτησω εαν απεναντι απο το οικοπεδο μου εχω χαρακτηρισμενο πεζοδρομο, χωρο πρασινου και μαντρα Ιδρύματος, σχυει το 1/10 της πρασιας+δρομο+? για τους εξωστες μου?

 

Ευχαριστω εκ τον προτερων ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Ρώτησα ξανά αλλά ακόμα δεν πήρα απάντηση σε ένα ερώτημα που έχω βάλει, έτσι ξαναπροσπάθησα στην αναζήτηση και να με. Θέλω να βγάλω άδεια οικοδομής σε οικόπεδο εντός οικισμού με πρόσωπο σε πρωτεύων επαρχιακό με απόσταση Ο.Γ. 16 μ από τον άξονα του επαρχιακού, μπορώ μέσα στην Ο.Γ. δηλαδή εντός των 16 μ να βγάλω εξώστη και πόσο? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Γίνε λίγο πιο ξεκάθαρος.

Λέγοντας πρόβολο εννοείς εξώστη ή και στέγαστρο ενδεχομένως;

Από την πρασιά; Μέσα στην πρασιά; από την πρασιά και προς τον δρόμο - δημόσιο χώρο;

Link to comment
Share on other sites

Έστω οτι η πρασιά είναι 4 μέτρα, και η οικοδομική γραμμή συμπίπτει με αυτή, ποιο είναι το μέγιστο πλάτος προβόλου απο την οικοδομική γραμμή προς το όριο οικοπέδου;Μιλάω για εξώστη!Συγχωρεσέ με εάν δεν στα περιγράφω σωστά, είμαι φοιτητής ακόμη και έχω να κάνω μια εργασία!

Link to comment
Share on other sites

Έως το ένα δέκατο του πλάτους του δρόμου και όχι πάνω από 2μ. Ως πλάτος δρόμου υπολογίζεις το πραγματικό πλάτος του δρόμου συν τις πρασιές και από τις δυο πλευρές αυτού.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι εξώστες μπορούν να επεκτείνονται πέραν του κάθετου νοητού επιπέδου που ορίζει η οικοδομική γραμμή ως και 10% του πλάτους του δρόμου (ορίζεται ως η απόσταση από οικοδομική γραμμή σε οικοδομική γραμμή) και όχι μεγαλύτερο από 2μ.

 

Για παράδειγμα αν έχει πλάτος 12μ ο δρόμος, ο εξώστης σου μπορεί να προχωρήσει στην πρασιά ως και 1.2μ.

 

@Dummy, με πρόλαβες... :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.