Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πάχος πλάκας και αναλυτικός έλεγχος βελών


 
sundance

Recommended Posts

.....sundance όταν θα λύνεις τις πλάκες με πεπερασμένα και θα σου βγαίνουν και 10εκ τότε θα επανέλθεις....:P

 

Εντάξει, δεν βγαίνουν και με 10 εκ., εκτός και αν έχεις πλάκες 2.5Χ4. Που μας οδηγεί στο άλλο μεγάλο ερώτημα, πιοό θεωρείτε αποδεκτό μέγεθος πλακών.

 

Υπάρχει και το άλλο σενάριο, να πρέπει να κάνεις έλεγχο λόγω μεγάλων επιβαλλόμενων (κινητών ή σταθερών) φορτίων, και ας βγαίνει θεωρητικά με τις διατάξεις του ΕΚΩΣ. Π.χ. δάπεδα αποθηκών σε όροφο, βιομηχανικών χώρων, κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 74
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ε, βασικα πρεπει και να δουλέψει και το διάφραγμα

 

 

τωρα κατι μας ειπες...

 

αν μπορουσες να το μεταφρασεις στη γλωσσα των μαθηματικων θα ηταν καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

τωρα κατι μας ειπες...

 

αν μπορουσες να το μεταφρασεις στη γλωσσα των μαθηματικων θα ηταν καλυτερα.

 

Αυτόματη μετάφραση στη γλώσσα των κανονισμών:

ΕC8, par 5.10 ελάχιστο πάχος 70 mm, και ελάχιστος οπλισμός, αρκεί για την επίτευξη διαφραγματικής λειτουργίας.

Τα ίδια περιλαμβάνει και ο ΕΚΩΣ.

 

(Για τον rigid πήγαινες, εμένα πέτυχες)

Link to comment
Share on other sites

Άσε που αν πας με τα ελάχιστα δυνατά πάχη ίσως να έχεις και πρόβληματα σε ταλαντώσεις. Αλήθεια οι ταλαντώσεις ελέγχονται με κάποιο τρόπο? Ή απλά τα πάχη που προκύπτουν από τον έλεγχο βελών κάμψης θεωρούμε ότι αρκούν?

Link to comment
Share on other sites

επαναφερω λοιπον το κρισιμο ερωτημα.

 

ποιο εχετε ως κατωτερο οριο παχους πλακος?

 

ο rigid θεωρει τα 16 εκ. και θα συμφωνησω κι εγω.

ποτε δεν εχω πεσει πιο κατω.

 

@Παναγιωτης

ταλαντωσεις σε τετραερειστες ή διερειστες πλακες πιστευω δεν υφιστανται (σε σημειο που να προκαλουν συναισθημα αβεβαιοτητας στον επικαθιμενο) για παχη μεχρι 12-13 εκ.

το συμπερασμα ειναι εμπειρικο μιας και το εχω δοκιμασει σε παλια κτιρια με τετοια περιπου παχη (πηδουσαμε 2-3 ατομα ταυτοχρονα).χεχε

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα σε μεγάλες πλάκες ή προβόλους και σε παλαιότερες οικοδομές το έχω νοιώσει και είναι σίγουρα ενοχλητικό. Επίφοβο θα έλεγα όχι αλλά νομίζω ότι είναι ο ορισμός του προβλήματος λειτουργικότητας.

 

ταλαντωσεις σε τετραερειστες ή διερειστες πλακες πιστευω δεν υφιστανται (σε σημειο που να προκαλουν συναισθημα αβεβαιοτητας στον επικαθιμενο) για παχη μεχρι 12-13 εκ.

 

Φαντάζομαι εννοείς ότι για πάχη μέχρι 12-13 εκ υπάρχουν προβλήματα ταλαντώσεων. Από εκεί και πάνω όχι. Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

απο 12-13 εκατοστα και πανω δεν νομιζω οτι υπαρχει προβλημα χωρις να μπορω να το τεκμηριωσω επιστημονικα.

 

απο εκει και κατω δεν γνωριζω.

 

αναφερομαι σε πλακες μεχρι 4,5x4,5 και φυσικα οχι σε προβολους οπου εκει πραγματικα υπαρχει προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει πάχος πλάκας 12-13 εκ.

 

γενικά απο τις πλάκες, εγώ προσωπικα, θεωρώ ότι ειναι ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ στοιχείο που θα κόψεις κάτι, ακόμη και από τις κολώνες.

 

κάντε μια πιο οικονομική θεμελίωση αν θελετε να γλιτώσετε 2-3 κυβικά, πόσα ειναι αυτά? παραπάνω δεν ειναι.

 

τι να πω, αν έχουμε φτάσει να λέμε αν η πλάκα ειναι 17 ή18 τότε να με συγχωρείτε υπάρχει ένα θέμα γενικότερα

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν συμφωνώ.

Η θεμελίωση είναι από τα πιο αβέβαια σημεία της κατασκευής. Το έδαφος από τα πιο αβέβαια στην μελέτη. Από εκεί θα κόψεις?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.