Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αλλαγή νομοθεσίας για ημιυπαίθριους


HORiON

Recommended Posts

Εγώ καταλαβα οτι θα ισχύει όριο 35% σε καθε όροφο. Δλδ θα μοιράζονται τα τετραγωνικα σε καθε όροφο και απο κει και περα μπορεις να χτίζεις όσο η/χ θελεις. Μπορεις να μη βάζεις και καθολου σε καποιον όροφο, αλλα δε θα γινεται να το μεταφέρεις αλλου.

 

Όπως και να χει ειναι πολυ περιοριστικό και ανόητο. Αμα θέλανε να κανουν κατι ριζικο ας τους μετρούσανε τους η/χ στη δόμση, να τους κατασκευάζουν όσοι τους θελουν στα αλήθεια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 477
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα!Μήπως γνωρίζει κανείς αυτό το αναλογικώς ανά όροφο τι σημαίνει?Δηλαδή αν μπορώ να βάλω 50 τ.μ. συνολικά ημ. και έχω 2 ορόφους, ο 1ος με 80 τ.μ. και ο 2ος με 40 τ.μ. θα πρέπει να τον μοιρασω κάτω 33.33 τ.μ. και πάνω 16.67 τ.μ.?????Πλάκα μας κάνουν?Και αν δεν μπορώ να βάλω στον έναν τόσο ημιυπαίθριο θα πρέπει να τον μειώσω και στον άλλον όροφο για να είναι αναλογικά?Η' επειδή θα είναι λιγότερος από το μέγιστο μπορώ να βάλω λιγότερο στον έναν?Δηλαδή 30 τ.μ. στον 1ο και 10 τ.μ. στον 2ο?Αυτό διευκρινίζεται κάπου ή πάλι θα έχουμε παραθυράκια?Ευχαριστώ!

 

 

Τηλεφώνησα στο ΥΠΕΧΩΔΕ, ο νόμος ισχύει από χθες, 22/7/2009

Επιπλέον ρώτησα τι σημαίνει "οι ημιυπαίθριοι κατανέμονται αναλογικά ανά όροφο, π.χ. σε ένα διώροφο κτίριο, με σ.δ. 150τ.μ. και 85 τ.μ. ισόγειο, 65 τ.μ. όροφο"

Η απάντηση ήταν "ρωτήστε τους μηχανικούς, εγώ είμαι δημοσιογράφος"

Πολύ υπεύθυνη απάντηση...

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι αν στενοχωρήσω κάποιους, όπως συνέβη και με μένα.

ΦΕΚ 122Α/21-7-2009 (η τροπολογία γιά τους ημιυπαιθρίους)

Αυτό συμβαίνει όταν δεν ενημερώνεσαι κάθε μέρα από το michanikos.gr

Link to comment
Share on other sites

Εννοούσα ότι επώνυμα πρέπει να γίνει η κατάθεση των στοιχείων που θα συγκεντρωθούν γιατί αφενός είναι δύσκολο έως αδύνατο να δώσουν τα ονόματά τους οι συνάδελφοι αφετέρου δεν χρειάζεται, εξ όσων γνωρίζω.

 

 

αυτό εννοούσα κι εγω φίλε μου.

 

παρεπιπτόντως σήμερα σε πολεοδομία που βρέθηκα το πρωι γινόταν χαμός αφού είχαν μαζευτεί μηχανικοί να καταθέσουν με 20% και στο τοπογραφικό τους λέγαν για το ΦΕΚ και 'μεναν όλοι αναυδοι.

 

καλά michanikos.gr δεν διαβάζανε :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο είναι το φεκ 122Α'/21.7.2009 για το νεο γοκ.

ξέρει κανένας από τη μέρα δημοσίευσης? γιατί νομίζω πως οι δημοσιεύσεις είναι μερικές μέρες αργότερα!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο είναι το φεκ 122Α'/21.7.2009 για το νεο γοκ.

ξέρει κανένας από τη μέρα δημοσίευσης? γιατί νομίζω πως οι δημοσιεύσεις είναι μερικές μέρες αργότερα!

 

Η δημοσίευση του ΦΕΚ είναι 21.7.09, η κυκλοφορία του μερικές μέρες αργότερα, αλλά αυτό δεν επηρεάζει την ισχύ του νόμου. Το θέμα είναι από πότε ισχύουν οι νέες ρυθμίσεις, όπως αναλύεται παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Ειμαι πολιτικος μηχανικος και θελησα να κατασκευασω μια οικοδομη με το συστημα της αντιπαροχης. Επειδη ηταν η πρωτη μου μελετη δεν γνψριζα καλα τις διαδικασιες και εχω καθυστερησει οσο αφορα την απαλλαγη μου απο το ΤΕΕ. Εχω κανει εργολαβικο με ημερομηνια 9-7-09 και εχω συμφωνησει να δωσω και κλειστα γκαραζ και ημιυπαιθριους στον οικοπεδουχο. Επισης εχω πληρωσει ηδη τον ηλεκτρολογο συναδελφο και ολα τα φορολογικα τις αδειας. Ο φακελος ειναι ετοιμος για υποβολη. Τι γινεται στην περιπτωση μου; Πανε χαμενα ο κοπος μου και ο κοπος του συναδελφου; Με τα χρηματα και το εργολαβικο ανταλλαγμα;

Link to comment
Share on other sites

πάντως την τελευταια φορα με την απαλαγη του φπα, όσοι είχαν κάνει εργολαβικο την πήραν την απαλαγή.

άρα υπάρχει το ενδεχόμενο να μπορέσεις και με 20% ημιπαιθ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.