Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πάχος πλάκας και αναλυτικός έλεγχος βελών


 

Recommended Posts

Στην παράγραφο 18.1.3 του ΕΚΩΣ αναφέρονται τα ελάχιστα πλάτη . Ελπίζω οι συγγραφείς να έχουνε ελέγξει αυτό που είπε ο rigid_joint για το διάφραγμα ... :roll:

Συμπλήρωση : ήθελα να γράψω τα ελάχιστα πάχη .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 74
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συμφωνώ με ΑΡΗΣ ΧΑΝΙΑ!

Το τι παραδοχές κάνουμε στα στοιχεία του εδάφους εάν δεν έχουμε γεωτεχνική......................

Και για μένα το πιο αβέβαιο κομμάτι τόσο μελετητικά όσο και κατασκευαστικά!

Link to comment
Share on other sites

Στη θεμελιωση παντα πρεπει να χαριζεις....ετσι για να βγαλλει κ ο εργολαβος...Οι πλακες κατα τη γνωμη μου ειναι τα λιγοτερο "ζορισμενα" στοιχεια της κατασκευης...Εγω τις φανταζονται (απο μαθηματικης αποψης) ως ενα υπερστατικο φορεα απειρης στατικης αοριστιας που μπορει να αναπτυξει απειρες πλαστικες αρθρωσεις...Εχετε δει καμια πλακα να αστοχει??? Κ να αστοχησει ας πεσει το πλυντηρι (που ειναι κ βαρυ) στον απο κατω οροφο... Το αισθημα ασφαλειας για τους χρηστες ειναι πολυ σημαντικο για να συνεχισω αυτο που ειπωθηκε για τις ταλαντωσεις... Οι ταλαντωσεις μπορει να υπολογιστουν..αλλα οι απλοποιημενοι τυποι δεν ξερω αν εχουν κ μεγαλη ακριβεια...Ψαξε ενα τοπικ παλιο του ΑΡΗ για ταλαντωση δοκου..

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω για τις ταλαντώσεις γιατί δεν έχω δει στον κανονισμό κάτι. Οπότε φαντάζομαι ότι για τα συνήθη πάχη (15+) είσαι καλυμένος. Αλλά αν το πας με τα ελάχιστα τότε μάλλον όχι.

Link to comment
Share on other sites

Η θεμελίωση .... Από εκεί θα κόψεις?
Συμφωνώ με ΑΡΗΣ ΧΑΝΙΑ!

 

Ναι, δεν ειπα θεμελιώστε στον αέρα, ειδικά εγω που έχω και ενα θέμα ευαισθησίας στις θεμελιώσεις, αλλά και κατι πεδιλάρες περιμετρικών που υπάρχουν θα μπορούσαν να ειναι μικρότερες σε ορισμένες περιπτώσεις, αυτό εννοούσα.

 

Γενικά ειναι γεγονός αν αρχίζουμε και το ψειρίζουμε, σίγουρα γινόμαστε πιο οικονομικοί μερικές φορές, η οικονομία που γίνεται ειναι ελάχιστη ως μη συζητησιμη και δεν πιστεύω ότι η αειφορία στην ανάπτυξη πρέπει να ξεκινήσει από τα μπετά.

 

Για τις αβεβαιότητες που εγινε λόγος τις μειώνουμε με θεμελιώσεις τύπου κουτιού (υπόγειο με περιμετρικά τοιχεία). Οσο παει κάποιος σε πιο εξωτικές λύσεις (πεδιλοδοκοί 1μ και δεν συμμαζεύεται) αυτες ειναι λογικό ν'αυξάνουν. Τελοσπάντων αυτο με τις θεμελιώσεις έχει ξανασυζητηθεί ισχύουν για μένα αυτά που έχω πει στο παρελθόν.

 

Οι πλακες κατα τη γνωμη μου ειναι τα λιγοτερο "ζορισμενα" στοιχεια της κατασκευης...Εγω τις φανταζονται (απο μαθηματικης αποψης) ως ενα υπερστατικο φορεα απειρης στατικης αοριστιας που μπορει να αναπτυξει απειρες πλαστικες αρθρωσεις

είναι άπειρως υπερστατικές αλλά αλλο ειπα εγω, απλά δεν έγινα κατανοητός, δεν πειράζει, εχω πει ότι στα γραπτά δεν τα πάω και πολύ καλά

Εχετε δει καμια πλακα να αστοχει???

όχι φυσικά και ούτε προκυται, το θεμα όμως δεν ειναι μόνο η αστοχία. αν πάμε σε θεματα λειτουργικότητας ποιο άλλο στοιχείο έχετε δει να έχει περισσότερα προβλήματα από τις λεπτές πλάκες στις οικοδομές? Από τα βέλη οπτικά μέχρι τις απίστευτες ρηγματώσεις που βλέπουμε μόλις ξηλωθούν κάτι πλακάκια και δεν ξερω γω τι άλλο έχει κάποιος στο πατωμά του

Ήταν και ειναι το πιο υποτιμημένο στοιχείο και δεν του δίνει κανεις τη σημασία που θα επρεπε λόγο αυτού που ειπε ο τερρυ

Link to comment
Share on other sites

Τωρα συμφωνησαμε...αλλα πλεον δεν εχω δει μελετες που να εχουν πολυ μικρα παχη πλακων...Κατω απο 18εκ δε νομιζω να εχω δει...

Link to comment
Share on other sites

...αλλα πλεον δεν εχω δει μελετες που να εχουν πολυ μικρα παχη πλακων...Κατω απο 18εκ δε νομιζω να εχω δει...

 

Πολύ xl τους βρίσκω τους μελετητές. Δεν βρίσκω τον λόγο, μόνο φορτία προσθέτεις.

Link to comment
Share on other sites

Μη βαρατε ρε παιδια το 18εκ σχετικο ειναι...Εγω και 16εκ εχω κανει.. Πιο κατω οχι....Αλλα οπως γραφτηκε ηδη αν κανεις πλακες 16-17-18 σε ενα ξυλοτυπο ο εργολαβος ολες 18εκ θα τις κανει..Και τον 1 ποντο μπορει να τον μετρησει καποιος με ακριβεια??

Link to comment
Share on other sites

Δεν βαράει κανείς, απλά.... παλιά τα 14 εκ. ήταν το ελάχιστο πάχος από τους μελετήτες. Μετά κρίθηκε λίγο, και πήγαμε στα 15 εκ. (εκεί έχω μείνει εγώ). Τώρα διαβάζω για 16 και 18 εκ. min. Αναρωτιέμαι που θα σταματήσει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.