Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αλλαγή νομοθεσίας για ημιυπαίθριους


HORiON

Recommended Posts

Ακούγεται οτι ο νόμος έχει ήδη ψηφιστεί!Θα ισχύει όμως μόλις δημοσιευτεί στο Φ.Ε.Κ.Μέχρι τότε όσοι μηχανικοί προλαβαίνουν μπορούν να υποβάλλουν φακέλους.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 477
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ακούγεται οτι ο νόμος έχει ήδη ψηφιστεί!Θα ισχύει όμως μόλις δημοσιευτεί στο Φ.Ε.Κ.Μέχρι τότε όσοι μηχανικοί προλαβαίνουν μπορούν να υποβάλλουν φακέλους.

 

Γιάννη καλώς ήρθες.

 

1) πέρνα από εδώ και πες ένα γεια.

2) το τεχνικό γραφείο δεν είναι επάγγελμα ή ιδιότητα

3) και εννοείται διάβασε τους κανόνες συμμετοχής

Link to comment
Share on other sites

Ακούγεται οτι ο νόμος έχει ήδη ψηφιστεί!Θα ισχύει όμως μόλις δημοσιευτεί στο Φ.Ε.Κ.Μέχρι τότε όσοι μηχανικοί προλαβαίνουν μπορούν να υποβάλλουν φακέλους.

 

Στο άλλο σχετικό θέμα έχω γράψει την πληροφορία ότι σήμερα (21.7.09) ο νόμος βρίσκεται στον Πρόεδρο και υπολογίζω ότι είτε τέλος αυτής της βδομάδας είτε αρχή της επόμενης θα πάρει αριθμό και ημερομηνία ΦΕΚ.

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι μήπως κάποιος γνωρίζει περί του χρόνου εφαρμογής της νομοθεσίας νομιμοποίησης ΗΧ και υπογείων

 

Εγώ γτ είχα μείνει στην τακτοποίηση?

 

Και κάπου στο φόρουμ δόθηκε και λινκ στο site της εφημερίδος ΤΑ ΝΕΑ όπου και είχε αναρτηθεί σχετικό άρθρο από τον συμβολαιογραφικό σύλλογο αθήνας πειραιώς και δεν θυμάμαι και ποιας άλλης περιοχής με ρεζουμε ότι τακτοποίηση δεν σημαίνει νομιμοποίηση και το ένα δεν οδηγεί στο άλλο... Φυσικά όλοι περιμένουμε το ΦΕΚ για σίγουρα συμπεράσματα.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι όμως και λίγο ανάποδος

 

Περιμένω το δίπλωμα οδήγησης αλλά έχω ήδη έτοιμο το αμάξι και με περιμένει (βρέθηκε σε πολύ καλή τιμή οπότε αγοράστηκε...εκ των προτέρων)

 

Περιμένω το δίπλωμα της σχολής αλλά είδη σχεδιάζω ένα πλάνο για το πως θα συνεχίσω τις σπουδές μου και προς ποια κατεύθυνση

 

Μέχρι τότε ο στρατός παίζει να έχει γίνει μισθοφορικός...:P Αν δεν έχει γίνει, η θητεία είτε θα έχει μειωθεί δραματικά είτε το κράτος θα καταλάβει ότι δεν αποσβαίνεται το κόστος εκπαίδευσης του φαντάρου στο 9μηνό (εκεί δεν είμαστε τώρα?) και θα έχει αυξηθεί δραματικά.

 

Το φεκ όποτε και να βγει δεν με νοιάζει και πολύ γτ απλούστατα δεν με αφορά λόγω ειδικότητας (και δεν σκοπεύω να ακολουθήσω στην συνέχεια κάτι δραματικά διαφορετικό). Τι δουλειά έχω εγώ να ασχολούμαι με παράνομους ΗΧ, αν μεταβιβάζονται ή όχι κοκ. Απλά το συζητούσα σήμερα με έναν γνωστό μου και φίλο του πατέρα μου και καταλήξαμε ότι αφού δεν πρόκειται για νομιμοποίηση αλλά τακτοποίηση τότε 99% το να πάει κάποιος να "τακτοποιηθεί" ισοδυναμεί με αυτοκαταγγελία και θα τον "τακτοποιήσει" μετά το κράτος καθώς θα του έρθει ο έλεγχος συστημένος και αφού δεν θα έχει νομιμοποιήσει τπτ θα "τακτοποιηθεί" μια και καλή.

 

Αυτά τα ολίγα από μένα!

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι μήπως κάποιος γνωρίζει περί του χρόνου εφαρμογής της νομοθεσίας νομιμοποίησης ΗΧ και υπογείων...όσον αφορά τα περί 1,80μ μέγιστου βάθους ΗΧ και ύψους υπογείου στο 0,80 από φυσική στάθμη εδάφους θα ισχύουν συντόμως? Τα υφιστάμενα πρωτόκολλα αδειών επηρεάζονται από τις προτινόμενες μεταρρυθμίσεις? Το μόνο που προσωπικά γνωρίζω από διάφορα δημοσιεύματα είναι το γεγονός της κατάθεσης της τροπολογίας εντός της εβδομάδας.

 

 

 

ΦΕΚ 122Α/ 21-7-2009, νέος νόμος 3775/2009, τροπολογία για ημιυπαίθριους

Διάβασα ότι οι προϋπάρχουσες πολεοδομικές διατάξεις ισχύουν για αιτήσεις οικοδομικής άδειας που κατατέθηκαν μέχρι και τις 21-7-2009

 

 

 

http://www.economico.gr/?gclid=CN_ey5jX6ZsCFcIWzAodCRKtpQ#/newsstory/8039/

 

 

http://www.ana.gr/anaweb/user/showprel?service=3&maindoc=7810133

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστούμε frank

-------

έχω μερικές ακόμη απορίες

 

1)καλύπτει και κτίρια που οικοδομήθηκαν προ 85;

πχ αυτό μας αφορά για υπόγεια πχ διαμερισματα

ή υπόγεια καταστημάτων που η χρήση τους καθορίζεται ως αποθήκη

 

2)τι γίνεται σε περιπτώσεις καταστημάτων ή γραφείων

και γενικότερα χρήσεων εκτός από κατοικία

θα απαιτείται η λεγόμενη (και πονεμένη) συνεναιση της πολυκατοικίας και η συμμόρφωση με τον κανονισμό της πολυκατοικίας

ή αυτοματα ό,τι δηλώσεις είσαι;;;

Link to comment
Share on other sites

Σωστή η πληροφορία του frank και επιβεβαιώνεται και από το site της Βουλής. Το ΦΕΚ, βέβαια, θα κυκλοφορήσει σε λίγες μέρες αλλά ο νόμος ισχύει από 21.7.09.

 

Διατηρώ αμφιβολίες για το θέμα της ισχύος των νέων διατάξεων για τους ΗΧ (δηλαδή αν ισχύει από 22.7.09 ή από 21.7.09) γιατί στο άρθρο 43 αναφέρει ότι η ισχύς του νόμου αρχίζει από τη δημοσίευσή του σε ΦΕΚ, εκτός αν ορίζεται ειδικότερα στις επί μέρους διατάξεις του, και στο άρθρο 40 παρ.1β αναφέρει ότι ισχύει για αιτήσεις που κατατίθενται μετά την ισχύ του νόμου. Είναι σαφές ότι χρειάζεται νομική ερμηνεία και νομικοί δεν είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

και Ελλάς το μεγαλείο σου.

 

Πωλούνται αριθμοί πρωτοκόλλου άκουσα σήμερα........:rolleyes:

 

Το σκέφτηκα καθώς θυμήθηκα τα ηρωικά πρωτόκολλα προ ΦΠΑ αλλά έλεγα δεν θα βρουν τρόπο .....τώρα είναι όλα ηλεκτρονικά.

 

Αμ δε.......8-)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.