Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή νομοθεσίας για ημιυπαίθριους


Recommended Posts

τα ιδια κι εδω, στο ΤΕΕ καμμια σχεση δεν εχουμε μου ειπαν, ρωτηστε στο ΥΠΕΧΩΔΕ, στο ΥΠΕΧΩΔΕ δεν βρηκα κανεναν μηχανικο να μου μιλησει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 477
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στο ΤΕΕ καμμια σχεση δεν εχουμε μου ειπαν

εσεις ειστε αισιόδοξοι, ρωτάτε στο ΤΕΕ :rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

 

ΤΕΕ, οι ανθρωποι που έβλεπαν τα τραινα να περνουν... http://www.greekbooks.gr/BookDetails.aspx?id=134634

Link to comment
Share on other sites

Μπορει κανεις να μου βρει το κειμενο του Νομου οπως δημοσιευθηκε στην Εφημεριδα της Κυβερνησεως. Το εχει διαβασει κανεις? (οχι τιτλοι εφημεριδας & σχεδιο Νομου, μιλαω για το τελικο κειμενο, με τις μεταβατικες διαταξεις κλπ.)

Link to comment
Share on other sites

Μπορει κανεις να μου βρει το κειμενο του Νομου οπως δημοσιευθηκε στην Εφημεριδα της Κυβερνησεως. Το εχει διαβασει κανεις? (οχι τιτλοι εφημεριδας & σχεδιο Νομου, μιλαω για το τελικο κειμενο, με τις μεταβατικες διαταξεις κλπ.)

 

Έχω ανεβάσει το ΦΕΚ 122/Α/2009 (ν. 3775/2009) εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Εξώστες και ημιυπαίθριοι χώροι συνολικής επιφάνειας έως 35% αυτής που επιτρέπεται να δομηθεί συνολικά στο οικόπεδο, δεν υπολογίζονται στο συντελεστή δόμησης.

Από το ανωτέρω ποσοστό οι ημιυπαίθριοι χώροι δεν επιτρέπεται να υπερβαίνουν το 15% του συντελεστή δόμησης και κατανέμονται αναλογικά ανά όροφο.

 

 

1)Το 15% αναφέρεται στην επιτρεπόμενη δόμηση και όχι στην πραγματοποιούμενη δόμηση. Τι γίνεται στην περίπτωση π.χ. 200 τ.μ. επιτρεπόμενη, 180 τ.μ. πραγματοποιούμενη.

100 τ.μ. στο ισόγειο, 80 τ.μ. στον όροφο.

200*15%= 30 τ.μ. ημιυπαίθριοι συνολικά.

100/180*30=16,66 τ.μ. στο ισόγειο.

80/180*30=13,33 τ.μ. στον όροφο.

 

 

2)Αν το ισόγειο έχει καλύψει όλη την επιτρεπόμενη κάλυψη, οι ημιυπαίθριοι που δικαιούται αναλογικά χάνονται οριστικά και δεν μεταβιβάζονται στον όροφο;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω να ρωτησω κατι αλλο:

Σε οικοπεδο που χτιζει 160 μ2 εχω χτισει μονοκατοικια (90 μ2 + 10 μ2 Η/Υ) με υπογειο 100 μ2 το οποιο εχει 20 μ2 γκαραζ (που δεν μετραει στο Σ.Δ.).

Αν εγω δηλωσω οτι εχω κλεισει και το γκαραζ και τον Η/Υ, αυτα θα μου αφαιρεθουν απο το υπολοιπο που εχω δικαιωμα να χτισω? Δηλαδη αντι για 70 που εχω τωρα, θα μου μεινει υπολοιπο 40 για προσθηκη απο πανω?

Το ρωταω γιατι με το νομο αυτον τωρα μπορω να δηλωσω το γκαραζ σαν κατοικια και να το νοικιασω νομιμα με συμβολαια (ειναι υπογειο υπερυψωμενο - το ταβανι του ειναι 1.00 μ πανω απο το εδαφος)

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

θα είναι ΜΕΓΑ ΣΦΑΛΜΑ το να μην αφαιρεθεί από την δόμηση όταν θα γίνει μελλοντικά η προσθήκη.

Βασικά πιστεύω πως τότε θα γίνει έλεγχος στο βιβλίο καταχωρήσεων των δηλώσεων με τον Ν 3775/09 και ότι λέει εκείνο το βιβλίο θα πρέπει να δείχνει και η προς έκδοση οικοδομική άδεια.

Στην ουσία είναι αυτόβουλη καταγραφή αυθαιρέτων χωρίς το μεγάλο πρόστιμο της ισχύουσας νομοθεσίας. Και μια "απαλλαγή" (βλ. τεκτοποίηση) για τυχόν πρόστιμα.

Οπότε το βιβλίο καταχωρήσεων του Ν3775/09 θα είναι ακόμα ένα ευαγγέλιο για τις πολεοδομίες... :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω τους συναδελφους για την ευρεση του Νομου.

Κανοντας την συμπτυξη με το ΓΟΚ 2000, παρατηρησα μια διαταξη που καταργηθηκε:

"Ειδικότερα, από τους εξώστες και ημιϋπαίθριους χώρους που κατασκευάζονται σε προσθήκη κτιρίου, στη συνολική επιφάνεια που προκύπτει από το σ.δ. δεν υπολογίζεται επιφάνειά τους έως 40% της επιφάνειας που αντιστοιχεί στην προσθήκη."

 

Τωρα ισχυει:

Εξώστες και ημιυπαίθριοι χώροι συνολικής επιφάνειας έως 35% αυτής που επιτρέπεται να δομηθεί συνολικά στο οικόπεδο, δεν υπολογίζονται στο συντελεστή δόμησης.

Από το ανωτέρω ποσοστό οι ημιυπαίθριοι χώροι δεν επιτρέπεται να υπερβαίνουν το 15% του συντελεστή δόμησης και κατανέμονται αναλογικά ανά όροφο.

Για την εφαρμογή της παραγράφου αυτής, οι ημιυπαίθριοι χώροι πρέπει να έχουν πλάτος τουλάχιστον 2,50 μ. και βάθος μικρότερο ή ίσο των 1,80 μ..

(...)

Τα παραπάνω ισχύουν και επί προσθήκης σε υφιστάμενο κτίριο».

 

Που σημαινει οτι τωρα επιτρεπεται προσθηκη ημιυπαίθριου χώρου σε υφισταμενο κτιριο, η κανω λαθος ερμηνεια?

Link to comment
Share on other sites

Επιτρέπονται ημιυπαίθριοι επιφάνειας 15% της δόμησης της προσθήκης (όχι όλης της οικοδομής).

Το ποσοστό αυτό ήταν 20% πριν τις τροποποιητικές διατάξεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.