Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αλλαγή νομοθεσίας για ημιυπαίθριους


HORiON

Recommended Posts

και τι γινεται στην περιπτωση που υπαρχει κατατεθιμενοσ φακελοσ για βεβαιωση αρχαιολογιασ; η ημερομηνια αυτη δεν λαμβανεται υπ' οψη; το φεκ δε λεει πουθενα οτι η ημερομηνια για αιτηση ανεγερσησ οικοδομησ αφορα την πολεοδομια. και η αρχαιολογια δημοσια υπηρεσια δεν ειναι;

 

 

ξερει κανενασ αν υπαρχει προηγουμενη περιπτωση που να εγινε κατι τετοιο; δαιφορετικα 3 μηνεσ δουλεια για μια νεα πολυκατοικια παει στα αχρηστα.

:-x:mad:

 

αληθεια απο που αποζημιωνομαι για ολη τη δουλεια που εχω κανει; :?::???::

 

παρακαλώ μη γράφετε με κεφαλαία

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 477
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εγω κατέθεσα δυο φακελους στις 21.7 με την ψυχη στο στομα τρεχοντας απο αρχαιολογια (που οι ανθρωποι δωσανε ρεστα αυτες τις μερες για να μην καθυστερησουν κανεναν). να δω τελικα τι θα μας κανουν γιατι μιλαμε για πολυ ρεζιλικι. Και ειδικα αυτο το αναλογικο μοιρασμα των η/χ θα μου χαλασει τα παντα. Δηλαδη με το ζορι στους οροφους που εχω κρεβατοκαμμαρες, πρεπει να εχω η/χ........

 

που ειναι ο συντακτης να βγαλω τα νευρα μου....καραγκιοζηδες μεγαλης κατηγορίας.

Link to comment
Share on other sites

Tι να πω και γω howard_roark που κατέθεσα τον τελευταίο φάκελο που είχα σήμερα και κανείς στην Πολεοδομία δεν ήξερε πως ο νόμος πήρε αριθμό ΦΕΚ . Είχα και γω αρχαιολογία που την πήρα σήμερα το πρωί .

Το θέμα είναι απλό : όσοι είχαμε καταθέσει φακέλους σε αρχαιολογίες ή δασαρχεία ή έχουμε εργολαβικά συμβόλαια πρέπει να συνασπιστούμε και να απαιτήσουμε οι μελέτες μας να πάνε με το παλιές διατάξεις .

Ξέρει κανείς που μπορούμε να υποβάλλουμε ερώτημα για αυτό το θέμα ? Ίσως με κάποια ερμηνευτική εγκύκλιο καλυφθούμε ...

Πάντως και η σκέψη του el96031 δεν είναι λανθασμένη . Δεν αναγράφει σε ποια αρχή έχουμε υποβάλλει αιτήσεις και όταν καταθέτουμε φάκελο στην Αρχαιολογία γράφουμε στην αίτηση για την έκδοση οικοδομικής άδειας .

Link to comment
Share on other sites

Eγώ εκτιμώ ότι αν δεν βγει σχετική ερμηνευτική είναι απίθανο κάποια Πολεοδομία να δεχθεί τον παραπάνω συλλογισμό περί Αρχαιολογίας και Δασαρχείου.

 

Πάντως ο Σουφλιάς είχε κάνει κάτι δηλώσεις τις μέρες που ήταν στη Βουλή η τροπολογία οι οποίες δεν ήταν καθόλου ενθαρρυντικές.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία τότε που υποβάλλουμε ερώτημα και πως μπορούμε να υποστηρίξουμε τη θέση μας ώστε να βγει θετική για μας η απόφαση?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους! Εγω τρέχω να προλάβω να καταθέσω ή αύριο ή την Δευτέρα.Μάλλον πρεπει να σταματήσω να τρέχω...Υπάρχει περίπτωση κάποιοι που καταθέσαν στις 22/7 να τους πουν ότι δεν ισχύει το 20% και οι άλλες αλλαγές κ πάρτε το φάκελο σας και αλλάξτε τη μελέτη?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση κάποιοι που καταθέσαν στις 22/7 να τους πουν ότι δεν ισχύει το 20% και οι άλλες αλλαγές κ πάρτε το φάκελο σας και αλλάξτε τη μελέτη?

 

Υπάρχει αυτό το ενδεχόμενο και ανέπτυξα σχετικό προβληματισμό στο μήνυμα 19. Χρειάζεται, οπωσδήποτε, ερμηνεία και πιστεύω ότι σε αυτή την κατεύθυνση μπορεί να βοηθήσουν σημαντικά οι δυνατότητες που παρέχει το forum.

 

Προτείνω να ανοίξουμε ένα νέο θέμα με τίτλο (ίσως) "Φάκελοι για άδειες με ημερ. κατάθεσης 21.7 και 22.7.09". Όλοι οι συνάδελφοι που ασχολούνται με την έκδοση αδειών θα συγκεντρώσουν στοιχεία από τις Πολεοδομίες της περιοχής τους και θα ενημερώσουν υπεύθυνα το θέμα. Σε λίγες μέρες θα έχουμε συγκεντρωμένα στοιχεία από όλη την Ελλάδα (ή τουλάχιστον από τις περισσότερες Πολεοδομίες) και αυτά θα κατατεθούν στο ΥΠΕΧΩΔΕ (Γραφείο Υπουργού) και στο ΤΕΕ επώνυμα είτε από ένα συντονιστή του forum είτε από ένα συνάδελφο της Αθήνας με αίτημα να ερμηνευτεί ο νόμος στη σωστή κατεύθυνση.

 

ΥΓ Ενημέρωσα ήδη mods και smod

Link to comment
Share on other sites

Εννοούσα ότι επώνυμα πρέπει να γίνει η κατάθεση των στοιχείων που θα συγκεντρωθούν γιατί αφενός είναι δύσκολο έως αδύνατο να δώσουν τα ονόματά τους οι συνάδελφοι αφετέρου δεν χρειάζεται, εξ όσων γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Μήπως γνωρίζει κανείς αυτό το αναλογικώς ανά όροφο τι σημαίνει?Δηλαδή αν μπορώ να βάλω 50 τ.μ. συνολικά ημ. και έχω 2 ορόφους, ο 1ος με 80 τ.μ. και ο 2ος με 40 τ.μ. θα πρέπει να τον μοιρασω κάτω 33.33 τ.μ. και πάνω 16.67 τ.μ.?????Πλάκα μας κάνουν?Και αν δεν μπορώ να βάλω στον έναν τόσο ημιυπαίθριο θα πρέπει να τον μειώσω και στον άλλον όροφο για να είναι αναλογικά?Η' επειδή θα είναι λιγότερος από το μέγιστο μπορώ να βάλω λιγότερο στον έναν?Δηλαδή 30 τ.μ. στον 1ο και 10 τ.μ. στον 2ο?Αυτό διευκρινίζεται κάπου ή πάλι θα έχουμε παραθυράκια?Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.