Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πάχος πλάκας και αναλυτικός έλεγχος βελών


 
sundance

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 74
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εξαρταται που θ'αποφασισουν και οι αρχιτεκτονες να σταματησει

 

 

χεχεχεχε...

η πλάκα δε θα πάθει τίποτε είπατε?

την τυχηματική φόρτιση "noikokyra sd" την προβλέψατε?

οι πλάκες δεν έχουν κανένα πρόβλημα όταν τους ζητάμε να κάνουν αυτά για τα οποία έχουν σχεδιαστεί... μετά έρχεται η κυρα πουλχερία και φτιάχνει μια ωραία ζαρτινιέρα στην άκρη του μπαλκονιού και σκάνε τα πλακάκια μέσα στην πλάκα (από μέσα να κάτι ρωγμες στην πάνω παρειά)

ή έρχεται ο μάστρο- "εγώ τα ξέρω όλα" και για να ενισχύσει το μπαλκόνι βάζει 5-6 αντιρήδες από κάτω και όλα καλά...δεν κουνιέται φύλλο και ο από κάτω πίνει σκοτς ον δε κόνκρετ αραχτός στο μπαλκόνι του...

ααα...ξέχασα και κάποιους που φυτεύουν ντομάτες στις πλάκες γιατί η τιμή της στη λαική έχει φτάσει στο θεο...

Link to comment
Share on other sites

Το πάχος εξαρτάται από τις διαστάσεις....

Με τις πλάκες που φτιάχνω εγώ στην πλειοψηφία των περιπτώσεων τα 15 εκ είναι υπέρ αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Ελάχιστο πάχος πλακών σε νέες οικοδομές 14εκ.

Ελάχιστο πάχος πλακών σε προσθήκες σε υφιστάμενα κτήρια με παλιό κανονισμό, για μείωση φορτίων 12 εκ.

Το σπίτι μου κατασκευαστηκε το 1978 με 12άρες πλάκες και φυσικά όπως αντιλαμβάνεστε με ανοίγματα μέχρι 4μ. Ε ούτε ταλαντώσεις έχουμε ούτε τίποτα. Και έχουμε και τοιχοποιίες στη μέση της πλάκας, αλλά εκεί έχουμε ενισχυμένη ζώνη. Ακόμα και με fem αν τις λύσετε θα δείτε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, ίσα ίσα με fem είναι λιγοτερό συντηρητική η αντιμετώπιση.

Θεωρώ ότι το να αφαιρέσεις σκυρόδεμα από τη θεμελίωση λόγω της μεγάλης δομικής του αξίας δεν αξίζει τον κόπο και μάλιστα δεν έχει και διαφορά στο σεισμό. Όμως σε μια οικοδομή 300μ2 αν οι πλάκες γίνουν 12άρες από 16άρες τότε έχουμε 30 tn λιγότερο φορτίο σε σεισμό στον όροφο. Αυτό συνεπάγεται συνολική μείωση του σκυροδέματος και των σιδήρων ειδικά στη θεμελίωση. Κατά τη γνώμη μου δε πρέπει να φοβόμαστε να μειώνουμε τα πάχη των πλακών και απόδειξη αυτού είναι όλες οι παλιές οικοδομές που κατά κανόνα έχουν 12άρες πλάκες και δεν έχει παρουσιαστεί κανένα πρόβλημα. Ίσως πιο σημαντικό είναι η σωστή σκυροδέτηση, στις κατάλληλες συνθήκες, η χρήση δονητικής πήχεως, η σωστή συντήρηση και φυσικά το να μείνει η πλάκα καλουπωμένη τον απαιτούμενο χρόνο.

Μη φορτώνετε τα κτήρια άδικα.

Link to comment
Share on other sites

charlie έχεις δίκιο αλλά μη ξεχνάμε ότι τα ανοίγματα είναι τελείως διαφορετικά σήμερα... Βέβαια το ότι τα προγράμματα που συνήθως επιλύουν με pieper-martins ή με czerny είναι συντηρητικά είναι γεγονώς.

Link to comment
Share on other sites

Για πες διαστασεις πλακες με παχος 15εκ...

 

Ακριβώς τέτοιες διαστάσεις με τις οποίες με τον έλεγχο απαλλαγής βελών και τα 15 εκ πάχος θα ικανοποιείται η ανίσωση.

 

Σε μεγάλες θα αυξήσω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.